Saturday, 18 July 2015
30 October 2020

«خبرهای یازدهم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 11
دست‌یار وزیر خارجه آمریکا:

«رهبران عرب به بشار اسد پیشنهاد پناهندگی داده‌اند»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 جفری فلتمن، دست‌یار وزیر خارجه آمریکا، به نقل از رهبران «برخی کشورهای عرب» گفته است که آنان به منظور پایان دادن به خشونت در سوریه و ترغیب بشار اسد به کناره‌گیری از رییس جمهوری و قدرت، به او پیشنهاد کرده‌اند به این کشورها پناهنده شود.

آقای فلتمن از این رهبران عرب نام نبرد اما گفت که «تقریبن تمام رهبران عرب که با او تماس داشته‌اند» بر این باور بوده‌اند که حکومت بشار اسد در سوریه به پایان خود نزدیک می‌شود و داشتن محلی برای سکونت مانع از آن خواهد شد که آقای اسد، مانند معمر قذافی، به این نتیجه برسد که تنها گزینه او، حفظ قدرت به هر قیمتی است.

هفته گذشته، اعلام شد که دولت سوریه با پیشنهاد اتحادیه عرب برای خاتمه دادن به سرکوب معترضان موافقت کرده اما با افزایش عملیات ارتش علیه مخالفان در روزهای اخیر و تلفات این عملیات، اتحادیه عرب برای دست زدن به اقدامات جدی به منظور پایان دادن به خون‌ریزی در سوریه تحت فشار قرار گرفته است.

…………………………………………….

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در ایران:

«تاج‌زاده، فعال سیاسی در انفرادی و ممنوع‌الملاقات است»

خبر/ رادیو کوچه

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در ایران، در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که مصطفی تاج‌زاده، از فعالان سیاسی در ایران، از یک سال و نیم پیش در زندان انفرادی و قرنطینه است و مسوولان زندان به خانواده‌اش اعلام کرده‌اند که او ممنوع‌الملاقات است.

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، در این بیانیه آمده است که آقای تاج‌زاده حدود یک سال است که در اعتراض به شرایط غیرقانونی دوران محکومیتش، روزه‌داری می‌کند.

در این بیانیه اضافه شده است که آقای تاج‌زاده سال گذشته هم به دلایل نامعلوم، حدود دو ماه ممنوع‌الملاقات بود.

مصطفی تاج‌زاده که عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است، در دوره برگزاری آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، از نامزدهای معترض به نتایج این انتخابات بود.

…………………………………………….

در مسکو،

«امضای توافقنامه هم‌کاری راهبردی بین ایران و روسیه»

خبر/ رادیو کوچه

روز جمعه یازدهم نوامبر شوراهای امنیت ملی ایران و روسیه در راستای توسعه هم‌کاری‌های دو کشور، با حضور علی باقری و یوگنی لوکیانف توافق‌نامه هم‌کاری راه‌بردی امضا کردند.

بنابر گزارش ایرنا باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی که از روز سه‌شنبه در مسکو به سر می‌برد پس از امضا این توافق‌نامه اظهار داشت: «این یک سند هم‌کاری بین شوراهای امنیت ملی دو کشور بود که از قبل مطرح بود و امروز نهایی شد.»

او اضافه کرد: «این سند حاوی ابعاد مختلف هم‌کاری میان شوراهای امنیت ملی ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف امنیتی، اقتصادی، سیاسی و اطلاعاتی است.»

به گفته باقری با امضای این توافق‌نامه، چارچوب هم‌کاری‌های شوراهای امنیت دو کشور از نظر شکلی و محتوایی مشخص شد.

در این دیدارها مباحث مختلفی در زمینه‌های امنیتی، مطرح و قرار شد ادامه مذاکرات برای بررسی ابعاد بیش‌تر این طرح بین دو طرف در آینده نزدیک انجام شود.

…………………………………………….

بان کی مون:

«گفت‌و‌گو بهترین راه برای حل اختلاف اتمی ایران است»

خبر/ رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه دهم نوامبر بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار حل مسئله اتمی ایران از طریق گفت‌وگو به جای اقدام نظامی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی شده است.

به گفته سخن‌گوی دفتر بان کی مون، دبیر کل بر این باور است که دیپلماسی «تنها راه» برای حل این مساله است. وی در ضمن خواستار این شده که جمهوری اسلامی، صلح‌جویانه بودن اداعاهای خود در مورد برنامه اتمی را اثبات کند.

در گزارش روز سه‌شنبه، آژانس اتمی «نگرانی‌های جدی» نسبت به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ابراز داشته و می‌گوید اگر چه برخی از عناصر برنامه می‌تواند کاربردهای غیر نظامی داشته باشد، اما ترکیبات دیگر آن به تسلیحات اتمی ارتباط دارد.

پس از انتشار این گزارش، کشورهای غربی و اسراییل، ایران را تهدید به حمله نظامی کرده اند تا به گفته آن‌ها برنامه جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کنند.

