Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «جهانگیر فروهر»

«روزنگاشت / سوته‌دلی چشم در راه»

2011 November 06

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

پانزدهم آبان برابر با سال‌روز درگذشت «جهانگیر فروهر» یکی از بازی‌گران سینما و تلویزیون ایران است. وی زاده سال 1299 خورشیدی بود و در چنین روزی در سال 1376 در ایران درگذشت. جهانگیر فروهر در دوران کاری خود در بیش از صد فیلم و حدود سی سریال تلویزیونی و ده‌ها اثر تاتری به ایفای نقش پرداخته است از کارهای مهم او بازی در فیلم سوته‌دلان و همچنین سریال هزاردستان است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جهانگیر فروهر» در سال ۱۲۹۹ خورشیدی در اصفهان زاده شد او نوه «قوام الدوله» وزیر مالیه «مظفرالدین شاه» و پسر «مصطفی‌خان دوام السلطنه». وی اشراف‌زاده‌ای است که همه ارزش‌های اشرافی را با هنر تاتر طاق زد و سرنوشت دیگری پیدا کرد .

او تحصیلات خود را تا دریافت مدرک دیپلم هنرستان صنعتی ادامه داد اما به دلیل عشق و علاقه وافرش به دنیای هنر و بازی‌گری عطای صنعت را به لقایش بخشید و پا به دنیای هنر گذاشت.

جهانگیر فروهر فعالیت هنری خود را در زمینه تاتر از هجده سالگی شروع کرد. اما در سال ۱۳۲۱ با تاتر «یوسف و زلیخا» که در محل تاتر سپاهان اصفهان به روی صحنه رفت کار خود را به طور رسمی و حرفه‌ای در زمینه بازی‌گری آغاز کرد و بعد از چندین سال کسب تجربه در زمینه تاتر پایش به دنیای سینما و تلویزیون نیز باز شد و اولین بازی خود در سینما از سال ۱۳۴۵ با فیلم «گنجینه سلیمان» کاری از «عزیز رفیعی» شروع کرد.

در سال ۱۳۷۰ او موفق به دریافت جایزه تقدیر نقش دوم مرد، برای فیلم «خانه خلوت» از جشن‌واره فیلم فجر شد. از کارهای مهم و ماندگار وی بازی‌اش به یاد مادنی‌اش در فیلم «سوته‌دلان» و هم‌چنین سریال «هزاردستان» است.

فروهر در طول دوران هنری خودش در بیش از صد فیلم و حدود سی سریال تلویزیونی و ده‌ها اثر تاتری به ایفای نقش پرداخته است. از جمله مجموعه‌های تلویزیونی که  او در آن به ایفای نقش پرداخته می‌توان  «امام علی»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «دایی جان ناپلئون» و «ایتالیا ایتالیا» اشاره کرد.

جهانگیر فروهر چندین سال زندگانی مشترک با «فرنگیس فروهر» داشت و ثمره این زندگی مشترک  «لیلا فروهر» خواننده  و «فریبا فروهر» مدیر برنامه‌های خواهرش است.  جهانگیر سپس از همسر اول خود فرنگیس جدا شد و با «اشرف کاشانی» ازدواج کرد که  این ازدواج هم دوامی نداشت و به جدایی انجامید.

و اما سرانجام جهانگیر فروهر این هنرمند ارزنده سینمای ایران که بیش‌تر در نقش‌های منفی ظاهر می‌شد در پانزدهم آبان ماه سال 1376 در سن هفتاد‌و‌هفت سالگی در تهران درگذشت و در بهشت‌زهرا دفن شد، این در حالی بود که سال‌های سال آرزوی دیدن فرزندانش لیلا و فریبا فروهر را داشت .

برخی از فیلم‌های سینمایی که جهانگیر فروهر در آن حضور داشته عبارت‌اند از: ماموریت آقای شادی، مستاجر، کمیته مجازات، بدلکاران، مجسمه، یک‌بار برای همیشه، خانه خلوت، مسافران، ناصر‌الدین شاه آکتور سینما، جعفر‌خان از فرنگ برگشته، راز کوکب و کمال الملک.

هم‌چنین او در قبل از انقلاب اسلامی 1357 در ایران در فیلم‌های ماندگاری هم‌چون : سوته دلان، گوزن‌ها، صمد به مدرسه می‌رود و چرخ فلک به ایفای نقش پرداخته بود.

منبع‌ها:

زنگی‌نامه خانواده فروهر

ویکی‌پدیا

سوره

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,