Saturday, 18 July 2015
27 October 2020
بیست‌ویکم آبان- دوازدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌ویکم آبان»

2011 November 12

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1815 میلادی- «الیزابت کدی استنتون» (Elizabeth Cady Stanton) فعال اجتماعی آمریکایی و از رهبران جنبش حقوق زنان در آمریکا زاده شد.

او یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل در قدرت گرفتن زنان در سراسر جهان بود. در سال 1920 پایه‌گذار حق رای برای زنان شد. پدر او از اعضای کنگره آمریکا و یک قاضی بود، بنابراین الیزابت از مفاهیم حقوقی آگاه بود. او توانست پس از فعالیت‌های فراوان در ژوئن سال 1848 نخستین کنوانسیون حقوق زنان را برپا کند که در آن قطع‌نامه‌های متعددی در مورد حقوق زنان به تصویب رسید.

او در سال 1869، هم‌راه با دو زن آزادی‌خواه دیگر «سوزان بی. آنتونی»، و «لوکرشیا مات» سازمان ملی زنان سافرج (woman’s suffrage) (یا زنان حق رای‌طلب) را به وجود آوردند و او اولین رهبر این سازمان بود.

وی هم‌چنین تلاش‌های متعددی را برای الغای بردگی انجام داد. از بین کتاب‌های الیزابت استانتون می‌توان به «کتاب مقدس زنان» اشاره کرد.

1840 میلادی- «آگوست رودن» (Auguste Rodin) مجسمه‌ساز مشهور فرانسوی نیز در روزی چون امروز متولد شد. یکی از تندیس‌های معروف ساخته او «اندیشه‌گر» است. هم‌چنین «بوسه» از دیگر مجسمه‌های معروف رودن است که در حال حاضر در موزه رودن در پاریس نگه‌داری می‌شود.

 علاقه‌ی زیادی به نقاشی داشت بنابراین وارد مدرسه‌ی شاهنشاهی طراحی شد. ۱۷ سالگی دو جایزه نقاشی و طراحی را دریافت کرد.

1920 میلادی- «پیمان راپالو» (Rapallo) با هدف رفع مسایل مرزی ایتالیا و یوگوسلاوی (صربستان، کرواسی و اسلونیا) در دریای آدریاتیک بین آن‌ها امضا شد.

ایتالیا و کشور تازه تاسیس یوگسلاوی براساس پیمان راپالو مرزهای خود را ترسیم کرده و به مناقشه مرزی خود خاتمه می‌دهند.

پس از خاتمه جنگ جهانی اول 1914 تا 1918 میلادی‌، ایتالیا خواستار سرزمین‌هایی شد که در سال 1915 میلادی در لندن به ازای ورود ایتالیا در جنگ در صفوف متفقین به این کشور وعده داده شده بود. این سرزمین‌ها در خاتمه جنگ به کشور تازه تاسیس پادشاهی یوگسلاوی، تعلق یافت.

در سپتامبر 1919 میلادی‌، «گابریله آنونزیو» (Gabriele d’Annunzio)، شاعر ملی گرای ایتالیایی به هم‌راه چند نفر دیگر شهر «فیومه» (Fiume) ایتالیایی زبان که متعلق به یوگسلاوی بود را تصرف کرد، 18 ماه در آن‌جا حکومت را به دست گرفت و به ایتالیا اعلان جنگ داد. پیمان راپالو به اختلافات مرزی ایتالیا و یوگسلاوی پایان داد.

1990 میلادی- «آکی‌هیتو» (Akihito) به طور رسمی به عنوان یک‌صد و بیست‌و‌پنجمین امپراطور ژاپن به قدرت رسید. امپراطور این کشور طبق ترتیب جانشینی سنتی ژاپن است و او پس از درگذشت «امپراتور هیروهیتو» بر تخت امپراطوری نشست. آکی‌هیتو در ۲۳ دسامبر ۱۹۳۳ در توکیو زاده شد. او تنها پادشاه حاکم کنونی جهان است که امپراطور محسوب می‌شود.

در پی جنگ جهانی دوم، صلاحیت‌های امپراطورهای ژاپن تا سطح سمبلیک کاهش یافت. علارغم این، امپراطور هنوز سمبل وحدت دولت و ملت بوده و از نظر دولت ژاپن هنوز هم از اهمیت فراوانی برخوردار است.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1274 خورشیدی- «نیما یوشیج» بنیان‌گذار شعر نو فارسی زاده شد. «علی اسفندیاری» مشهور به نیما یوشیج با مجموعه تاثیرگذار افسانه که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران انقلابی به پا کرد. وی آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. شعر نو عنوانی بود که خود نیما بر هنر خویش نهاده بود.

1344 خورشیدی- امروز سال‌روز درگذشت «روح‌اله خالقی» از استادان موسیقی ایرانی، آهنگ‌ساز و نوازنده ویولن است. او کتابی به‌نام «سرگذشت موسیقی ایران» درباره سرگذشت موسیقی، موسیقی‌دانان و نوازندگان ایرانی هم‌عصر خود و کتابی به نام «نظری به موسیقی» شامل نظریه‌ای برای موسیقی ایرانی و غربی نوشته است.

1598 میلادی‌- اصفهان بار دیگر پایتخت ایران شد. پیش از دوران سلطنت «شاه عباس»، اصفهان در سال 931 میلادی به تصمیم «مرداویز» قهرمان ملی پایتخت اعلام شده بود. وی نخستین مراسم «سده» پس از ساسانیان را در همین شهر برگزار کرده بود و سخن گفتن و نوشتن، جز به فارسی را ممنوع ساخته بود. به نوشته برخی از مورخان، شاه عباس پس از انجام کودتا بر ضد پدرش و برکنار ساختن او، به این سبب که در قزوین، مادرش به دست قزلباش‌ها کشته شده بود، مایل نبود که در آن شهر بماند و در نخستین فرصت اصفهان را پایتخت قرار داد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

آفتاب

جام جم

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd404082 brand cialis for sale where to buy sildenafil amitriptyline