Saturday, 18 July 2015
28 October 2020

«گالری/آزادی داستان‌هایی از اوین»

2011 November 10
کیان امانی/رادیو کوچه

در روز شنبه ۵ نوامبر سازمان غیرانتفاعی ایران رویان، هماهنگ با فراخوان و حرکت عمومی خود؛ “ما فراموش نخواهیم کرد” نمایش “آزادی داستان هایی از اوین  را به صحنه برد. این نمایش تلاش می کند تا با یک برداشت آزاد هنری از داستان های حقیقی، فداکاری ها و سرگذشت دشوار و پرفراز و نشیب 4 زن زندانی در ایران را  روایت کند. در خلال نمایش؛ داستان یک زن خبرنگار-عکاس، یک مادرِ فعال حقوق بشر، یک زن جوان کرد و یک زن بهایی از زبان 4 دختر خردسال و با فریادی رسا منعکس شد.   

گروه نمایشی آزادی مرکب از دانش آموزان محلی بود که در دبستان شرِوود، مدرسه اِدلین، کوپر، کیلمر و شعبه راهنمایی مدرسه بونی، ساوت لِیک  و دبیرستان رابینسون به تحصیل مشغول هستند. کارمل تبیانیان یکی از دانش آموزان دبیرستان رابینسون می گوید: “دلیل من برای ایفای نقش در این نمایش، تنها رساندن صدای آنکه فریادش به جایی نرسیده است، نبود؛ بلکه کمک به برقراری آزادی و عدالت برای کسانی است که در سراسر جهان و خصوصأ در ایران با ظلم و بی عدالتی دست و پنجه نرم می کنند.”

به گفته مدیر اجرایی سازمان ایران رویان لیلا میلانی در روز شنبه ۵ نوامبر حدود ۳۰۰ نفر برای دیدن این تئاتر به سالن بهایی سنتر ویرجینیای شمالی واقع در شهر استرلنیگ آمده بودند.  عواید برپایی این نمایش، صرف هزینه های اجرای همگانی آن در 55 مین کمیسیون مقام زن؛ که در ماه مارس 2012 در نیویورک برگزار می گردد، خواهد شد.لیلا میلانی افزود: “هرساله سازمان های دولتی و نهادهای غیردولتی برای ارزیابی وضعیت پیشرفت زنان در سراسر جهان در نیویورک گرد هم می آیند، و ما مصمم هستیم تا دقیقأ درهمین مقطع زمانی، صدای زنان ایرانی را که در پشت میله های زندان اسیرند  به گوش جهانیان برسانیم تا روند فعلی نقض حقوق بشر در ایران، علی الخصوص در حصار اوین متوقف شود.”

ایران رویان؛ نهادی غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرمذهبی است که در سپتامبر 2010 فعالیت خود را در ایالت ویرجینیای شمالی آغاز کرده است. ایران رویان، رسالت و چشم انداز خود را پیشبرد وضعیت حقوقی، سیاسی و اجتماعی زنان و دختران ایرانی می داند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,