Saturday, 18 July 2015
20 October 2020

«خبرهای پنجم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 05

به جرم قاچاق مواد مخدر،

«صدور حکم اعدام برای سه ایرانی در مالزی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مالزی، دادگاه عالی مالزی روز جمعه، ۴ نوامبر، سه مرد ایرانی را به جرم قاچاق ۸۵۹ گرم ماده مخدر کریستال (متامفتامین) در ماه فوریه سال گذشته به اعدام محکوم کرده است.

به گزارش کاغذ اخبار، قاضی داتوک محترالدین باکی این حکم را پس از گناه‌کار دانستن حسین شاکری ۴۰ ساله، مهدی افراسیابی و ارشاد محمد سنجده ۲۹ ساله و پس از این‌که آن‌ها موفق به دفاع منطقی از خود نشدند صادر کرد.

این افراد به ترتیب متهم به حمل 87.9 ، 306 و 466 گرم ماده مخدر کریستال هستند که در تاریخ سوم و چهارم فوریه سال گذشته ابتدا در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور دستگیر و پس از انتقال به بیمارستان سردانگ برای آزمایش بازداشت شدند.

این سه نفر مواد مخدر را به صورت کپسول‌هایی بلعیده بودند که پس از انجام آزمایشات این کپسول‌ها از بدن آن‌ها خارج شد که بعد از آن مشخص شد که حاوی ماده مخدر کریستال بوده‌اند.

قاضی محترالدین در حکم خود ذکر کرده که آن‌ها برای پیدا کردن شغل به مالزی آمده بودند. در دادگاه آن‌ها ۱۶ نفر نیز به عنوان شاهد حظور داشتند. در پایان این پرونده توسط قاضی مختومه اعلام شد.

قاچاق مواد مخدر در مالزی از جرم‌های خطرناک به حساب می‌آید که حکم آن اعدام برای قاچاق‌چیان است.

…………………………………

سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا:

«تماس آمریکا با اسراییل درباره حمله به ایران»

خبر / رادیو کوچه

ویکتوریا نولاند، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه، 4 نوامبر، به وقت واشینگتن، در مصاحبه‌ای اظهار داشت که ایالات متحده با اسراییل درباره گزارش‌های منتشر شده مبنی بر امکان حمله نظامی اسراییل به تاسیسات اتمی ایران رایزنی‌هایی داشته است.

وی به خبرنگاران گفت: «ما با اسراییل درباره ایران در تماس بوده‌ایم. ما به طور مستمر در تماس هستیم و این موضوع را در روزهای اخیر با آن‌ها در میان گذاشته‌ایم.»

به گزارش بی‌بی‌سی، ایهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، در گفت‌وگویی گفته است: «هر روزی که می‌گذرد به حمله به ایران نزدیک‌تر می‌شویم.»

اما خانم نولاند گفت که دولت باراک اوباما بر فشار اقتصادی بر ایران تمرکز کرده است و با سایر کشورها برای به اجرا گذاشتن تحریم‌های فعلی رایزنی می‌کند تا این که ایران موضع اتمی خود را تغییر دهد.

اما وی در مورد صرف‌نظر کردن دولت اوباما از تحریم بانک مرکزی ایران سخنی به میان نیاورد.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی تحریم‌های آمریکا و کشورهای متحدش را بی‌فایده می‌دانند و تاکیده کردند که موضع اتمی این کشور را تغییر نخواهد داد.

…………………………………

در عملیات نیروهای امنیتی کلمبیا،

«رهبر شورشیان فارک در کلمبیا کشته شد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، روز شنبه، 5 نوامبر،‌ آلفونسو کانو، فرمانده نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا، فارک، در عملیات نیروهای امنیتی این کشور کشته شده است.

کانو، ۶۳ ساله، از سال ۲۰۰۸ میلادی رهبری فارک را برعهده داشت. گزارش‌ها حاکی است که او در نواحی جنوب غربی کلمبیا کشته شده است.

برای اطلاعاتی که به دستگیری یا کشته شدن وی منجر شود چهار میلیون دلار جایزه تعیین شده بود.

فارک که قدیمی‌ترین گروه در میان گروه‌های چپ‌گرای کلمبیا است در سال ۱۹۶۴ تشکیل شد.

هدف این گروه در بدو امر، نبرد مسلحانه برای تاسیس یک نظام مارکسیستی در کلمبیا بود.

گفته می‌شود فارک در دهه ۱۹۹۰ تاکتیک خود را تغییر داد و برای تامین هزینه مبارزات خود به تجارت مواد مخدر روی آورد.

شورشیان فارک در تیرماه امسال به پنج شهر کوچک در غرب کلمبیا حمله کردند.

دست‌کم سه نفر در این حملات کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

…………………………………

پس از رای‌گیری در پارلمان یونان،

«نخست وزیر یونان رای اعتماد گرفت»

خبر / رادیو کوچه

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان روز جمعه، 4 نوامبر، توانست رای اعتماد مجلس این کشور را در یک رای‌گیری حیاتی برای آینده یورو، واحد پول اروپایی به دست آورد. این در حالی است که وی روز چهارشنبه به دلیل برگزاری یک‌ همه‌پرسی استعفای خود را ارایه کرده بود.

با وجود تهدیدی که از جانب هم حزبی‌های مخالفش در حزب سوسیالیست یونان متوجه او بود، آقای پاپاندرئو در نهایت توانست ۱۵۳ رای موافق را در برابر ۱۴۵ رای مخالف کسب کند.

