Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
گزارش اقتصادی هفته

«افت بزرگ بازار بورس»

2011 November 11

سایه کوثری/ رادیو کوچه

افت دوباره بازار بورس، افزایش قیمت طلا و نفت در بازارهای جهانی و بالارفتن نرخ ارز در ایران مهم‌ترین خبرهای اقتصادی هفته گذشته بود.

هفته‌ای که گذشت، بازار بورس تهران دوباره افت کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در معاملات روز یک‌شنبه بورس اوراق بهادار تهران، شاخص بورس دومین افت بزرگ پاییزی خود را تجربه کرد و با 284 واحد کاهش به تعطیلی میان هفته رفت.

این دومین افت بزرگ بورس در پاییز امسال بوده است.

پیش از آن در هفته آخر  مهرماه امسال بازار سهام تهران به یک‌باره سقوط سنگین ۳۷۷ واحدی را در یک روز تجربه کرده بود.

براساس گزارش‌های بازار بورس این ریزش اولین ریزش نیمه دوم و هفتمین افت بزرگ بورس در سال ۹۰ بود که در جریان آن شاخص بورس به عدد ۲۶ هزار و ۲۹۱ واحد رسید.

پس از آن شاخص کل بورس فراز و فرود های زیادی را تجربه کرد و به دلیل تحولات داخلی و خارجی پیش‌آمده دچار رکود نسبی شد.

اما این تحولات چه بود؟

در حالی که بورس اوراق بهادار تهران در واکنش به بازگشت وزیر اقتصاد در روز چهارشنبه هفته پیش از آن مثبت شد و پس از مدت‌ها فراز و فرود از سد 26 هزار واحدی عبور کرد، اما بازگشت وزیر که یکی از نگرانی‌های سرمایه گذاران بود باعث رشد کوتاه مدت بورس شد به طوری که بازار در جریان معاملات اولین روز هفته مجددن مسیر منفی خود را در پیش گرفت و شاخص بورس دوباره 25 هزار واحدی شد.

 درمورد وضعیت به‌وجود آمده جدای تمام نظراتی همچون رشد حبابی در چندماه گذشته، نیاز به اصلاح قیمتی، رونق بازار طلا و … که از سوی برخی کارشناسان طی روزهای اخیر منتشر شده است، به نظر می‌رسد کمتر کسی باشد که دلیل اصلی اتفاقات اخیر نداند. «اما اینکه صراحت لهجه به‌واسطه سیاسی بودن مساله در بین اهالی بازار سرمایه و کارشناسان از بین رفته است، مساله‌ای است که نه تنها به بر طرف شدن ابهامات کمکی نخواهد کرد بلکه به آن دامن بیش‌تری نیز خواهد زد.»

این چیزی‌ست که برخی کارشناسان بورس می‌گویند.

هرچند مدیر عامل شرکت بورس عوامل خارج از بازار را باعث افت بورس دانسته و به سهام‌داران توصیه کرده که صبور باشند و به عمل‌کرد شرکت‌ها بیش‌تر توجه کنند تا دچار ضرر و زیان نشوند.

افت کلی قیمت‌های این بازار به همراه پایین آمدن رقم شاخص کل در چند ماه پیش از آن بی‌سابقه بود تا آن‌جا که معاملات برخی شرکت‌ها نیز در اثر آن متوقف شد.

بدین‌ترتیب برای دومین بار شاخص کل بورس که از روز شنبه هفته گذشته روند منفی خود را آغاز کرده بود، در معاملات روز یک‌شنبه دومین واکنش بزرگ خود را به اتفاقات داخلی و خارجی در فصل پاییز نشان داد و با ۲۸۴ واحد افت مواجه شد.

پیش از این کارشناسان بورس گفته‌ بودند که افت احتمالی قیمت‌ها می‌تواند وضعیت بورس تهران را پیچیده‌تر کند.

به این ترتیب شاخص بورس اوراق بهادار تهران که در روز چهارشنبه هفته پیش از آن و در واکنش به بازگشت وزیر اقتصاد موفق به عبور از سد ۲۶ هزار واحدی شد، در روز گذشته ۱،۱ درصد افت کرد تا این متغیر مهم به ۲۵ هزار و ۵۸۹ واحد برسد.

