Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
شاد و تندرست

«یک جهش عظیم ۴۵ روزه»

2011 November 10

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نمی‌دانم شما هم یادتان هست یا نه اما زمانی در فوتبال ایران خبری از پول نبود و حتا بازی‌کنان دو تیم مطرح «پرسپولیس» و «استقلال» با کمک جزیی برخی از هوادران ثروت‌مند باش‌گاه‌های‌شان، بین این دو تیم جابه‌جا می‌شدند. زمانی بود که فوتبالیست‌های حرفه‌ای پول استوک‌های‌شان را هم خودشان می‌پرداختند. تعدادی از آن‌ها حتا اتومبیل شخصی هم نداشتند و برخی از آن‌ها با موتورسیکلت به سر تمرین می‌آمدند. حالا اما همه چیز فرق کرده است و روزنامه‌ها و سایت‌ها در انتشار خبر خرید ماشین‌های میلیونی فوتبالیست‌ها از هم سبقت می‌گیرند. حالا سخن از ویلاهای میلیاردی است و ماشین‌های آلمانی و ژاپنی چند صد میلیونی. اما چرا خودمان را گول بزنیم امروز همه می‌دانند که این فوتبال هیچ چیزش سالم و عادلانه نیست. در مناطق محرومی هم‌چون «سیستان‌وبلوچستان» هزارها جوان با استعداد در آرزوی داشتن یک توپ چرمی می‌سوزند و در مرکز میلیاردها تومان پول میان کسانی تقسیم می‌شود که بسیاری از آن‌ها لیاقت داشتنش را ندارند. در فوتبال ما روابط کثیف و بیمار حرف اول را می‌زند.

وقتی چند روز پیش سایت «انقلاب ‌اسلامی» وابسته به «ابوالحسن‌ بنی‌صدر» نوشت که «پلیس اماکن جمهوری ‌اسلامی با ارسال دستورالعملی به پیست‌های اسکی اعلام نموده که پس از این ورود خانم‌ها بدون سرپرست قانونی یا شوهر به پیست‌های اسکی ممنوع است.» من یکی که کمی شک کردم. این حکم آن‌قدر احمقانه بود که بوی حکومت «طالبان» را می‌داد و شنونده شک می‌کرد نکند غرضی پشت آن‌ست تا بقول معروف پیاز داغش را زیاد کند و مردم را بر علیه نظام تحریک. اما با کمال تاسف و شرمندگی و شرم‌ساری باخبر شدیم که ماجرا حقیقت دارد و بدجوری بوی اجرای احکام شریعت اسلام‌سلفی در کشور به مشام می‌رسد. «نیروی ‌انتظامی» اضافه کرده است که بر مبنای این حکم ورود دختران زیر ۱۸ سال به پیست اسکی نیز بدون حضور پدر و مادرشان ممنوع است، چشم ورزش‌کاران‌مان روشن.

—————————————————

پس از دفاع جانانه‌ی «امیر قلعه‌نویی» و «جواد نکونام» از فوتبالیست‌های «پرسپولیس»، «جلال‌ طالبی» سرمربی سابق تیم‌ملی فوتبال کشورمان نیز به جمع منتقدین مجازات‌های سنگین برای این بازی‌کنان پیوست. «طالبی» که با خبرنگاران برنامه‌ی نود مصاحبه‌ای کرده بود به بی‌توجهی به وضعیت فرهنگ در فوتبال انتقاد کرده و خواسته بود هم‌چون جریان استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس، همه چیز با یک معذرت‌خواهی ساده به پایان برسد.

—————————————————

اختلاف دست‌مزد داوران در فوتبال ایران با اروپا هم‌چنان فاحش است. آخرین آمار رسمی که مبالغ دست‌مزد داوران اروپایی را نشان می‌دهد گواه بر این است که به طور متوسط داوران اروپایی جدا از حقوق سالیانه و یا مبلغی که برای تبلیغ دریافت می‌کنند، برای قضاوت در هر بازی درآمدی حدود ده‌برابر داوران ایرانی دارند. البته از همه مهم‌تر این‌که داوران در تمامی نقاط دنیا از بیمه‌های گوناگون برخوردارند، چیزی که در کشور ما یک خواب و رویاست و اگر اتفاقی در حین بازی و یا در مسیر حرکت به شهر برگزاری مسابقه برای داوران پیش بیاید، هم‌چون حادثه‌ تصادفی که سه سال پیش برای یکی از داوران پیش‌ آمد، هزینه‌های درمان و بستری کردن آن‌ها باید به وسیله امور خیریه و یا کمک‌های مردمی پرداخت شود.

