Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
چهاردهم آبان- پنجم نوامبر

«تقویم تاریخ چهاردهم آبان»

2011 November 05

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1956 میلادی- در پی ملی کردن کانال سوئز، اسراییل بخش‌هایی از صحرای سینا را در 29 اکتبر 1956 اشغال کرد و پس از آن نیروهای انگلستان و فرانسه وارد مصر شدند. در این میان، مصری‏ها با غرق کردن چند کشتی در طول کانال سوئز، این شاه‌راه دریایى را مسدود کردند. سرانجام این نیروها با تصمیم سازمان ملل عملیات نظامی را که به «جنگ سوئز» و «جنگ صد ساعته» نیز شهرت یافت، در چنین روزی متوقف کردند. پس از آن، نیروهای حافظ صلح ملل متحد از نیمه نوامبر 1956 در طول کانال سوئز مستقر شدند و عملیات تخلیه نیروها از مصر تا 22 دسامبر پایان یافت.

2006 میلادی- سه سال و هفت ماه پس از ورود نیروهای نظامی آمریکا به عراق، یک محکمه عراقی به ریاست «عبدالرحمن رئوف» که در زمان حکومت صدام زندانی شده و آسیب دیده بود، تشکیل شد و صدام را در اتهام قتل 148 عراقی در سال 1982 مجرم شناخت و به اعدام محکوم کرد.

پیش از قرائت حکم که پس از 39 جلسه محاکمه صادر شد، قاضی ارشد دادگاه یکی از وکیلان صدام را که اعتراض داشت از جلسه اخراج کرد. صدام دستور عبدالرحمن رئوف را که بپاخیزد و هنگام قرائت متن حکم در حالت «ایستاده» باشد را نپذیرفت که دو مامور او را از جایش بلند کردند. به گزارش خبرگزاری رسانه‌های آمریکا، صدام هنگام قرائت رای محکمه فریاد «زنده باد مردم، مرگ بر دشمنان مردم ـ زنده باد ملت سرفراز، مرگ بر دشمنان این مردم» کشید و محاکمه‌اش را یک نمایش مسخره خواند.

پخش اخبار مربوط به صدور این حکم باعث تظاهرات زیادی شد.

1357 خورشیدی- پس از حوادث 17 شهریور 1357 در میدان شهدای تهران که به کشته و زخمی شدن هزاران نفر انجامید، اوضاع کشور رو به وخامت گذاشت. هم‌چنین تجمع سیزدهم آبان 57، دانش‏آموزان و دانش‌جویان در دانش‌گاه تهران به خشونت کشیده شد. در چنین روزی «جعفر شریف‌امامی» سرانجام در پی گسترش اعتراض‌ها از صدارت استعفا داد و جای خود را به دولت نظامی «ارتشبد غلام‌رضا ازهاری» سپرد.

شریف‌امامی در تیر ماه ۱۳۲۹ در زمان نخست وزیری سپهبد رزم‌آرا به کفالت وزارت راه انتخاب شده بود و پس از انتصاب حسین علا به نخست وزیری به عنوان عضو شورای عالی سازمان برنامه انتخاب شد و در دوران حکومت مصدق در همین سمت باقی ماند و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به سمت مدیرعامل سازمان برنامه منصوب شد. وی در دوره دوم مجلس سنا نماینده تهران بود، در کابینه دکتر منوچهر اقبال تصدی وزارت صنایع و معادن را بر عهده گرفت، در سال ۱۳۳۹ به نخست وزیری رسید. اما به دنبال اعتصاب معلمان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و کشته شدن یکی از فرهنگیان و استیضاح شدن وی در مجلس استعفا داد.

1380 خورشیدی- «غلامرضا ازهاری» نخست وزیر وقت ایران، در آمریکا درگذشت.

ارتشبد غلامرضا ازهاری یکی از فرمان‌دهان ارشد ارتش ایران در دوره پهلوی بود. وی در سال ۱۲۸۸ خورشیدی در شیراز متولد شد. در سال ۱۳۱۲ به دانش‌کده افسری راه یافت. در سال ۱۳۱۶ به معاونت فرمان‌دهی دژبان مرکز منصوب شد. وی به مدت دو سال از ۱۳۴۸ جانشین رییس ستاد بزرگ ارتشداران شد. به دنبال حوادث ۱۳ آبان ۱۳۵۷ وی به نخست وزیری رسید. او سرانجام در اواخر آذر ۱۳۵۷ دچار حمله قلبی بستری شد و از مقام خود کناره گرفت.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1309 خورشیدی- زادروز «فریدون ناصری» رهبر و مدیر هنری ارکستر سمفونیک ایران. فریدون ناصری دوره‌های عالی ویلن و سازهای ضربی، هارمونی و آهنگ‌سازی را نزد «باغچه‌بان» گذراند و عضو ارکستر سمفونیک تهران شد.

1384 خورشیدی- «نعمت‌اله آزموده» معروف به «آغاسی» درگذشت. او یکی از خوانندگان موسیقی مردم‌پسند دوره قبل از انقلاب در ایران بود.

1885 میلادی- «ویلیام جیمز دورانت» فلسفه‌دان، تاریخ‌نگار و نویسنده آمریکایی زاده شد. مهم‌ترین اثر او «تاریخ تمدن»، مجموعه کتابی یازده جلدی است که با هم‌کاری، همسرش نوشته ‌است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,