Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
نوزدهم آبان- دهم نوامبر

«تقویم تاریخ نوزدهم آبان»

2011 November 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1483 میلادی- «مارتین لوتر» (Martin Luther)، موسس فرقه «پروتستان» متولد شد. مارتین لوتر، کشیش و مترجم انجیل به زبان آلمانی و یک تجدیدنظرطلب مذهبی بود. او یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌ها در تاریخ آیین مسیحیت و از پیشوایان نهضت اصلاحات پروتستانی به شمار می‌رود.

مذهب پروتستان برخلاف کلیسای کاتولیک، معتقد به بخشودگی مومنان به پشتوانه اجرای اوامر سنتی کلیسا نبوده بلکه هرانسانی که در بارگاه احدیت با اعتقاد و ایمان راستین به گناهان خود اعتراف و طلب آمرزش کند، حقانیت و عدالت باریتعالی شامل حالش خواهد شد.

1925 میلادی- «ریچارد برتون» (Richard Burton) بازی‌گر بریتانیایی نیز در چنین روزی در «ولز» زاده شد.

با دریافت بورس به آکسفورد رفت. کمی پیش از ورود به دانش‌گاه، در شهر لیورپول برای نخستین بار روی صحنه تاتر رفت، سال بعد برای اجرای نمایش‌نامه «آرامش موبد» به لندن رفت. از سال 1944 تا 1947 در نیروی هوایی انگلستان خدمت کرد.

وی در سال 1952 به هالیوود رفت، او هفت بار نامزد جایزه اسکار شد که البته هیچ‌گاه آن را کسب نکرد. سال 1953 در فستیوال ادینبرگ ایفاگر نقش «هملت» بود و در چندین اثر شکسپیر به ایفای نقش پرداخت.

ریچارد برتن و الیزابت تیلور در دهه‌ی 1960از موفق‌ترین و محبوب‌ترین هنرپیشه‌های هالیوود بودند. آن‌ها در سال 1962 در جریان تولید فیلم سینمایی «کلئوپاترا» با هم آشنا شدند و پس از آن نیز ازدواج کردند.

وی در فیلم‌های «کلئوپاترا»، «رام کردن زن سرکش»، «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» نقش آفرینی کرده است.

1982 میلادی- «لئونید ایلیچ برژنف» (Leonid Brezhnev) سیاست‌مدار و رهبر شوروی درگذشت. او در سال ۱۹۶۴ دبیر اول و از سال ۱۹۶۵ به بعد دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی بود. وی هم‌چنین ریاست شورای عالی اتحاد شوروی را به عهده داشت.

در دوره حکومت برژنف بنابر خواست حکومت افغانستان، نیروهای شوروی به این کشور وارد شدند. برژنف با کشور آمریکا در دوره ریاست جمهوری نیکسون هم‌کاری فضایی برقرار کرد.

در دوران رهبری برژنف بر شوروی، حکومت این کشور گسترش یافت. تلاش در جهت کاهش اختلاف در سطح درآمدها، اجرای طرح‏های بزرگ خانه‏سازی، افزایش هزینه‏های دفاعی و کاهش نرخ رشد اقتصادی، برخی از اقدامات و نتایج به دست آمده در دوره طولانی مدت حکومت وی به حساب می‏آید.

1975 میلادی- قطع‌نامه 3379 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در محکومیت نژادپرستی صهیونیسم و آپارتاید تصویب شد.

در این قطع‌نامه دو کشور آفریقای جنوبی و اسراییل به‌عنوان سیستم‌های نژادپرست محکوم شدند. در نهایت، این قطع‌نامه 16 سال بعد در جریان کنفرانس صلح مادرید میان اعراب و اسراییل در اوایل نوامبر 1991 لغو شد.

صهیونیسم یک جنبش سیاسی و ملی‌گراست که در اواخر سده 19 میلادی شکل گرفت. عمده‌ترین هدف جنبش صهیونیسم، تشکیل کشوری برای یهودیان بود. این جنبش بر منابع تاریخی و مذهبی تکیه دارد که یهودیان را به سرزمین اسراییل مرتبط می‌کند.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1759 میلادی- «فردریک شیلر» مورخ، فیلسوف، نویسنده، نمایش‌نامه‌نگار و شاعر آلمان و مردی که از زیبایی‌ها و نکویی‌ها سخن گفته است دهم نوامبر به‌دنیا آمد.

1888 میلادی- «اندری توپولف» (Andrei Tupolev) طراح و مخترع بیش از یک‌صد نوع هواپیما دهم نوامبر در روسیه به‌دنیا آمد. در مهندسی مکانیک و تکنولوژی دکترا گرفت و دست به کار ساخت هواپیما زد و یکی از موسسان انستیتوی علوم هوایی ـ فضایی کشورش بود. معروف‌ترین هواپیماهایی که توپولف طراحی کرد توپولف‌های 134 و 154 (TU) هستند.

2007 میلادی- «نورمن میلر» نویسنده مشهور آمریکایی، درگذشت. نورمن مایلر در سال ۱۹۶۹ میلادی، به خاطر نوشتن کتاب «سپاهیان شب» برای اولین بار برنده جایزه کتاب ملی سال شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

تبیان

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,