—————————————————

به این صحبت‌ها گوش کنید. «او درباره‌ی حکم کمیته‌ی انضباطی فدراسیون فوتبال درباره «محمد نصرتی» و «شیث ‌رضایی» گفت که من به حکم فدراسیون فوتبال کاری ندارم و تکلیفم را درباره اتفاق رخ داده ادا کردم. شاید برخی بگویند با اظهارنظرهای صورت گرفته توسط این دو بازی‌کن و ابراز ندامت‌شان، احکام و جرایم باش‌گاه «پرسپولیس» کمی سنگین بوده است، اما من چنین اعتقادی ندارم و معتقدم با توجه به این‌که این مسئله به شان باش‌گاه «پرسپولیس» لطمه زد، باید جدی‌ترین برخورد با آن صورت می‌گرفت و  هیچ تغییری در این احکام رخ نخواهد داد.» این‌ها سخنان دشمنان و یا منتقدان باش‌گاه «پرسپولیس» نیست، باور بفرمایید که تمامی این کلمات از دهان سردار «رویانیان» بیرون آمده است. او سخنان گهربار دیگری هم گفته است. «رویانیان» با اشاره به ابراز نظر آیت‌اله «مکارم‌شیرازی» درباره این موضوع که آن را عملی زشت و زننده  نه فقط از جهت اسلامی که از دید انسانی نامیده و از مدیرعامل «پرسپولیس» به دلیل برخورد با آن تقدیر کرده  اظهار کرده که «من در روز عید قربان از ایشان عیدی خوبی گرفتم و به عنوان یک نیروی فدایی «رهبر‌ معظم ‌انقلاب» خوش‌حالم که ایشان نسبت به این تصمیم باش‌گاه «پرسپولیس» ابراز لطف و عنایت فرموده‌اند. ضمن این‌که به‌ترین خاطره من در این مدت کسب قهرمانی «جام‌ولایت» در آستانه روز ولایت بود که دل هواداران عزیز ما هم شاد شد.»

ایشان البته به سخنان گهربار خود این را هم افزوده که «استیلی» به‌ترین گزینه برای مربی‌گری این تیم است و گفته است که در جریان بازی در «جام‌ ولایت» این «استقلالی‌ها» بودند که دایی را تشویق کردند. و در آخر هم با یک جمله کولاک کرده‌اند و فرمده‌اند: «وقتی که من در مصاحبه با آن خبرنگار گفتم که «استقلالی» هستم خواستم تا «پرسپولیسی» بودنم را در گفت‌و‌گو با آن خبرنگار لو ندهم.» جل‌الخالق انگار ایشان علم غیب داشته و از سال‌ها پیش می‌دانسته که قرار است مدیر عامل «پرسپولیس» شود. قسمت خنده‌دارتر ماجرا پس از آن است که ایشان گفته‌اند ما با بررسی 45 روزه و براساس مطالعه ساختار باش‌گاه‌های موفق دنیا و استفاده از نظرات کارشناسان متخصص در امر فوتبال، ساختار جدید باش‌گاه «پرسپولیس»، را تصویب کرده‌ایم. نه خیر اشتباه نکردید، 45 سال یا 45 ماه نبوده، ایشان دقیقن گفته‌اند در عرض 45 روز. خوب وقتی ما رییس‌ جمهوری داریم که هنوز انقدر شعورش نمی‌رسد که هنگام مصاحبه با یک خبرنگار خارجی، دستش را درون سوراخ دماغش نکند و در همان حال برای مدیریت دنیا هم برنامه ارایه می‌دهد، شما از یک سردار بدبخت سپاه به نام «رویانیان» چه انتظاری دارید؟

—————————————————

یک خبر بسیار بسیار شنیدنی دیگر از باش‌گاه «پرسپولیس» این‌که به گزارش خبرگزاری «مهر»، در جلسه شورای مدیران باش‌گاه «پرسپولیس» در عصر چهارشنبه مقرر شد «علی ‌پروین» به عنوان مدیرفنی و راهبری تیم، از این پس تمامی اظهارنظرها و مصاحبه‌های فنی و فوتبالی را انجام دهد. بنده‌ی حقیر جسارتن و عاجزانه خواهش می‌کنم که در زمان مصاحبه‌های «علی آقا» یک نفر حساب‌دار همیشه در کنار دست ایشان حضور داشته باشد که در زمان ارایه‌ی آمارها خلاصه هر جوری هست جمع آمار زیر صددرصد یا بالای آن نشود. چون می‌دانید که «علی ‌پروین» تخصص ویژه‌ای در این زمینه دارد.

—————————————————

در یک اتفاق غم‌انگیز دیگر برای فوتبال و به‌طور کلی فرهنگ و آبروی ما ایرانیان، در برنامه‌ای ورزشی در انگلیس پیش از پخش صحنه‌های کتک خوردن هفته‌ی گذشته‌ی داور در «تالش»، مجری می‌گوید: «اگر فکر می‌کنید در لیگ‌های انگلیس با داوران بدرفتاری می‌شود نگاهی به این فیلم بیندازید و ببینید یک تیم ایرانی با این مرد سیاه‌پوش نگون‌بخت چگونه رفتار می‌کند؟»

—————————————————

پس از آن‌که در سال 2009 حمایت فدراسیون «بدن‌سازی‌ و پرورش ‌اندام ‌ایران» از دبیرکل فاسد «فدراسیون بدن‌سازی ‌آسیا» منجر به محرومیت و تعلیق تیم ایران شد، امسال به همت و هزینه‌ی شخصی جمعی از علاقه‌مندان و ورزش‌کاران کشورمان و تشکیل انجمن «بدن‌سازی و قوی‌ترین‌ مردان‌ ایران» تیمی را از ایران به مسابقات جهانی IFBB اعزام و به مقام سوم جهان دست پیدا کردند.

جالب است که بدانید دو ورزش‌کار ایرانی نیز موفق به کسب مدال برای تیم کشور «آذربایجان» شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,