Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
مجله خبری تاجیکستان - وزارت خارجه روسیه:

«خلل در روابط دوشنبه و مسکو با حکم دادگاه تاجیکستان»

2011 November 09

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 وزارت امور خارجی «روسیه» حکم زندان دو خلبان یک شرکت روسی در تاجیکستان را «بسیار سنگین» خوانده و گفته است «این حکم می‌تواند به روابط دوشنبه و مسکو لطمه بزند. دادگاه شهر «قورغان‌تیپه» در جنوب تاجیکستان «ولادیمیر سداونچی» شهروند روسیه و «الکسی ردنکو» شهروند استونی را برای قاچاق، عبور غیرقانونی مرز و نقض معیارهای بین‌المللی هوانوردی مجرم شناخت و هر کدامی از آن‌ها را به هشت و نیم سال زندان محکوم کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنا به قرار دادگاه دو هواپیمای «آن -۷۲» که بهار سال جاری «سداونچی» و «ردنکو» با آن به فرودگاه شهر «قورغان‌تیپه» فرود آمده‌اند، نیز بر فایده دولت تاجیکستان مصادره کرد. این حکم دادگاه واکنش مقامات روسیه و افراد سرشناس این کشور را به بار آورده است. «ولادیمیر ژرناوسکی» رهبر حزب لبیرال دموکرات روسیه گفت، از ریاست جمهوری کشورش تقاضا می‌کند تا برای مهاجران کاری تاجیک نظام روادید را جاری نماید. دو خلبان محکوم‌شده نیز خود را بی‌گناه می‌دانند و می‌گویند که حکم آن‌ها بر پایه اتهامات بافته و ساخته صادر شده است.

آن‌ها می‌گویند یگان هدف نظامی و یا خلل وارد کردن به امنیت تاجیکستان نداشتند، بلکه از روی ناچاری و آن هم به دلیل کم باقی ماندن مواد سوخت هواپیماهای‌شان در فرودگاه «قورغان‌تیپه» فرود آمده‌اند. با این حال مقامات رسمی تاجیکستان از جمله وزارت خارجه این کشور در رابطه به نگرانی‌های مقامات روسیه هنوز حرفی‌ نگفته‌اند. روابط تاجیکستان و روسیه در یک سال آخر به سردی گرایده است.

بیشتر بخوانید:

«قضیه بازداشت و دادگاه دو خلبان خارجی»

……………………………………………

«بارش برف و مرگ دو ساکن مسچای کوهی»

کمیته حالت‌های اضطراری تاجیکستان می‌گوید جسد دو ساکن «مسچای کوهی» در منطقه شمال این کشور را پیدا کرده است که در زیر بهمن جان خود را از دست داده‌اند. بر خلاف بی‌برفی‌های زمستان گذشته امسال در ماه نوامبر در تاجیکستان برف بارید و احتمال ریزش بهمن در مناطق کوهی را باز هم بیش‌تر کرد. مسوولان مرکز هواشناسی تاجیکستان از طریق رسانه‌ها به مردم هشدار داده‌اند تا چند روز دیگر از سفر به مناطق دوردست کشور خودداری بکنند.

گذشته از این عبور و مرور از طریق گردنه «شهرستان» که شمال کشور را به مرکز آن پیوند می‌دهد نیز مشکل شده است. این در حالی‌ است که زمان مورد استفاده قرار گرفتن نقب «شهرستان» که قرار بود ساختمانش ماه سپتامبر سال جاری به اتمام برسد، تا ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ موقف گذاشته شده است. هر سال در فصل سرما در راه‌های مشکل‌گذر کوهی تاجیکستان ده‌ها تن جان خود را از دست می‌دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,