Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
هجدهم آبان- نهم نوامبر

«تقویم تاریخ هجدهم آبان»

2011 November 09

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1799 میلادی- «ناپلئون بناپارت» در فرانسه کودتا کرد و کار «انجمن گردانندگان» فرانسه پایان یافت. انجمن گردانندگان یا دیرکتوار فرانسه از نوامبر ۱۷۹۵ در کشور فرانسه قدرت را در دست داشت. در این انجمن پنج گرداننده قدرت را میان خویش تقسیم کرده بودند. این حکومت واپسین مرحله از انقلاب فرانسه بود. پس از این دوره کنسول‌ها روی کار آمدند و پس از آن فرانسه به سوی امپراتوری یکم کشانیده شد.

ژنرال‌ها و سیاسیون ملی‌گرای فرانسوی از دیر باز در اندیشه دگرگون کردن نظام حکومتی فرانسه و استقرار سیستم تازه‌ای بودند که ژنرال ناپلئون بناپارت از سفر خاورمیانه که ضمن آن مصر را تصرف کرده بود به وطن بازگشت. فرانسه در آن زمان توسط انجمن گردانندگان اداره می‌شد. قبلن کنوانسیون بر فرانسه حکومت می‌کرد. چون میان اعضای هیت اختلاف نظر دایمی بود، در چنین وضعیتی، ناپلئون در دهمین سال انقلاب و هشتمین سال جمهوریت فرانسه اعلام کردند که هیت مدیره منحل شده است. روز بعد پارلمان به تعلیق قانون اساسی و تاسیس یک هیت سه نفری به نام «کنسول» برای اداره فرانسه رای داد. به این ترتیب، حکومت به صورت «جمهوری با تمرکز اختیارات» درآمد.

1934 میلادی- «کارل ادوارد سیگن» (Carl Sagan) اخترشناس، اخترشیمی‌دان، مشاور سازمان ناسا، نویسنده و مروج اخترشناسی، اخترفیزیک و سایر علوم طبیعی متولد شد. او پیش‌گام اخترزیست‌شناسی و بنیادگذار طرح جست‌وجوی «هوش فرازمینی» معروف به «ستی» ((SETI)، بود.

شهرت جهانی او برای تالیف کتاب‌های علوم همگانی، و نیز مجری برنامه علمی «کازموس» (Cosmos) بود. او جایزه «پولیتزر» ۱۹۷۸ را دریافت کرد. «میلیاردها و میلیاردها»، «اژدهاهای بهشت» و «نقطه آبی مات» از جمله مهم‌ترین تالیفات او به شمار می‌روند که برای ترویج علم میان عموم مردم به نگارش درآمده‌اند.

از دانش‌گاه شیکاگو مدرک دکترای اخترفیزیک را دریافت کرد. وی در دانش‌گاه برکلی و دانش‌گاه هاروارد مدتی مشغول پژوهش شد و سرانجام به استادی دانش‌گاه «کرنل» (Cornell) رسید.

 لازم به اشاره است نویسندگی فیلمی با نام «تماس»  با بازی «جودی فاستر» برعهده او بود.

1989 میلادی- دیوار برلین بین آلمان شرقی و غربی تخریب و برداشته شد. در سه ماهه آخر سال 1989، در حالی که گورباچف در اول اکتبر این سال، برای شرکت در جشن‏های چهلمین سال‌گرد تاسیس جمهوری دموکراتیک آلمان شرقی به برلین رفته بود، مقدمات برکناری «اریک هونکر» از رهبری آلمان شرقی نیز فراهم آمد. تحولات گسترده در بلوک شرق و اصلاحات در جوامع کمونیستی به ظهور بی‏اعتباری کمونیسم منتهی شد. در نتیجه دیوار برلین در چنین روزی برچیده شد و مردم آلمان شرقی و غربی برای اولین بار پس از 28 سال توانستند آزادانه به نیمه دیگر کشور سفر کنند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1877 میلادی- «محمد اقبال» (علامه اقبال) فیلسوف، اندیش‌مند و شاعر فارسی‌سرا در «سیالکوت» (کشمیر پاکستان) به‌دنیا آمد. اقبال و محمدعلی جناح از پدران موسس پاکستان به‌شمار می‌آیند. اقبال در دانش‌گاه لاهور و دانش‌گاه‌های انگلستان تحصیل کرده و از دانش‌گاه مونیخ دکترا گرفته و تز دکترای خود را درباره متافیزیک از دیدگاه اندیش‌مندان و فلاسفه ایران نوشته بود.

1970 میلادی- «شارل دوگل» رییس‌ جمهوری فرانسه درگذشت.

1918 میلادی- «ویلهلم دوم»  (Kaiser Wilhelm II)واپسین کایسر آلمان و پادشاه پروس با پایان جنگ جهانی اول و شکست آلمان، از پادشاهی کنار گذاشته شد و به دربار هلند پناه برد. پس از آن آلمان جمهوری شد و حکومت سلطنت به پایان رسید.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,