Saturday, 18 July 2015
26 October 2020

«خبرهای هفتم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 07

دفتر ریاست جمهوری یونان:

«دولتی ائتلافی بدون پاپاندرئو تشکیل می‌شود»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

رهبران یونان در ادامه گفت‌وگوهای بحران مالی این کشور توافق کرده‌اند، دولتی ائتلافی تشکیل دهند. دفتر ریاست جمهوری یونان اعلام کرد جورج پاپاندرئو، نخست وزیر این کشور کناره‌گیری می‌کند و جانشین او در مذاکرات صبح دوشنبه تعیین خواهد شد.

این گفت‌وگوها با شرکت آقای پاپاندرئو، آنتونیس ساماراس رهبر مخالفان و کارولوس پاپولیاس رییس جمهوری انجام می‌شود.

آقای پاپاندرئو تلاش می‌کرد یک دولت وحدت ملی ایجاد کند، اما آقای ساماراس، رهبر حزب دمکراسی نوین، هر‌گونه مذاکره را مشروط به استعفای نخست وزیر کرده بود.

آن‌ها هم‌چنین بر سر زمان برگزاری انتخابات اختلاف‌نظر داشتند. آقای پاپاندرئو خواهان تاخیری چند ماهه بود، اما آقای ساماراس به‌دنبال برگزاری فوری انتخابات بود.

برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از ائتلاف جدید تحت رهبری اوانگلوس ونیزلوس، وزیر دارایی است.

آقای پاپاندرئو که به‌دلیل بحران بدهی‌های مالی یونان زیر فشار شدیدی برای استعفا است، روز جمعه توانست به سختی رای اعتماد پارلمان را جلب کند.

رهبران اتحادیه اروپا ماه گذشته بر سر طرحی برای نجات مالی یونان به توافق رسیدند، اما آقای پاپاندرئو گفت که این طرح باید در این کشور به همه‌پرسی گذاشته شود.

……………………………………….

برخی کارشناسان اتمی غربی:

«دانش‌مندان خارجی ایران را به مرز توانایی اتمی رسانده‌اند»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه یک‌شنبه، 6 نوامبر، طی مقاله‌ای برخی کارشناسان اتمی و دیپلمات‌های غربی اعلام کردند گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد ایران به کمک دانش‌مندان خارجی توانسته است موانع فنی را برطرف کند و به آستانه توانایی اتمی برسد.

به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، اسناد و اطلاعات آژانس حاکی از آن است که یک دانش‌مند شوروی سابق و نیز کارشناسان کره شمالی و پاکستانی سال‌ها است در این زمینه به ایران کمک کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی و اسراییلی همواره گفته‌اند از نظر آن‌ها دست‌یابی ایران به توانایی اتمی تفاوتی با دست‌یابی این کشور به سلاح اتمی ندارد زیرا به یک میزان موازنه قوا در منطقه را به هم می‌زند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است طی هفته جاری گزارش خود را درباره فعالیت‌های اتمی ایران منتشر کند.

……………………………………….

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«سیاست‌های فعلی ایران مسوول فرار مغزها است»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌هایی داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 6 نوامبر، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت در ایران، گفته است سیاست‌های نادرست فعلی باعث فرار مغزها از ایران شده‌اند.

به گزارش ایلنا، وی در دیدار جمعی از فارغ‌التحصیلان برگزیده سازمان استعدادهای درخشان‌، «نیروی انسانی با استعداد و خوش‌فکر را سرمایه اصلی هرگونه توسعه و پیش‌رفت» خواند و افزود: «متاسفانه عمل‌کرد ناصحیح و نداشتن برنامه و امکانات باعث شده که استعدادهای درخشان جذب کشورهای دیگر شوند و همین امر بازگشت و استفاده از استعدادهای آنان را در پرده‌ای از ابهام فرو می‌برد.»

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی که پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری 88 از روی‌کردهای آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده است، خواستار بررسی مجدد سیاست‌های فعلی شد.

وی گفت: «در حال حاضر باید شجاعانه عمل‌کردها و سیاست‌ها را در بوته نقد منصفانه و کارشناسانه قرار داد و اگر احساس شد انحرافی در مسیر انقلاب و خط امام ایجاد شده با شجاعت و بدون واهمه راه بازگشت و اصلاح مسیر را با کمک دل‌سوزان نظام و هم‌راهی همیشگی مردم فداکار کشور هموار کرد.»

لازم به اشاره است روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، آیت‌اله هاشمی، از آن‌چه عمل‌کرد برخی مسوولان و سیاست‌گذاران که موجب خروج مغزها و استعدادهای درخشان از ایران می‌شود ابراز تاسف کرده است.

……………………………………….

آمار کشته‌شده‌گان دقیق نیست،

«وقوع چند انفجار هم‌زمان در بغداد، پایتخت عراق»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌ها از بغداد، پایتخت عراق حاکی از آن است که روز یک‌شنبه، 6 نوامبر، یک رشته انفجار منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی و وارد آمدن خسارت‌هایی به ساختمان‌های اطراف محل حادثه و انفجار شده است.

به گزارش رویترز، این انفجارها در بازاری شلوغ در منطقه تجاری پایتخت روی داده است.

بر اساس گزارش‌های اولیه، تا‌کنون هشت تن کشته و نزدیک به سی نفر زخمی شده‌اند.

تاکنون هیچ‌ گروهی مسوولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

……………………………………….

هفت کشته و هجده زخمی بر جای ماند،

«حمله انتحاری در یک مسجد در شمال افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 6 نوامبر، در اثر یک حمله انتحاری در ولایت بغلان در شمال افغانستان، دست‌کم هفت تن کشته شده‌اند. این انفجار در ولسوالی بغلان مرکزی در منطقه‌ای موسوم به حسن‌تال، صورت گرفته است.

یک مقام افغان اظهار داشت: «در این حمله یک فرمانده سابق محلی به نام فرمانده عبدل نیز کشته شده است.»

این مقام گفت که فرمانده عبدل با نیروهای پلیس محلی هم‌‌کاری داشته است.

امیرگل، ولسوال بغلان مرکزی گفته است که انفجار درست پس از برگزاری نماز عید قربان، از عیدهای مسلمانان، در میان نمازگزاران صورت گرفت.

مقامات افغان می گویند باقی کشته‌شدگان همه غیرنظامیان بودند.

جاوید بشارت، سخن‌گوی فرماندهی پلیس بغلان گفت که هجده نفر دیگر که دو کودک در میان آن‌ها دیده می‌شود در این حمله زخمی شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که فرد مهاجم، پیاده بوده و بمب‌های را که به بدن خود بسته بود، در بیرون مسجد منفجر کرده است.

هم‌زمان با این، وزارت داخله افغانستان گفته که بمب‌گذار دومی را نیز پیش از آن‌که بتواند بمب‌های خود را منفجر کند، بازداشت کرده است.

……………………………………….

اتحادیه عرب: دولت سوریه به وعده‌های خود عمل نکرده است

«پانزده کشته در تظاهرات بعد از نماز عید قربان در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

مخالفان دولت سوریه گفته‌اند که در آخرین خشونت‌های این کشور در روز یک‌شنبه، 6 نوامبر، دست‌کم 15غیرنظامی کشته شده‌اند.

چهار روز پس از آن که دولت سوریه اعلام کرد که شرایط و پیشنهادات اتحادیه عرب را برای برقراری صلح و پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور می‌پذیرد، برخورد نیروهای امنیتی با مخالفان دولت به ویژه در شهر حمص و ادلب هم‌چنان ادامه دارد.

لازم به اشاره است که در درگیری‌های روز گذشته نیز 20 تن در حمص کشته شده بودند.