اما در جریان معاملات اولین روز هفته، از مسیر رشد روز چهارشنبه گذشته بازگشت و با از دست دادن 127 واحد از ارزش خود مجددن در مدار 25 هزار واحد قرار گرفت.

در بازار روز یک‌شنبه بیش‌تر شرکت‌های بورسی با افت قیمت مواجه شدند ولی شرکت‌های بزرگ و مهمی چون سرمایه گذاری غدیر با ۳۴واحد، بانک پاسارگاد ۲۶ واحد، ملی مس ۲۴ واحد، مخابرات و فولاد مبارکه ۲۳ واحد، بانک ملت و سایپا ۱۴ واحد و مپنا با ۱۱ واحد بیش‌ترین تاثیر منفی را در ریزش شاخص گذاشتند.

اما بازار سکه و طلا و ارز…

قیمت انواع سکه روز چهارشنبه در بازار افزایش یافت و نرخ سکه طرح قدیم 620 هزار تومان و طرح جدید 611 هزار تومان شد.

این در حالی بود که قیمت سکه در نخستین روز از سومین هفته  آبان ماه به 607 هزار تومان رسیده بود.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم روز شنبه، چهاردهم آذر در بازار 607 هزار تومان، طرح جدید 592 هزار تومان، نیم سکه 284 هزار تومان، ربع سکه 147 هزار تومان و گرمی 77 هزار تومان بود.

اما تا روز چهارشنبه قیمت سکه تمام بهار به 620 هزار تومان رسید و بقیه سکه‌ها هم رشد قیمت داشتند.

بانک مرکزی هم نرخ برخی از سکه های بانکی را در پنجمین روز هفته گذشته افزایش داد و قیمت سکه طرح جدید را 600 هزار و 800 تومان، نیم سکه را 288 هزار و 80 تومان، ربع سکه را 148 هزار و 200 تومان و گرمی را 76 هزار و 440 تومان تعیین کرد.

در بازار بورس هم روز چهارشنبه معامله سکه طلای تحویل آبان ماه از تاریخ 13 اردیبهشت ماه سال جاری و با قیمت 468 هزار و 500 تومان در بالاترین قیمت و 466 هزار و 800 تومان آغاز شد، و در تاریخ 21 شهریور سال جاری در بالاترین قیمت معاملات سکه برای تحویل در این ماه به 651 هزار و 800 تومان رسیده بود و در مسیر روزهای مانده تا پایان زمان قرار داد این سکه در 15 آبان ماه 600 هزار تومان معامله شد.

تا روز هفدهم آبان، 151 هزار و 775 قرارداد آتی سکه طلا تحویل آبان به ارزش بیش از 801 میلیارد تومان توسط معامله‌گران آتی در بورس کالا منعقد شده است.

نرخ هر اونس طلا هم در پایان هفته در بازارهای جهانی 1782 تومان و هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 56 هزار و 760 تومان  شده‌است.

از سویی نرخ دلار آزاد در پایان هفته افزایش یافت و به 1338 تومان رسید. این نرخ روز سه‌شنبه 1325 تومان بود، قیمت هر یورو در بازار آزاد هم 1857 تومان است که نسبت به روز پیش از آن افزایش نشان داد. بانک مرکزی هم قیمت هر دلار را روز چهارشنبه با اندکی کاهش 1082 تومان و هر یورو را 1496 تومان اعلام کرد.

قیمت جهانی نفت نیز در معاملات روز چهارشنبه با کاهش یک دلاری به 114.24 دلار در هر بشکه رسید.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت سبک آمریکا در برابر 96.2 دلار معامله شد که نسبت به روز گذشته 60 سنت کاهش داشته است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز با کاهش 1.03 دلاری مواجه شد و به 114.24 دلار رسید.

احتمال افزایش ذخایر انرژی آمریکا، علت کاهش قیمت نفت طی روز چهارشنبه اعلام شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,