Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
بدون ارایه توضیح صورت گرفت،

«بهمن فرمان‌آرا، کارگردان ایرانی ممنوع‌الخروج شد»

2011 November 07

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 6 نوامبر، بهمن فرمان‌آرا، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای ایران، ممنوع‌الخروج شده است اما دلیل ممنوع‌الخروج شدن آقای فرمان آرا اعلام نشده است.

این در حالی است که به جز بهمن فرمان آرا‌، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف‌، تورج اصلانی برخی دیگر فیلم‌سازان و بازیگران شناخته شده نیز، در ماه‌های اخیر اجازه خروج از ایران برای حضور در جشن‌واره‌های سینمایی مختلف را نیافته‌اند و پاسپورت‌های آنان توقیف شده است‌.

یکی از این فیلم‌سازان که از اعلام نامش خودداری کرده است در این خصوص اظهار داشت: «از فیلم‌سازان خواسته شده تا درباره محدودیت‌های اعمال شده بر فیلم‌سازان اطلاع‌رسانی نکنند‌، وگرنه مشکلاتشان بیش‌تر خواهد شد.»

در دوماه گذشته نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، ۶ فیلم‌ساز را به اتهام هم‌کاری با با بی‌بی‌سی بازداشت کرده‌اند و با وجود آزاد شدن سه نفر از بازداشت‌شدگان، تاکنون مجتبی میرطهماسب، کتایون شهابی و مهران زینت بخش در بازداشت به سر می‌برند.

بهمن فرمان آرا‌، فیلم‌ساز و تهیه‌کننده شناخته شده سینمای ایران که در آستانه ۷۰ سالگی قرار دارد، در سال‌های اخیر انتقاد خود را از وضعیت سینمایی کنونی ایران به صراحت بیان کرده است. او روز شنبه در روزنامه شرق طنزی را درباره اختلاس سه هزار میلیارد تومانی و هم‌چنین اظهارات فرج‌اله سلحشور منتشر کرده بود.

لازم به اشاره است اخیرن فرج‌اله سلحشور، فیلم‌ساز، سینمای ایران را «فاحشه‌خانه» خوانده بود. در همین خصوص تعدادی از بازیگران زن سینمای ایران بیانیه‌ای را منتشر کردند که جمعی از امضا‌کنندگان آن به دادگاه انقلاب احضار شدند.

از پنج بازیگر زن سینمای ایران که برای ادای توضیحات در مورد بیانیه‌شان به دادگاه انقلاب فراخوانده شدند، خواسته شده تا در این مورد اطلاع‌رسانی نکنند.

بیشتر بخوانید:

«آزادی دو مستندساز متهم به هم‌کاری با بی‌بی‌سی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,