Saturday, 18 July 2015
28 October 2020

«ویدئو/جشنی برای ارواح درگذشتگان»

2011 November 04

کیان امانی / رادیو کوچه

هالووین یکی از جشن های ستنی و مذهبی مردم مغرب زمین است که هرساله در شب سی و یکم اکتبر در بسیاری از شهرهای کشورهای اروپایی و آمریکا برگزار می‌شود.

بسیاری از افراد در این شب لباس‌های عجیب و غیر مرسوم می‌پوشند و کودکان برای جمع آوری آجیل و آبنبات به در خانه‌های مردم می‌روند.

این جشن از دوهزار سال پیش تا به حال برگزار می‌شود و می‌گویند بنیان‌گذاران آن قوم سلتی‌ها که ساکن ایرلند و شمال فرانسه بوده اند هستند و مهاجرین آن را در اوایل سده نوزدهم با خود به آمریکا آوردند. برخی اعتقاد دارند هالووین بیان کننده باور مردم اروپای پیش از مسیحیت به جهان آخرت است و حتا پس از روی آوردن به مسیحیت این شب را شب پایانی سال می‌دانسته اند و چنین زمانی را بهترین موقع برای یادآودی از ارواح درگذشتگانشان می‌دانسته اند.

 به این ترتیب مردم شب آخر سال را دور هم جمع می‌شدند، آتش می‌افروختند، قربانی می‌کردند و هرکس هر غذایی داشت با دیگران قسمت می‌کرد و همگی بر سر یک سفره می‌نشستند چراکه فکر می‌کردند در این زمان راه میان دو جهان باز می‌شود و ارواح درگذشتگان هم در این جمع حاضر و در غذای مردم شریک می‌شوند و هرکس با سخاوت بیش‌تری در این جشن شرکت می‌کرد مورد شفاعت ارواح نزد خدا قرار می‌گرفت و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها دور می‌شد.

در حال حاضر هالووین به بهانه ای برای برپایی جشن و پای‌کوبی میان مردم تبدیل شده اما همیشه هم این جشن بدون به وجود آمدن مشکل پیش نمی‌رود. واشینگتن پایتخت آمریکا امسال شاهد تیراندازی فرد مسلحی به سوی دیگران بود و این تیراندازی دو زخمی برجای گذاشت. پس از این اتفاق پلیس چند خیابان این شهر را مسدود کرد و مردم اندک اندک به سوی خانه هایشان رفتند و به این ترتیب جشن پایان گرفت.

 [vimeo]http://vimeo.com/31600553[/vimeo]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , ,