Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
پس از ارایه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران،

«واکنش‌ها به تشریح ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران»

2011 November 09

خبر / رادیو کوچه

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه، 8 نوامبر، در گزارش جدید خود، «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای ایران را برای اعضای هیت حکام این نهاد تشریح کرده است.

تازه‌ترین گزارش آقای آمانو قرار است به‌طور رسمی روز چهارشنبه منتشر شود.

مدیرکل آژانس اظهار داشت که این نهاد به طور جدی نگران جوانب نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران است.

بنا بر این گزارش، پیش از پایان سال ۲۰۰۳ میلادی، فعالیت‌های اتمی نظامی احتمالی ایران در چارچوب یک برنامه سازمان یافته انجام می‌شد و این امکان وجود دارد که در حال حاضر نیز برخی از این فعالیت‌ها ادامه داشته باشد.

آژانس می‌گوید مدارکی به حجم بیش از یک هزار صفحه اعم از مراسلات، گزارش‌ها، نمودارها، طرح‌های مهندسی و ویدیوها به‌دست آورده که حاکی از اطلاعاتی «پیچیده» است که با هم ارتباط دارند.

هم‌چنین ایران در بعضی موارد به سوالات این نهاد درباره اطلاعات مذکور پاسخ داده اما در اغلب موارد دیگر جوابش «غیردقیق و ناقص» بوده است.

در همین حال علی‌اصغر سلطانیه، سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به این گزارش آن‌را یک اشتباه تاریخی خوانده و درباره عواقب آن هشدار داده است.

به گزارش ایرنا، وی گفته است: «آقای مدیرکل برخلاف اساس‌نامه اقدام کرده و با مسموم کردن فضای هم‌کاری، زمینه تقابل میان اعضا و دبیرخانه را فراهم آورده است و مسوولیت کامل عواقب چنین اشتباه تاریخی تنها متوجه اوست.»

این در حالی است که آمانو می‌گوید که سازمان تحت نظارت وی دست‌کم از ۱۰ کشور درباره جوانب نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران اطلاعات جامعی دریافت کرده و تاکید کرده این اطلاعات «در مجموع» معتبر است.

آژانس بیان داشته که ایران برنامه‌ای محرمانه به نام «برنامه آماد» داشته که فردی به نام محسن فخری‌زاده آن‌را هدایت می‌کرده و بیش‌تر فعالیت‌هایش نیز بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ میلادی بوده است.

بنا بر اطلاعات آژانس، محسن فخری‌زاده پس از چند بار نقل و انتقال، هم‌اکنون ریاست «سازمان تحقیقات و نوآوری امور دفاعی» ایران را برعهده دارد.

در ادامه این گزارش آمده است برنامه آماد دارای سه بخش پروژه نمک سبز، طرح تولید چاشنی انفجار با قدرت بالا و طراحی مجدد موشک شهاب ۳ برای نصب کلاهک هسته‌ای احتمالی بر روی آن بوده است.

بنا بر اطلاعات ارایه شده به آژانس اتمی، برنامه آماد به دستور مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی در اواخر سال ۲۰۰۳ میلادی و به دلیل نگرانی‌های موجود پس از حمله آمریکا به عراق، به طور ناگهانی متوقف شد اما کارکنان اتمی ایران دستاوردهای خود را ثبت کردند و سپس مراکز و تجهیزات خود را تخلیه و پاک‌سازی کردند.

آژانس ابراز نگرانی می‌کند که طرح‌های کلاهک اتمی که ایران به دست آورده پیش‌رفته‌تر از آن است که پیش از این گمان آن می‌رفت.

هم‌چنین این نهاد می‌گوید که ایران احتمالن فن‌آوری چاشنی انفجار با قدرت بالا را با کمک یک متخصص خارجی کسب کرده که سال‌ها در برنامه اتمی کشورش فعالیت داشته است.

از سویی دیگر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، در آستانه انتشار گزارش آقای آمانو به شدت از او انتقاد کرده بود.

آقای احمدی نژاد صبح سه‌شنبه در تهران گفت: «متأسفانه فردی را در راس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده‌اند که نه تنها اختیاری از خود ندارد، بلکه قوانین آژانس را زیر پا می‌گذارد و فقط حرف‌های آمریکا را تکرار می‌کند.»

هم‌چنین مقامات روسیه از گزارش تازه آژانس ابراز نارضایتی کرده‌اند.

وزارت امور خارجه روسیه طی بیانیه‌ای گفته است: «روسیه به شدت از این‌که گزارش آژانس به عامل افزایش تنش‌های موجود بر سر برنامه اتمی ایران تبدیل شده، مایوس و متعجب شده است.»

اما ویکتوریا نولاند، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش گزارش تازه آژانس در مورد «ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران» را در دست بررسی دارد.

مقام‌های ارشد دولت باراک اوباما هنوز درباره این گزارش واکنشی جدی نشان نداده‌اند.

اما سناتور دموکرات جان کری، ربیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، گفت که ایران باید به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند.

او افزود که در روزهای اخیر با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس اتمی دیدار کرده است.

بیشتر بخوانید:

«گزارش آژانس، فرصتی برای تشدید تحریم‌های ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,