Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
پانزدهم آبان- ششم نوامبر

«تقویم تاریخ پانزدهم آبان»

2011 November 06

رادیو کوچه

روز عرفه- نهم ذی‌حجه به روز عرفه بین مسلمانان مشهور است‌. این روز به عنوان یکی از روز‌های بزرگ مذهبی در میان آیین‌های دینی مسلمانان گرامی داشته می‌شود. در این روز حجاج از شهر مکه به صحرای عرفات آمده و در آن‌جا به راز و نیاز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر به مکه باز می‌گردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 1893میلادی- «پیتر ایلیچ چایکوفسکی» (Peter Ilyich Tchaikovsky) از آهنگ‌سازان سرشناس روسی درگذشت. به مدرسه حقوق رفت و در نوزده سالگی دوره آن را به پایان رسانید و وارد مشاغل دولتی شد‌. در سال 1865 به کنسرواتوار پترزبورگ وارد شد و آن را به پایان رسانید‌. وقتی که کنسرواتوار مسکو گشایش یافت او به سمت استادی هارمونی پذیرفته شد‌. نخستین اثر وی «دریاچه قو» و آخرین اثرش «سمفونی شماره شش» به نام «پاتتیک» (Pathetique) بود. «باله زیبای خفته»، «باله فندق شکن» و «فرانچسکا داریمینی» از دیگر آثار معروف او هستند.

چایکوفسکی اصول و قواعد موسیقی کلاسیک غربی و جریان موسیقی توصیفی را در روسیه ادامه داد و به ترویج و اعتلای این مکتب در مقابل شیوه موسیقی گروه پنج نفری پرداخت.

1999 میلادی- استرالیایی‌ها در چنین روزی به تحت قیمومیت ملکه انگلیس بودن رای دادند. آن‌ها جدایی از انگلستان و اعلام جمهوریت را نپذیرفتند. در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا به طور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا در‌آمد. از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷، فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد می‌کرد.

این کشور در جنگ جهانی اول به عنوان حامی بریتانیا جنگید و «ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند» در نبرد «گالیپولی» در ترکیه امروزی شرکت کرد. در مجموع بیش از شصت هزار استرالیایی در خلال جنگ جهانی اول کشته شدند. در جنگ جهانی دوم مناطقی از شمال و شرق این کشور توسط ژاپنی‌ها بمباران شد و نیروهای آمریکایی وارد آن شدند. طی قانونی در سال ۱۹۸۶ استرالیا به طور رسمی دخالت پادشاهی متحده را در امور سیاسی و نظامی این کشور خاتمه داد.

1298خورشیدی- «علی تجویدی» آهنگ‌ساز و نوازنده ویولون در تهران زاده شد. آموختن موسیقی را از کودکی نزد پدرش «هادی‌خان تجویدی» که در نقاشی از شاگردان طراز اول کمال‌الملک و در موسیقی از شاگردان مستعد درویش‌خان بود، آغاز کرد. پس از مدتی نزد «ظهیرالدینی» به فراگیری فلوت پرداخت. از ۱۶ سالگی نزد «حسین یاحقی» به آموزش ویولن پرداخت و پس از دو سال از استاد ابوالحسن صبا ویلن و سه‌تار را فراگرفت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1860 میلادی- «ابراهام لینکلن» برای یک دوره چهارساله به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد که در دوران ریاست جمهوری او، میان وی و ایالات جنوبی اختلاف بروز کرد و این ایالات و عمدتن به خاطر تصمیم لینکلن به رهایی سیاه‌پوستان از بردگی سفیدپوستان، از اتحادیه جدا شدند و با هدف تامین استقالا هرچه بیش‌تر ایالت‌ها در امور خود و کاهش اختیارات دولت مرکزی کنفدراسیون آمریکا را تشکیل دادند که این اقدام جنگ داخلی آمریکا را به‌دنبال داشت. ایالات جنوبی نیز ششم نوامبر سال 1961 «جفرسون دیویس» را برای یک دوره شش ساله به ریاست کنفدراسیون خود انتخاب کردند و به این ترتیب آمریکا نزدیک به سه سال، هم‌زمان، دارای دو رییس‌جمهوری بود.

1921 میلادی- «جیمز جونز» داستان‌نگار آمریکایی و نویسنده داستان «از این‌جا تا ابدیت» در این‌روز به‌دنیا آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,