Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
بیستم آبان- یازدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیستم آبان»

2011 November 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

1388 خورشیدی: دومین سال‌روز اعدام «احسان فتاحیان» فعال سیاسی کرد ایرانی در سنندج. وی که زاده سال 1360 در کرمانشاه بود در ۲۹ تیر ۱۳۸۷ در کامیاران دست‌گیر شد و دادگاه انقلاب اسلامی سنندج وی را به اتهام عضویت در حزب کومله و تبلیغ علیه نظام به ده سال حبس توام با تبعید در شهرستان رامهرمز محکوم کرد.

اما دادستان با اعتراض به ملایم بودن حکم دادگاه بدوی، خواستار ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر شد و دادگاه تجدید نظر استان کردستان با تایید اتهام محاربه با خدا، حکم ده سال زندان را به اعدام افزایش داد. به گفته برخی حقوق‌دانان این رای دادگاه تجدیدنظر نقض آشکار قوانین ایران بوده است.

1918 میلادی: پایان جنگ جهانی اول. جنگ جهانی اول که از روز اول اوت 1914 به بهانه کشته شدن ولی‏عهد اتریش در شهر سارایوو، به دست یک دانش‌جوی صرب، آغاز شد تا یازدهم نوامبر 1918 به مدت چهار سال و صد روز به طول انجامید. در این جنگ، شانزده کشور به طور مستقیم و ده کشور به طور غیرمستقیم شرکت کردند که در دو گروه متخاصم جای داشتند.

که در نهایت قرارداد ترک مخاصمه به امضا رسید و از یازده صبح همین روز، صدای شلیک توپ‏ها و مسلسل‏ها در سرتاسر جبهه غرب خاموش شد. به موجب این قرارداد، نیروهای آلمان بدون قید و شرط تسلیم شدند و عملیات اشغال خاک آلمان تا اواخر دسامبر سال 1918 به انجام رسید. در طول جنگ جهانی اول، بیش از 65 میلیون سرباز در مراحل مختلف جنگ شرکت کردند.

1831 میلادی: سال‌روز اعدام «نات ترنر» (Nat Turner). او زاده سال 1800 و برده سیاه‌پوست آمریکایی بود که رهبری نخستین شورش پایدار بردگان در تاریخ آمریکا را برعهده داشت. تعصبات مذهبی او سبب شد تا گمان کند خدا او را برگزیده است تا مردمش را از اسارت و بردگی رهایی بخشد.

ترنر در ۱۸۳۱ رهبری گروهی از بردگان را برعهده گرفت و آن‌ها طی شورشی پنجاه نفر از سفیدپوستان را کشتند. اما دیری نگذشت که او و شانزده نفر دیگر از شورشیان در همان سال دست‌گیر شده و پس از محاکمه در چنین روزی به دار آویخته شدند. از سوی دیگر آدم‌کشی آن‌ها سبب شد تا مخالفت‌ها با بردگی در نواحی جنوبی پایان یابد و قوانین سخت‌گیرانه تازه‌ای برای کنترل بردگان وضع شود. موضوع این روی‌داد  در برخی از کتاب‌ها منعکس شده است که از قابل توجه‌ترین آن‌ها می‌توان به کتاب بحث‌برانگیز «اعترافات نات ترنر»، نوشته ویلیام استایرون در ۱۹۶۷ اشاره کرد.

1821 میلادی: زادروز «فیودور میخاییلوویچ داستایوسکی» نویسنده مشهور و تاثیرگذار اهل روسیه. او زاده سال 1821 بود و ویژگی منحصر به فرد آثار وی روان‌کاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است.

اکثر داستان‌های داستایوسکی هم‌چون شخصیت خودش سرگذشت مردمی است، عصیان زده، بیمار و روان پریش. او ابتدا، برای امرار معاش به کار ترجمه پرداخت و آثاری چون «اوژنی گرانده» اثر بالزاک و «دون کارلوس» اثر شیلر را ترجمه کرد.

____________________________________________

برخی از روی‌دادهای دیگر

2004 میلادی: سال‌روز درگذشت «یاسر عرفات». او رییس حکومت خودگردان فلسطین از هنگام تشکیل در ۱۹۹۶، رییس سازمان آزادی‌بخش فلسطین از سال ۱۹۶۹ و رییس و بنیان‌گذار جنبش فتح از سال ۱۹۵۹ تا هنگام مرگ بود.

1928 میلادی: زادروز «کارلوس فوئنتس» نویسنده مکزیکی و یکی از سرشناس‌ترین و پر آوازه‌ترین نویسندگان در قید حیات جهان اسپانیایی زبان. آثار او به بسیاری از زبان‌ها ترجمه شده است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,