Saturday, 18 July 2015
21 October 2020

«خبرهای چهارم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 04

در آب‌های نزدیک غزه؛

«اسراییل مانع کمک رسانی دو کشتی شد»

خبر/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز جمعه چهارم نوامبر نیروهای اسراییل در نزدیکی آب‌های غزه مانع ورود دو کشتی حامل 27 فعال بین‌المللی هوادار فلسطینیان شده اند که سعی داشتند محاصره اسراییل بر غزه را بکشنند.

سخن‌گوی نیروهای دفاعی اسراییل در بیانیه‌ای گفت: «ممنوعیت ورود این دو کشتی روز جمعه در آب‌های بین‌المللی در راستای رهمنودهای دولتی و پس از آن صورت گرفت که سعی شد از رسیدن آن‌ها به غزه جلوگیری شود.»

نیروی دریایی اسراییل این کشتی‌ها که حامل تدارکات پزشکی و نامه‌های همبستگی برای مردم فلسطین بودند را به بندر آشدود هدایت نموده و فعالان بین‌المللی را در آن‌جا به مقام‌های پلیس و اداره مهاجرت تحویل دادند.

پیش‌تر، نیروهای دفاعی اسراییل ویدیویی در سایت یوتیوب منتشر کرده بود که نشان می‌داد افسران نیروی دریایی به کشتی‌های فعالان هشدار می‌دادند. ویدیو همچنین یک افسر اسراییلی را نشان می‌داد که به فعالان پیشنهاد می‌کرد محموله‌های کمک را از طریق اسراییل به غزه منتقل کنند.

اسراییل محاصره دریایی بر غزه را در سال ۲۰۰۷ وضع کرد و آن را تلاشی برای جلوگیری از رسیدن اسلحه به شبه نظامیان در غزه نامید.

…………………………………………………

در تبریز؛

«دادگاه ۱۵ تن از فعالان سیاسی و مدنی برگزار شد»

خبر/ رادیو کوچه

صبح روز پنج‌شنبه دادگاه گروه دوم بازداشت‌شدگان محله «قوم تپه» تبریز در شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد.

بنا به گزارش هرانا، شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب تبریز دیروز صبح به اتهامات تعدادی از دستگیر شدگان مراسم افطاری دوم شهریور در تبریز رسیدگی کرد.

دادگاه انقلاب گروهی از بازداشت شدگان را به متهم به «تجمع و تبانی علیه امنیت کشور» و هم چنین گروه دیگری را نیز به «عضویت در گرو‌ه‌های غیر قانونی» و «تشکیل گروه‌های غیر قانونی» متهم کرد.

در این جلسه آقایان موسی برزین، حسن ارک، مصطفی عوض‌پور، مهدی نوری، تقی سلحشور و مهدی حمیدی به دفاع از خود پرداخته و اتهام تجمع و تبانی را رد کردند.

همچنین به دلیل پایان یافتن وقت، ادامه رسیدگی به اتهامات این افراد به جلسه بعدی که در ۲۲ آبان  برگزار می‌شود موکول شد.

دستگیر شدگان در این دادگاه ضمن ارائه توضیحاتی درباره نحوه‌ی دستگیری خود از اعمال شکنجه و توهین و بد رفتاری در حین بازداشت در اداره اطلاعات نیز صحبت کردند.

از سوی دیگر با وجود موافقت دادسرای تبریز با آزادی مشروط ۱۵ دیگر از بازداشت شدگان مراسم افطاری در تبریز، رییس دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، قاضی امن‌زاده با آن مخالفت کرده است.

…………………………………………………

وزیر امور خارجه،

«آمریکا عقلانیت خود را از دست داده است»

خبر/ رادیو کوچه

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، سوم نوامبر، در طی یک کنفرانس مطبوعاتی در لیبی گفته که ایران برای بدترین وضعیت آماده است و به آمریکا نسبت به رویارو شدن با ایران هشدار داده.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی که به بندر بنغازی سفر کرده به سوال خبرنگاران درباره‌ی سرعت گرفتن طرح‌های حمله به ایران از سوی امریکا به‌خاطر پیش‌برد برنامه‌های هسته ای پاسخ داد.

