Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
در پی ادامه کشتار در سوریه،

«اتحادیه عرب فعالیت دولت سوریه را تعلیق کرد»

2011 November 12

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه عرب روز شنبه، 12 نوامبر، اعلام کرد تا زمانی که دولت سوریه طرح اعراب را برای توقف سرکوب مرگ‌بار مخالفان سیاسی اجرا نکند، هیت سوری حق حضور در نشست‌های اتحادیه عرب را نخواهد داشت.

این تصمیم در نشست امروز وزیران خارجه دولت‌های عضو اتحادیه عرب در قاهره گرفته شد.

از سویی دیگر سوریه در واکنش به تعلیق فعالیتش اعلام کرد که طرح پیشنهادی اتحادیه عرب را اجرا کرده ولی این سازمان به درخواست آمریکا رای به مجازاتش داده است.

این جلسه پس از آن برگزار شد که دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در دوم نوامبر طرح پیشنهادی اتحادیه عرب برای پایان دادن به مناقشه خونین هشت ماهه سوریه را پذیرفت، اما هم‌چنان به کشتار معترضان در شهرهای مختلف ادامه داد.

از روز گذشته نیز تظاهرکنندگان در راه‌پیمایی‌های خود خواهان تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب شدند.

هنگام ورود وزرای خارجه عرب به مقر این سازمان در قاهره نیز حدود یک‌صد معترض همین درخواست را تکرار کردند.

بنا به برخی گزارش‌ها، چندین کشور از جمله مصر مخالف تعلیق کامل عضویت سوریه در اتحادیه عرب هستند.

یکی از دست‌یاران نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، اعلام کرد که مسئله سوریه «پیچیده» است و تلاش می‌شود بین دیدگاه‌های مختلف این سازمان که ۲۲ عضو دارد، زمینه مشترکی به دست آید.

هر چند تصمیم امروز فعالیت‌های سوریه در اتحادیه عرب را متوقف می‌کند، ولی خدشه‌ای به عضویت آن که می‌توانست ضربه نمادین نیرومندی به بشار اسد باشد، وارد نمی‌کند.

بنا به گزارش‌ها، وزرای خارجه اتحادیه عرب در جلسه امروز تحریم‌هایی دیپلماتیک و اقتصادی نیز علیه سوریه وضع کرده‌اند. به‌علاوه قرار شده است که اتحادیه عرب به رایزنی با مخالفان سیاسی بشار اسد ادامه دهد و برای پایان دادن به این مناقشه، با سازمان ملل متحد گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه قطر اعلام کرد که از اعضای اتحادیه عرب خواسته شد که سفرای خود را از دمشق فرا بخوانند.

به گفته او، ۱۸ کشور به تعلیق فعالیت‌های هیت سوریه رای مثبت دادند، ولی لبنان، سوریه و یمن رای منفی دادند و عراق نیز رای ممتنع داد.

بیشتر بخوانید:

«بیست کشته در تظاهرات روز جمعه سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,