Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
پس از تصویب طرح تازه ریاضت اقتصادی،

«کناره‌گیری برلوسکونی از نخست وزیری ایتالیا»

2011 November 13

خبر / رادیو کوچه

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، روز شنبه، 12 نوامبر، استعفای خود را از سمت نخست وزیری این کشور به‌طور رسمی به جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا تحویل داده و گفته است برای همیشه با سیاست خداحافظی می‌کند.

آقای ناپولیتانو استعفای آقای برلوسکونی را پذیرفته است و احتمال دارد ماریو مونتی، کمیسر پیشین ایتالیا در اتحادیه اروپا را به عنوان نخست وزیر جدید مسوول تشکیل دولت خواهد کرد.

آقای برلوسکونی در جریان بحران عمیق بدهی‌های ایتالیا که ثبات مالی و اقتصادی حوزه یورو را تهدید می‌کند حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان این کشور را از دست داده بود.

او قول داده بود که پس از تصویب طرح تازه ریاضت اقتصادی توسط پارلمان از سمت خود کناره‌گیری کند.

پارلمان ایتالیا ساعاتی پیش از این استعفا بسته پیشنهادی دولت این کشور برای در پیش گرفتن اقدامات منجر به ریاضت اقتصادی را تصویب کرد.

این بسته اقتصادی که مورد حمایت اتحادیه اروپا نیز بوده است، برای اطمینان از توان اقتصادی دولت ایتالیا در بازپرداخت وام‌های کلان دریافتی‌اش ارایه و تصویب شد.

آقای برلوسکونی گفته است دیگر برای هیچ سمت سیاسی نامزد نمی‌شود. اما تحلیل‌گران می‌گویند که بعید است او بار دیگر وارد این عرصه نشود.

تصویب طرح ریاضت اقتصادی در مجلس سنای ایتالیا در روز جمعه افزایش بهای سهام در بازارهای بورس اروپا و آمریکا را به دنبال داشت و تحلیل‌گران امیدوارند که با تصویب آن در پارلمان ایتالیا، معاملات بازارهای مالی جهانی در روز دوشنبه با آرامش بیش‌تری آغاز شود.

اجرای بسته ریاضت اقتصادی پیشنهادی دولت ایتالیا، ۵۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو صرفه‌‌جویی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. این صرفه‌جویی از طریق کاهش هزینه‌های دولتی و نیز افزایش مالیات‌ها انجام خواهد شد.

افزایش سن بازنشستگی، فروش دارایی‌های دولت و افزایش قیمت سوخت هم در بسته ریاضت اقتصادی ایتالیا پیش‌بینی شده است.

بیشتر بخوانید:

«جلسه پارلمان ایتالیا برای بررسی طرح اصلاحات اقتصادی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,