در عین حال اعلام شده است که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب برای بحث درباره ادامه خشونت‌ها در سوریه تشکیل جلسه می‌دهند.

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای که روز یک‌شنبه، منتشر شد، اعلام کرد که دولت سوریه مواردی را که بر سر آنها با این اتحادیه به توافق رسیده بود، اجرایی نکرده است.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که دولت سوریه توافق کرده است تا در دو هفته آینده مذاکره با مخالفانش را آغاز کند.

مقامات رسمی دولت سوریه در توافق خود با اتحادیه عرب پذیرفته بودند که تمام زندانیان سیاسی را آزاد کنند و به روزنامه‌نگاران و گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر اجازه دهند تا از نزدیک وضعیت را بررسی کنند.

دولت سوریه هم‌چنین پذیرفته بود که نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی این کشور خارج کند.

با این حال، گزارش شده است که نیروهای نظامی هم‌چنان در مناطق مرکزی شهر حمص حضور داشته و به تظاهرات مخالفان دولت حمله کرده‌اند.

این تظاهرات بعد از برگزاری نماز عید قربان، از عیدهای مسلمانان برگزار شده بود.

……………………………………….

پس از تشکیل هیت منصفه دادگاه مطبوعات،

‌«مجرم‌ شناخته‌شدن مدیر مسوول روزنامه ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 6 نوامبر، هیت منصفه دادگاه مطبوعات، علی‌اکبر جوانفکر، مدیر مسوول روزنامه منسوب به دولت جمهوری اسلامی را که به اتهام «نشر مطالب خلاف موازین اسلامی» محاکمه شده، مجرم شناخته است.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر کساییان، سخن‌گوی هیت منصفه دادگاه مطبوعات گفته است که قاضی دادگاه مطبوعات یک هفته فرصت دارد تا رای خود را درباره مدیر روزنامه ایران صادر کند.

دادگاه مطبوعات به ریاست قاضی سیامک مدیر‌خراسانی، طی دو جلسه به موضوع شکایت دادستان عمومی و انقلاب تهران از مدیر روزنامه دولتی «ایران» رسیدگی کرده است.

موضوع شکایت از روزنامه ایران، انتشار ویژه نامه‌ای در این روزنامه به نام خاتون در تابستان امسال است که طی آن به موضوع حجاب اجباری زنان ایرانی پرداخته بود.

خبرسازترین مطلب منتشر شده در ویژه‌نامه روزنامه ایران، مصاحبه مهدی کلهر مشاور رسانه‌ای پیشین محمود احمدی‌نژاد بوده که که رنگ سیاه چادر را تقلیدی از لباس مشکی مردان و زنان غربی در «مجلس‌های شبانه عیاشی اروپا» در زمان ناصرالدین شاه توصیف و گفته بود «از لحاظ فلسفه‌ حجاب که در قرآن آمده که زن خودش را در مقابل تیر نگاه هیز مردان قرار ندهد، قطعن چادر بدترین پوشش است چون چهره زن را قاب می‌کند.»

دادستان عمومی تهران با اعلام جرم علیه روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت را به «حمله به چادر و طرح حجاب و عفاف، ترویج اباحه‌گری و جریحه دار کردن عفت و اخلاق عمومی» متهم کرد.

مدیر روزنامه ایران در جریان دفاع از خود در آخرین جلسه دادگاه گفته است که قوه قضاییه متاثر از جو سیاسی علیه او کیفرخواست صادر کرده است.

آقای جوانفکر گفت که «حتا علما و مراجع هم در همین جو ایجاد شده و اطلاعات غلطی که به آن‌ها داده شده بود، توضیحاتی را بیان فرمودند‌‌ و نمایندگان مجلس بدون مطالعه خاتون مصاحبه و گفت‌و‌گو علیه ما انجام دادند. بنده حتا با برخی از نمایندگان مجلس تماس گرفتم و گفتم شما که این اظهارات را گفته‌اید آیا مطالب نشریه را خوانده‌اید که آن‌ها گفتند نه فقط می‌دانیم فلان خبرگزاری یا سایت این‌گونه نوشته است.»

