Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
گزارش روز تاجیکستان،

«تجلیل عید قربان در تاجیکستان»

2011 November 04

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 بیش از شش ملیون ساکن مسلمان تاجیکستان عید قربان را روز ششم نوامبر تجلیل خواهند کرد. در حالی‌ که یک هفته قبل مقامات رسمی سنه برگزاری عید قربان را به هفتم ناومبر مقرر کرد، اخرن «شورای علمای مرکز اسلامی» گفت این عید روز ششم نوامبر تجلیل خواهد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 عید قربان یکی از دو عید مقدس مسلمان‌ها از سال ۱۹۹۰ ملادی به این سو با شکوه خاص در تاجیکستان تجلیل می‌شود و این سنه در تقویم‌های این کشور با خط قرمز نیز اشاره شده است. در روز عید قربان تمام کارگاه‌های تاجیکستان نیز در خود را می‌بندند.

 اما در هفتاد سال گذشته شوروی تجلیل این عید به عنوان عید مذهبی ممنوع بود. روحانیان تاجیک می‌گویند، با وجود مخالفت‌ها و مبارزه‌های شدید کمونیست‌های پیشین موفق نشدند که مانع تجلیل از عید رمضان و قربان بشوند. حکومت تاجیکستان هرچند خود را یک کشور دموکراسی اعلان کرده است، ولی‌ بارها رییس جمهوری این کشور از منبرهای بلند دولت خود و خارج از آن برای دفاع از اسلام صدا بلند کرده است. ولی‌ مخالفان او می‌گویند این همه سخن‌پردازی‌های رییس جمهوری به دست آوردن رای ساکنان کشور است که بیش از نود درصد آن‌ها از دین اسلام پیروی می‌کنند.

 با این حال «امام علی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان در یک پیام تلویزیونی ساکنان کشور را به عید قربان تبریک گفت. وی در این پیام خود تاکید بر آن داشت که دین اسلام تبلیغ‌گر آدمیت و انسان‌دوستی بوده باید غایه‌های عالی فرهنگ اسلامی برای بهداشت و رشد جامعه روانه کرده شد.

 رییس جمهوری تاجیکستان در ادامه پیام خود افزود: «با شرافت استقلال دولتی برای مسلمانان کشور امکانیت و شرایط مساعد مهیا گردید که از ارزش‌های فرهنگ ملی و دینی خود به طور وسیع بهرور شده با استفاده از حقوق و آزادی‌ها مراسم‌های دینی را آزادانه انجام دهند.» همچنین آقای «رحمان» از افراد دارا در کشور دعوت کرد که در لحظه مشکل برای افراد نادار و کم بضاعت کمک خودرا دریغ ندارند. به قول او «ثروتمندی که به افراد کم بضاعت کمک مالی می‌کند، پیش از همه رضای خداوند را به دست می‌آرد و یک زینه به سوی کمالات معنوی بالا می رود.»

حالا اکثر ساکنان تاجیکستان به بازار و فروشگاه‌ها می‌روند تا در تهیه دسترخان عیدانه تاخر نکنند. در روز عید قربان و تا سه روز بعد آن اکثر ساکنان تاجیکستان در منزل خود دسترخان عیدانه می‌آرایند تا از میهمانان و همسایه و نزدیکان خود به خوبی پذیرای کنند.

همچنین گروهی از مردم پیش از پیش برای انجام یکی از واجبات دین اسلام، یعنی‌ قربانی، گاو و یا گوسفند خریده اند. این گره مردم در تاجیکستان زیاد نیستند زیرا امکان قربانی کردن نه به همه ساکنان این کشور که در گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی همچون کشور فقیر نام برده می شود، دست می‌دهد.

ولی‌ عید قربان در تاجیکستان صبح بروقت با صدای اطفال آغاز می‌یابد که آن‌ها گروه گروه آمده در همسایه و نزدیکان خود را می‌کوبند و تحفه می‌گیرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,