وی گفت: «آمریکا متاسفانه خرد و احتیاط را در موضوعات بین‌المللی از دست داده است. این کشور فقط بر قدرت تکیه کرده است. آن‌ها عقلانیت را از دست داده‌اند. ما برای بدترین وضعیت آماده ایم ولی امیدواریم پیش از این‌که آمریکا با ایران رویارو شود، دوباره فکر کند.»

جمهوری اسلامی همواره بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید کرده و گزارش‌های کشورهای غربی درباره‌ی ماهیت نظامی برنامه هسته ای خود را رد کرده است.

…………………………………………………

امریکا و کشورهای اروپایی تاکید کردند:

«فشارها بر جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهیم»

خبر/ رادیو کوچه

در آستانه انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایالات متحده، فرانسه، آلمان و انگلیس، روز پنج‌شنبه سوم نوآمبر بار دیگر با تهدیدآمیز خواندن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، بر ضرورت فشار هرچه بیش‌تر بر تهران تاکید کردند.

 باراک اوباما، رییس جمهو امریکا، که برای شرکت در کنفرانس گروه ۲۰ در فرانسه به سر می‌برد، روز پنج‌شنبه گفت: «موضوعی که من به ویژه می‌خواهم آن را یادآوری کنم، تهدید ادامه‌دار برنامه هسته‌ای ایران است.»

او با مهم خواندن انتشار گزارش آژانس در مورد برنامه اتمی جمهوری اسلامی گفته که کشورش هم‌گام با اتحادیه اروپا بر این عقیده هستند که باید فشار بی‌سابقه‌ای بر ایران وارد آورده شود تا تعهداتش را انجام دهد.

 در حالی که شورای امنیت پس از سال ۲۰۰۶ چهار دوره تحریم علیه جمهوری اسلامی وضع کرده، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز به نوبه خود تحریم‌های یک‌جانبه دیگری علیه تهران وضع کرده‌اند تا ایران را وادار به توقف غنی‌سازی اورانیوم کنند.

  در حالی که آمریکا و اسرائیل، بارها گفته‌اند که همه گزینه‌ها برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را مد نظر دارند، روزنامه گاردین، روز چهارشنبه گزارش داد که ارتش بریتانیا طرح‌های خود برای حمله احتمالی به ایران را روزآمد می‌کند؛ برپایه این گزارش این تمهیدات برای آن است که لندن می‌خواهد در صورت درخواست آمریکا برای عملیات مشترک علیه ایران آمادگی چنین ماموریتی را داشته باشد.

 از سوی دیگر گزارش‌هایی نیز منتشر شده، مبنی بر این‌که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در تلاش است تا کابینه‌اش را برای حمله به ایران قانع کند.

…………………………………………………

سوریه طرح اتحادیه عرب را نقض کرد؛

«۷ تن در حمص توسط نیروهای سوری کشته شدند»

خبر/ رادیو کوچه

بنا بر گزارش العربیه هم‌زمان با قبول طرح پیشنهادی اتحادیه عرب توسط دولت سوریه، نیروهای امنیتی این کشور روز پنج‌شنبه سوم نوآمبر 7 تن از معترضان غیرنظامی را در شهر حمص با ضرب گلوله به قتل رساندند.

این خبر را دیدبان حقوق بشر سوریه هم‌راه با تصاویر متعددی از عملیات جدید ارتش سوریه بر روی شبکه اینترنت منتشر کرده.

 از سوی دیگر کمیته‌های هماهنگی انقلاب سوریه برای برگزاری یک تظاهرات اعتراض آمیز برای امروز جمعه با عنوان «روز جمعه مسالمت آمیز» فراخوان داده است.

 کمیته هماهنگی انقلاب سوریه معتقدند که بشار اسد به تعهدات خود پایبند نخواهد بود و این کمیته به قبول طرح پیشنهاد اتحادیه عرب با شک و تردید نگاه می‌کند.

 در همین راستا، محی الدین اللاذقی عضو شورای ملی سوریه اعلام کرد شورا طرح اتحادیه عرب را با جدیت هرچه بیش‌تر با همه طیف‌های مخالفان بررسی خواهد کرد و سپس موضع مشترک خود را به اتحادیه عرب اعلام خواهد کرد.