……………………………………….

بدون ارایه توضیح صورت گرفت،

«بهمن فرمان‌آرا، کارگردان ایرانی ممنوع‌الخروج شد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 6 نوامبر، بهمن فرمان‌آرا، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای ایران، ممنوع‌الخروج شده است اما دلیل ممنوع‌الخروج شدن آقای فرمان آرا اعلام نشده است.

این در حالی است که به جز بهمن فرمان آرا‌، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف‌، تورج اصلانی برخی دیگر فیلم‌سازان و بازیگران شناخته شده نیز، در ماه‌های اخیر اجازه خروج از ایران برای حضور در جشن‌واره‌های سینمایی مختلف را نیافته‌اند و پاسپورت‌های آنان توقیف شده است‌.

یکی از این فیلم‌سازان که از اعلام نامش خودداری کرده است در این خصوص اظهار داشت: «از فیلم‌سازان خواسته شده تا درباره محدودیت‌های اعمال شده بر فیلم‌سازان اطلاع‌رسانی نکنند‌، وگرنه مشکلاتشان بیش‌تر خواهد شد.»

در دوماه گذشته نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، ۶ فیلم‌ساز را به اتهام هم‌کاری با با بی‌بی‌سی بازداشت کرده‌اند و با وجود آزاد شدن سه نفر از بازداشت‌شدگان، تاکنون مجتبی میرطهماسب، کتایون شهابی و مهران زینت بخش در بازداشت به سر می‌برند.

بهمن فرمان آرا‌، فیلم‌ساز و تهیه‌کننده شناخته شده سینمای ایران که در آستانه ۷۰ سالگی قرار دارد، در سال‌های اخیر انتقاد خود را از وضعیت سینمایی کنونی ایران به صراحت بیان کرده است. او روز شنبه در روزنامه شرق طنزی را درباره اختلاس سه هزار میلیارد تومانی و هم‌چنین اظهارات فرج‌اله سلحشور منتشر کرده بود.

لازم به اشاره است اخیرن فرج‌اله سلحشور، فیلم‌ساز، سینمای ایران را «فاحشه‌خانه» خوانده بود. در همین خصوص تعدادی از بازیگران زن سینمای ایران بیانیه‌ای را منتشر کردند که جمعی از امضا‌کنندگان آن به دادگاه انقلاب احضار شدند.

از پنج بازیگر زن سینمای ایران که برای ادای توضیحات در مورد بیانیه‌شان به دادگاه انقلاب فراخوانده شدند، خواسته شده تا در این مورد اطلاع‌رسانی نکنند.

……………………………………….

نامه گروهی از دانشجویان ایرانی به باراک اوباما:

«نرمش و مماشات با جمهوری اسلامی را کنار بگذارید»

خبر / رادیو کوچه

جمعی از فعالان فعلی و پیشین دانش‌جویی ایران، هم‌زمان با سی‌و‌دومین سال‌روز گروگان‌گیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری آمریکا، خواستار «پایان سیاست نرمش و مماشات» این کشور در مقابل جمهوری اسلامی شدند.

امضا‌کنندگان این نامه با اشاره به نامه‌ دیگری که در سال گذشته به همین مناسبت منتشر کردند، خواستار اتخاذ تحریم‌های هدف‌مند «علیه سران جمهوری اسلامی و سرکوب‌گران و ناقضان حقوق بشر» شده و از باراک اوباما خواستند که «در کنار مردم ایران بایستد.»