پیش از شروع رای‌گیری، نخست وزیر یونان خواهان حمایت پارلمان این کشور برای تشکیل دولتی ائتلافی شد تا بتواند دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا برای فائق آمدن بر بحران بدهی‌های یونان و تثبیت وضعیت اقتصادی حوزه یورو را تضمین کند.

با این همه، ناظران بعید می‌دانند که حزب مخالف دولت، تشکیل دولتی ائتلافی به ریاست آقای پاپاندرئو را بپذیرد.

…………………………………

گزارش جدید آژانس اعلام می‌کند:

«وجود اطلاعاتی تازه درباره ابعاد نظامی برنامه اتمی ایران»

خبر / رادیو کوچه

برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ در روز شنبه، 5 نوامبر، حاکی از آن است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جزییات تازه‌ای از آن‌چه جوانب نظامی و سری برنامه اتمی ایران می‌داند را هفته آینده طی گزارشی به شورای حکام این نهاد ارایه خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این گزارش خواهد آمد که مدارکی دریافت کرده مبنی بر این که ایران مدل‌های کامپیوتری یک کلاهک هسته‌ای را طراحی کرده است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی تمام جوانب برنامه اتمی خود را صلح‌آمیز می‌داند و این اتهام آمریکا و متحدانش که در پی دست‌یابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است را بی‌اساس توصیف می‌کند.

بنا بر این گزارش، تصاویر ماهواره‌ای سایتی که به باور آژانس، یک محفظه فولادی برای انجام آزمایش‌های انفجاری با قدرت بالاست، نیز به نمایندگان ۳۵ کشور عضو شورای حکام ارایه خواهد شد.

آژانس اتمی چند سال پیش نیز مدارکی را از سازمان‌های اطلاعاتی غربی دریافت کرده و از ایران خواسته بود که به سوالاتش درباره آن‌ها پاسخ دهد.

اما ایران این مدارک را جعلی خوانده است.

…………………………………

با رای دادگاه تجدیدنظر،

«تایید حکم حبس محمد‌زاده دانش‌جوی دانش‌گاه شریف»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، حکم ۶ سال حبس صادر شده برای علی‌اکبر محمد‌زاده فعال دانش‌جویی ۲۲ ساله دانش‌گاه صنعتی شریف به اتهام تجمع و تبانی و تبلیغ علیه نظام به استناد ماد‌ی ۵۱۰ و ۶۰۰ قانون مجازات اسلامی، در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

به گزارش کلمه، مادر علی‌اکبر محمدزاده در گفت‌وگویی با تایید این خبر گفت: «همه ی شش سالی را که قاضی صادر کرده بود بدون هیچ تغییری تایید کردند‌.»

خانم محمدزاده با بیان این‌که پسرش تاکنون از رای دادگاه تجدید نظر اطلاعی ندارد تاکید کرد: «اصلن اجازه ندادند که پرونده را بخواند. من نمی‌دانم چه کرده‌اند که این‌قدر سریع حکم را صادر و تایید کردند.»

علی اکبر محمد زاده، دبیر انجمن اسلامی دانش‌جویان دانش‌گاه صنعتی شریف، در روز دوشنبه ٢۶ بهمن ٨٩ پس از خروج از دانش‌گاه صنعتی شریف، در نزدیکی میدان آزادی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

جلسه دادگاه بدوی این فعال دانش‌جویی در سوم مرداد در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود. بر اساس این گزارش این حکم متشکل از ۵ سال به اتهام تجمع و تبانی و ۱ سال به اتهام تبلیغ علیه نظام بوده است.

علی اکبر محمد زاده، بدون برخورداری از حق مرخصی از زمان بازداشت، هم‌اکنون در بند ٣۵٠ زندان اوین به‌سر می‌برد.

…………………………………

مقام‌های جمهوری اسلامی خطاب به سازمان ملل:

«ایران هیچ‌گونه مسوولیتی در طرح ترور سفیر عربستان ندارد»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های جمهوری اسلامی، روز شنبه، 5 نوامبر، با ارسال نامه‌ای به بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، اتهامات آمریکا در مورد طرح ترور سفیر عربستان در واشنگتن را رد کرده است.

به گزارش فارس، در این نامه آمده است: «جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به نامه ۲۲ مهرماه دبیرکل که طی آن کشورمان را از نامه نماینده دایم دولت آمریکا در سازمان ملل مطلع نموده بود، ادعای نقش داشتن مقامات یا نهادهای وابسته به دولت جمهوری اسلامی ایران در توطئه ادعایی را رد نمود.»

در این نامه اشاره شده که جمهوری اسلامی از قربانیان تروریسم بین‌المللی و دولتی است و کلیه اعمال تروریستی را محکوم می‌کند.

در بخش دیگری از نامه به دبیرکل سازمان ملل آمده است: «ایالات متحده در جعلیات مربوط به طرح توطئه که با هدف اعمال فشار به ایران و افزایش روند ایران هراسی صورت گرفته شتاب‌زده عمل کرده درحالی که هنوز متهم در برابر دادگاه ذی‌صلاح و بی‌طرف حاضر نشده است.»

وزارت دادگستری آمریکا، ماه گذشته از بازداشت یک شهروند ایرانی‌تبار این کشور به نام منصور ارباب‌سیر خبر داد که به طراحی ترور عادل‌الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن متهم شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,