 بر اساس طرح اتحادیه عرب دولت سوریه موافقت کرده است همه نوع خشونت در این کشور را متوقف، بازداشت شدگان حوادث اخیر را آزاد کند و نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد.

از آغاز اعتراض‌های مردمی علیه حکومت بشار اسد در سوریه، تاکنون بیش از 4 هزار نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند.

…………………………………………………

سعید جلیلی:

«آمریکا از ابزار تروریسم برای پیش‌برد مقاصد خود استفاده می‌‌کند»

خبر/ رادیو کوچه

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی با جنایت‌کار نامیدن آمریکا و  متهم کردن آن کشور به اقدامات تروریستی در جهان گفت: «امروز دولت آمریکا از فعالیت‌های تروریستی به عنوان ابزاری نامشروع برای پیشرفت مقاصد خود در جهان بهره می‌گیرد.»

به گزارش ایرنا، سعید جلیلی امروز جمعه در سال‌روز 13 آبان، در جمع راه‌پیمایی کنندگان در مقابل محل سابق سفارت امریکا گفت: «آمریکا با حمایت و هدایت تروریست‌ها، علیه زیرساخت‌های کشورهای مختلف فعالیت می‌کند.»

وی ویژگی این انقلاب‌ها در کشورهای مختلف را «اسلامی» و «مردمی» بودن در کنار نفرت از آمریکا و اسراییل برشمرد و افزود: «امروز چارچوب فکری اسلام ناب و اندیشه اسلامی، با تمام قدرت و در برابر تمام چارچوب‌های فکری غرب با تمام قدرت ایستاده است.»

وی به سخنان وزیرامورخارجه آمریکا مبنی بر ایجاد سفارت‌خانه مجازی برای ایران اشاره کرد و اظهار داشت: «همین گفته شاهد خیالی بودن طرح‌های آن‌ها بوده و نشان می‌دهد که خواب بازگشت آمریکا به ایران دیگر تعبیر نخواهد شد.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی، در ادامه تقابل ایران با آمریکا را در چارچوب الگوهای ارائه شده عنوان کرد و همچنین گفت: «امروز الگوی مردم سالاری دینی در برابر الگوی استکباری حکومت یک درصد بر 99 درصد است.»

در قطعنامه پایانی که از سوی تظاهرات کنندگان منشتر شد بار دیگر ایالات متحده به عنوان دشمن جمهوری اسلامی محکوم و تحولات اخیر منطقه به عنوان نشانه‌ای از روی‌گردانی ملت‌ها از ایالات متحده تعبیر شده است.

…………………………………………………

بنا به تصمیم رویانیان،

«شیث رضایی اخراج و محمد نصرتی محروم شدند»

خبر/ رادیو کوچه

به گزارش مرجع خبری پرسپولیس، محمد رویانیان مدیرعامل این باشگاه ظهر امروز جمعه 13 آبان حکم بازیکنان خاطی این تیم در مسابقه برابر داماش گیلان را اعلام کرد. طبق این حکم شیث رضایی از باشگاه پرسپولیس اخراج شد و محمد نصرتی تا پایان نیم فصل محروم شد.

وی در خصوص این تصمیم این طور ادامه داد: «شیث رضایی علاوه بر اخراج از تیم به دلیل تخریب چهره باشگاه 300 میلیون تومان جریمه شد. همچنین محمد نصرتی نیز به پرداخت 250 میلیون تومان جریمه محکوم شد.

رویانیان با اشاره به دلایل اعلام این حکم گفت: «روز اولی که من از این خبر مطلع شدم تصمیم گرفتم هر دو بازیکن را اخراج کنم اما دیدم هجمه‌ای علیه تیم درست شد که برخی از آن‌ها برگرفته از حب و بغض‌های شخصی بود. به همین دلیل ما در اعلام حکم اصلی خودداری کردیم. اما در این مدت با صحبت‌هایی که با پیشکسوتان داشتیم و با نظرسنجی مخفیانه ای که انجام دادیم این تصمیم را گرفتیم.»

یادآور می‌شود که این حکم به خاطر حرکت‌های ناشایسته این دو بازیکن در زمان بازی هفته گذشته پرسپولیس و داماش گیلان صادر شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,