این فعالان دانش‌جویی در بخشی از نامه به وضعیت سوریه نیز اشاره کرده و خطاب به آقای اوباما نوشتند: «برادران و خواهران سوری ما از شما خواسته‌اند تا از آنان حمایت کنید و با ایجاد منطقه پرواز ممنوع از کشتار بیش‌تر آنان توسط دیکتاتور سوریه جلوگیری کنید. تا بدین لحظه نیز این همه کوتاهی از سوی دولت آمریکا در قبال جان مردم سوریه پذیرفتنی نیست. توصیه ما به شما آن است که به مماشات با حکومت دمشق پایان دهید. نظیر اشتباهی را که در طول جنبش سبز مرتکب شدید مرتکب نشوید و در کنار مردم سوریه بایستید و در این راه به زیاده‌خواهی‌های دو دولت‌ عمده‌ی حامی دیکتاتور -روسیه و چین- توجهی نکنید.»

در ادامه این نامه هم‌چنین آمده است: «شما علاوه بر رییس جمهوری قدرت‌مند‌ترین کشور دنیا، برنده جایزه صلح نوبل نیز هستید و این مسوولیت اخلاقی شما را در جهت برقراری صلح و حفاظت از جان انسان‌ها دو چندان می‌کند. ما در نامه سال پیش خود از شما خواستیم پی‌گیر مسئله نقض حقوق بشر به ویژه در مورد دانش‌جویان ایرانی باشید. سه کوه‌نورد آمریکایی که خود مدتی گروگان نظام جمهوری اسلامی بودند، در کنار بسیاری از فعالان دانش‌جویی ایرانی می‌توانند شهادت بدهند که چه بر سر دانش‌جویان و فعالان جامعه مدنی ایران در زندان‌ها می‌آید.»

……………………………………….

دیوان عالی جمهوری اسلامی:

«عدم تایید محکومیت نماینده مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

دیوان عالی جمهوری اسلامی حکم دادگاه کیفری استان تهران در محکومیت الیاس نادران، نماینده اصول‌گرای مجلس، در ارتباط با افترا به محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری را به دلیل نقص پرونده تایید نکرده و آن را برای سیدگی مجدد به دادگاه ارجاع داده است.

به گزارش فارس، دیوان عالی کشور گفته است که شکایت از آقای نادران توسط نمایندگی قضایی اداره کل حقوقی ریاست جمهوری تسلیم شده بود در حالی‌که باید آقای رحیمی یا وکلای او به عنوان شاکی، این شکایت را تسلیم می‌کردند.

براساس این گزارش، الیاس نادران در سخنان خود مدارک تحصیلی فوق‌لیسانس و دکترای آقای رحیمی را نامعتبر خوانده و او را با یک شبکه فساد اقتصادی مرتبط دانسته بود اما دادگاه اولیه او را از اتهام نشر اکاذیب تبرئه کرده و ظاهرن در ارتباط با اتهام افترا محکوم شناخته بود که این حکم توسط دیوان عالی کشور تایید نشد.

……………………………………….

وزیر خارجه روسیه:

«حمله نظامی به ایران کمکی به حل مسئله اتمی نمی‌کند»

خبر / رادیو کوچه

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز دوشنبه، 7 نوامبر، از گمانه‌زنی در مورد حمله نظامی احتمالی علیه ایران انتقاد کرده و گفته است که «عملیات نظامی راه حلی برای برنامه‌های هسته‌ای ایران و هیچ مسئله دیگری در جهان امروز نیست.»

به گزارش کانال خبری ۲۴ ساعته روسیه، آقای لاوروف افزوده است که عملیات نظامی به غیرنظامیان هم آسیب می‌رساند و منشور سازمان ملل تنها در دو مورد توسل به این‌گونه عملیات را مجاز می‌داند که عبارتند از دفاع از خود در برابر حمله نظامی و یا براساس قطع‌نامه شورای امنیت که در مورد ایران، هیچ‌یک از این دو مورد مصداق ندارد.

وزیر خارجه روسیه تنها راه حل بحران اتمی ایران را از سرگیری مذاکره این کشور با گروه 1+5 دانسته و افزوده است که دولت او پیشنهادهای مشخصی را نیز در این زمینه ارایه داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,