Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
کرانه‌های سن

«نویسنده تازه‌کار، صاحب معتبرترین جایزه ادبی فرانسه»

2011 November 06

سایه کوثری/ رادیو کوچه

بزرگ‌ترین جایزه ادبی فرانسه امسال از آن یک زیست‌شناس شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در رستوران دروآن پاریس جایزه 10 یورویی گنکور را به زیست‌شناسی دادند که هرچند حرفه اصلی‌اش چیزی غیر از نویسندگی‌ست اما توانست با نخستین رمان خود نظر منتقدان را چنان به خود جلب کند که او را لایق دریافت این جایزه بدانند.

هرچند جایزه گنکور از لحاظ مادی تنها ده یورو ارزش دارد اما کسی که این جایزه را دریافت کند می‌تواند نه تنها از فروش کتاب برنده جایزه شده خود مطمئن باشد بلکه حتا خیالش از بابت فروش کتاب‌های بعدی‌اش هم آسوده باشد.

نخستین رمان الکسیس جنی با عنوان «هنر فرانسوی جنگ» هم این شانس را آورده که با وجود ناشناخته بودن نویسنده‌اش تا قبل از تعلق‌یافتن این جایزه به او، اکنون نه تنها به دست همه فرانسوی زبان‌ها برسد بلکه خوانندگان کتاب به زبان‌های دیگر هم این شانس را داشته باشند که به زودی آن را مطالعه‌کنند.

جنی 48 ساله در دبیرستان سن-مارک در لیون دبیر زیست‌شناسی است و سه فرزند دارد. براساس گزارش روزنامه «لوموند» فرانسه او دو رمان دیگر هم نوشته است که یکی را تمام ناشران رد کردند و دیگری اصلا به ناشری سپرده نشده است.

موضوع رمان «هنر فرانسوی جنگ» جنگ‌های دوره استعمار فرانسوی‌هاست. دورانی که سبب‌شد با رواج زبان فرانسه در کشورهای آفریقایی اکنون این کشور به ملغمه‌ای از اقوام مختلف تبدیل شود که همه خود را فرانسوی می‌دانند.

طبق سنت هرساله جایزه 10 یورویی (8.6 پوندی) گنکور در رستوران دروآن در پاریس به برنده اهدا شد. این جایزه تنها به‌ نویسندگان فرانسوی زبان تعلق می‌گیرد و دریافت این جایزه به معنای بالارفتن قابل‌توجه فروش کتاب نویسنده است. برنده‌های شش سال اخیر گنکور هرکدام به‌طور متوسط 400 هزار نسخه فروش داشته‌اند.

 ضمنن این جایزه به هر نویسنده تنها یک‌بار در زندگی تعلق می‌گیرد.

از برنده‌های دوره‌های پیشین این جایزه می‌توان به مارسل پروست در سال 1919، مارگارت دوراس، آندره مالرو، سیمون دوبووار و میشل ولبک، برنده جنجالی سال گذشته اشاره کرد. رومن گاری تنها نویسنده‌ای است که دو بار این جایزه را برد، البته بار دوم او با نام مستعار کتابش را برای گنکوری‌ها فرستاد و حتی موقع دریافت جایزه هم پسرعمویش به‌جای او به رستوران دروآن رفت.

در این میان رومن گری یک استثنا است: او یک بار در سال ۱۹۵۶ برای رمان ریشه‌های آسمان و یک بار در سال ۱۹۷۵ بابت رمان زندگی در برابر خود شیادانه و با نام مستعار امیل آژار برنده شد.

میشل ولبک، نویسنده بنام فرانسوی که سال پیش برنده جایزه گنکور شد به دلیل گستاخانه بودن آثارش و روایت از خودبیگانگی انسان‌های معاصر مشهور است. منتقدان فرانسوی او را بسیار دوست دارند اما برخی هم او را متهم به بی‌ادبی و زن‌ستیزی کرده‌اند. بسیاری هم او را مهم‌ترین نویسنده نسل جدید فرانسه می‌دانند.

هرچند جایزه گنکور از لحاظ مادی تنها ده یورو ارزش دارد اما کسی که این جایزه را دریافت کند می‌تواند نه تنها از فروش کتاب برنده جایزه شده خود مطمئن باشد بلکه حتا خیالش از بابت فروش کتاب‌های بعدی‌اش هم آسوده باشد

دو رمان او با عنوان‌ «ذرات ابتدایی» و «خط مشی» برایش شهرتی جهانی به ارمغان آوردند. این نویسنده در عین حال ترانه‌سرا و مقاله‌نویس است و تاکنون برنده چندین جایزه معتبر نیز شده ‌است.

او مدتی پیش بابت نوشتن رمان «امکان یک جزیره» نامزد جایزه معتبر گنکور شد و با این که به اعتقاد منتقدان بخت نخست کسب گنکور امسال بود، جایزه به فرانسوا ویرگان رسید. اما مدت کوتاهی بعد جایزه اینترالیه را دریافت کرد.

 سال پیش او با «نقشه و قلمرو» برنده  جایزه گنکور شد که در آن ولبک نویسنده‌ای بود که به قتل می‌رسید.

برنده جایزه گنکور را رای‌گیری در میان 10 داور این جایزه مشخص می‌کند. «هنر فرانسوی جنگ» یک رقیب جدی داشت؛ رمان «زمزمه دامنه» نوشته کارول مارتینز که درنهایت رمان جنی با نتیجه پنج بر سه پیروز شد. دو رای دیگر به نامزدهای دیگر داده شده بود.

رمان 600 صفحه‌ای «هنر فرانسوی جنگ» کنکاشی است درمورد مشکلات و درگیری‌های فرانسه در الجزیره و جنوب شرقی آسیا، جنی در این رمان با استفاده از تاریخ به بررسی روی‌کرد امروز فرانسه در قبال مسایل نژادی و مهاجرت پرداخته است.

رمان از دید یک سرباز کهنه‌کار جنگ‌های استعماری فرانسه در هندوچین و الجزیره روایت می‌شود که این روزها نقاش شده و به مردی جوان نقاشی می‌آموزد. انتشارات بزرگ گالیمار این اثر را منتشر کرده است.

جایزه گنکور در سال 1903 تاسیس شده است و هرسال به اثری تعلق می‌گیرد که «بهترین و خلاقانه‌ترین نثر سال» باشد.

جایزه گنکور جایزه‌ای است ادبی که در پی وصیت ادموند دو گنکور به سال ۱۸۹۶ بنیان گذاشته‌ شد. مجمع ادبی گنکور به طور رسمی در سال ۱۹۰۲ میلادی تاسیس شد و نخستین دوره جایزه در روز ۲۱ دسامبر سال ۱۹۰۳ اعطا شد.

اعضای آکادمی گنکور هر دوشنبه اول ماه در تالار مخصوص خود که در طبقه نخست رستوران دروان پاریس واقع شده‌ است گردهم جمع‌می‌شوند. به طور معمول برنده جایزه روز ۳ نوامبر پس از صرف ناهار مشخص می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,