Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
شانزدهم آبان- هفتم نوامبر

«تقویم تاریخ شانزدهم آبان»

2011 November 07

رادیو کوچه

عید قربان- به اعتقاد مسلمانان «ابراهیم» یکی از پیامبران خدا در خواب، ذبح فرزندش را می‏بیند و پس از سه بار، این موضوع را با پسرش «اسماعیل» مطرح می‏کند. پس از مهیا شدن ابراهیم و اسماعیل جهت انجام امر خداوند، از جانب پروردگار، قوچی جهت قربانی فرستاده می‏شود. از آن پس این روز (دهم ذیحجه) به عید قربان نام‌گذاری شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1358 خورشیدی- در پی انتشار گزارشی که جیمی کارتر رییس جمهوری وقت آمریکا برای مذاکره با مقامات ایران جهت رهایی گروگان‌های سفارت خود در تهران، «رمزی کلارک» و «ویلیام میلر» را مامور سفر به تهران کرده است؛ آیت‌اله خمینی در اعلامیه چنین روزی که به امضای وی صادر و روز بعد در جراید انتشار یافت تاکید کرد که هیچ‌کس حق ندارد با آمریکا مذاکره کند مگر این‌که محمدرضا را تحویل بدهد و دست از توطئه هم بردارد. آیت‌اله خمینی در همین روز در دیدار با گروهی از دانش‌جویان اصفهانی چند جمله را بیان داشت که ماندگار شده‌اند مانند «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»، «سفارت آمریکا لانه جاسوسی بود» و … .

1867 میلادی- «ماریا اسکلودوسکا کوری» معروف به «ماری کوری» در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. در او در رشته فیزیک و ریاضیات تحصیل کرد.

او در سال ۱۸۹۱ به پاریس رفت و در دانش‌کده علوم به تحصیل در رشته شیمی پرداخت. در سال ۱۸۹۵ با فیزیک‌دان جوان فرانسوی به نام «پیر کوری» آشنا شد. این آشنایی به ازدواج انجامید. او به پیر کوری در انجام آزمایش‌های عملی‌اش درباره الکتریسیته کمک می‌کرد. ماری کوری نخستین دانش‌مندی است که دو بار جایزه‌ی نوبل را گرفت. او و پیرکوری عناصر پلوتونیم و رادیوم را کشف کردند. آن‌ها در 1903 جایزه‌‌ی نوبل در فیزیک را برای کار بر روی تشعشع (که نخستین بار «هنری بکرل» آن را کشف کرده بود) به خود اختصاص دادند. مادام کوری بار دیگر در سال 1911 در رشته‌ی شیمی جایزه‌ی نوبل را گرفت.

این واقعیت که پرتوهای رادیوم می‌توانند بافت‌های زنده اندام‌ها را از بین ببرند، به‌ عنوان مهم‌ترین دست‌آورد کشف کوری‌ها مشخص شد.

1987 میلادی- کودتایی علیه «حبیب بورقیبه» در تونس به وقوع پیوست. حبیب بورقیبه، سیاست‏مدار برجسته تونسی، پس از استقلال تونس از فرانسه، از سال 1956 به نخست وزیری این کشور برگزیده شد. پس از براندازی حکومت سلطنتی تونس در سال 1957 به مقام ریاست جمهوری تونس، رسید. بورقیبه در سال 1975 خود را رییس جمهوری دایمی تونس خواند. وی که تا سال 1987 به مدت 30 سال، رهبری بلامنازع تونس را برعهده داشت، سرانجام در چنین روزی با یک کودتای آرام و بدون خون‏ریزی توسط «زین‏العابدین بن علی» از کار برکنار شد. بن علی مدعی بود که حبیب بورقیبه به دلایل پزشکی قادر به ادامه دوران ریاست‌ جمهوری و اداره کشور نیست و به این ترتیب با استناد به قانون اساسی تونس، وی را از ریاست جمهوری برکنار کرد و خود رییس ‌جمهوری شد.

2000 میلادی- «هیلاری کلینتون» به عنوان سناتور ایالت نیویورک انتخاب شد که یکی از اولین زنان منتخب در مجلس سنای ایالات متحده بود.

وی از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ صاحب‌خانه‌ی کاخ سفید و بانوی نخست ایالات متحده بود. پیش از آن وی سمت بانوی نخست ایالت آرکانزاس را نیز داشت و در آن ایالت وکیلی مهم به شمار می‌رفت. وی از اعضای میانه‌روی حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود.

هیلاری کلینتون پس از یک مبارزه انتخاباتی درون حزبی که ۱۸ ماه به طول انجامید، در ژوئن ۲۰۰۸ اعلام کرد که به تلاش‌های خود برای احراز سمت اولین رییس جمهوری زن آمریکا پایان داده است و از «باراک اوباما» برای احراز مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا حمایت کرد. باراک اوباما به طور رسمی هیلاری کلینتون را به عنوان وزیرخارجه دولت خود معرفی کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1917 میلادی- حکومت بلشویک‌ها در روسیه آغاز شد. «گاردهای سرخ» مرکب از کارگران و کشاورزان کمونیست وارد کاخ زمستانی تزارها در سن‌پترزبورگ شدند و درحالی‌که رزم‌ناو «اورورا» به اطراف کاخ گلوله می‌زد به عمر دولت موقت روسیه مرکب از لیبرال‌ها و سوسیالیست‌های میانه‌رو به ریاست کرنسکی پایان دادند. دسته‌های دیگر گارد سرخ و متعاقب آنان مردم ایست‌گاه راه‌آهن، تلفن‌خانه، دو پادگان نظامی شهر و ادارات دولتی را متصرف شدند و به‌این ترتیب 34 سال پس از مرگ کارل مارکس نظامی بر پایه اندیشه و فرضیه‌های او در روسیه ــ کشوری که وضعیت و شرایط آن برای پیاده کردن فوری چنین فرضیه‌هایی آمادگی نداشت ــ روی کار آمد و 74 سال دوام آورد و جنگ جهانی دوم را از سر گذراند.

1929 میلادی- «موزه هنر مدرن» نیویورک تاسیس شد. موزه هنر مدرن  (Museum of Modern Art)، نام یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنرهای مدرن جهان است که در بخش منهتن شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. کلکسیون موزه هنر نیویورک دارای آثار هنری بی‌هم‌تا و کم‌نظیر از هنرهای مدرن و معاصر است. از آن‌ جمله می‌توان از آثاری مرتبط با هنر معماری و طراحی، نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی، چاپ سیلک، کتاب‌های مصور، فیلم و رسانه‌های الکترونیکی نام برد.

1962 میلادی- «آنا النور روزولت»  (Eleanor Roosevelt)همسر فرانکلین روزولت رییس ‌جمهوری ایالات متحده آمریکا درگذشت. وی اولین رییس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و یکی از فعال‌ترین شخصیت‌های قرن بیستم در ترویج و توسعه حقوق بشر و گسترش فعالیت‌های انسان دوستانه نهادهای بین‌المللی بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,