…………………………………………….

وزیر دفاع ایالات متحده:

«روی تحریم‌ها تمرکز می‌کنیم»

خبر/ رادیو کوچه

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا ضمن تاکید بر شدیدتر کردن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به خاطر موضوع برنامه اتمی گفته که حمله نظامی تنها موجب تاخیر سه ساله در دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، روز پنج‌شنبه دهم نوامبر در نشست خبری پنتاگون همچنین هشدار داده که هرگونه حمله احتمالی به ایران می‌تواند برای منطقه پیامدهای جدی در پی داشته باشد، بدون این که بتواند برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را متوقف کند.

لئون پانه‌تا ضمن تاکید بر استفاده از نیروی نظامی به‌عنوان آخرین چاره گفته است که آمریکا بر روی‌کرد دیپلماتیک در قبال جمهوری اسلامی متمرکز است و هم‌اکنون درحال گفت وگو با متحدان خود برای تشدید تحریم‌ها است.

در همین زمینه، میت رامنی، از نامزدهای مطرح حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ آمریکا، نیز گفته در صورتی که در انتخابات پیروز شود، برای جنگ با ایران آماده خواهد شد.

…………………………………………….

در زاهدان،

«اعتراض امام جمعه اهل سنت به تبعیض‌های مذهبی»

خبر/ رادیو کوچه

سخنان مولوی عبد‌المجید امام جمعه اهل سنت زاهدان در واکنش به اعمال محدودیت برای مراسم مذهبی و برگزاری عیدها و نماز در برخی کلان‌شهرهای کشور توسط ماموران امنیتی بیان شد. وی خواستار پایان یافتن تمامی فشارها شد و خطاب به رهبری جمهوری اسلامی گفت: «ما ایرانی هستیم و ایران از آنِ ماست و نمی‌خواهیم به ما به چشم بیگانه و مهاجر نگریسته شود.»

به گزارش تارنمای «سنی آنلاین»، امام جمعه اهل سنت زاهدان در مراسم نماز روز عید قربان اظهار داشت: «در نیروهای مسلح و انتظامی که وظیفه دفاع از کشور و برقراری نظم و امنیت را بر عهده دارند، اهل سنت استخدام نمی‌شوند. در حالی‌که در رژیم گذشته بسیاری از اهل سنت دارای درجه‌ها و مراتب عالی نظامی و انتظامی بوده‌اند.»

 امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به این واقعیت که اهل سنت دست‌کم ۲۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند افزود: «اهل سنت تاثیر بسزایی در برقراری وحدت و امنیت ملی داشته و دارند، اما در طول ۳۳ سال انقلاب، در کابینه هیچ دولتی حضور نداشته‌، هیچ مسوولیت و مدیریت کشوری به آنان واگذار نشده، به هیچ یک از نمایندگی‏‌ها و سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر راه نیافته‌اند و در مدیریت‌های منطقه‌ای و استانی به‌طور مساوی و عادلانه به‌کار گرفته نشده‌اند.»

 امام جمعه اهل سنت در پایان گفت: «برقراری امنیت و وحدت با شعار و سمینار قابل اجرا نیست، بلکه تامین امنیت و برقراری وحدت در گرو اجرای عدالت و برقراری مساوات و رفع تبعیض و آزادی مذهبی است.»

…………………………………………….

درخواست دیده‌بان حقوق بشر،

«سوریه از اتحادیه عرب اخراج شود»

خبر/ رادیو کوچه

مخالفان دولت سوریه روز جمعه یازدهم نوامبر اعلام کردند تظاهرات خود را با شعار جمعه تعلیق عضویت سوریه از اتحادیه عرب برگزار می‌کنند.

به گزارش العربیه مخالفان دلیل این امر را کشته شدن 266 نفر از سوی نظامیان سوریه پس از پذیرش طرح اتحادیه عرب از سوی بشار اسد عنوان می‌کنند. از میان این تعداد قربانیان 100 نفر از آن‌ها تنها در شهر حمص کشته شده اند.

 از سوی دیگر ولید معلم وزیر خارجه سوریه در نامه ای خطاب به دبیر کل اتحادیه عرب نوشته است که دولت این کشور اکثر بندهای طرح پیشنهادی اتحادیه عرب را طی یک هفته به اجرا خواهد گذاشت.

دیده بان حقوق بشر سوریه، با انتشار اسنادی در مورد برخورد ارتش آن کشور با معترضان در شهر حمص، عمل‌کرد دولت سوریه را مصداق «جنایت علیه بشریـت» و قابل پیگرد بین‌المللی دانسته و خواستار تشدید فشار بین‌المللی علیه حکومت این کشور شده است.

 دیده بان حقوق بشر همچنین از اتحادیه عرب خواسته است ضمن لغو عضویت سوریه، از صدور قطع‌نامه ای در شورای امنیت علیه این کشور حمایت کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,