Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
بیست‌ودوم آبان- سیزدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌ودوم آبان»

2011 November 13

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1002 میلادی- آغاز کشتار دانمارکی‌ها به دستور پادشاه انگلستان، «اتلرد دوم» (Æthelred II)، که به کشتار «سنت برایس» (St. Brice) معروف شد.

«اتلرد دوم» دانمارکی‌هایی که در زمین‌هایش سکونت گزیده بودند را قتل عام کرد. این کشتار در تاریخ مشهور ‌شد.

1850 میلادی- «رابرت لویی استیونسن» (Robert Louis Stevenson) نویسنده اسکاتلندی قرن نوزدهم زاده شد.

رابرت در سال 1868 وارد دانش‌کده مهندسی شد و پس از سه سال تحصیل‌، از طرف انجمن ادینبرو‌، یک نشان افتخار دریافت کرد. گرچه او شغل مهندسی را خیلی دوست می‌داشت اما این حرفه لطمه‌ای به تندرستی‌اش وارد آورد و مدتی بعد، به تحصیل در رشته حقوق پرداخت و چهار سال بعد‌، موفق به دریافت پروانه وکالت شد، سپس به نویسندگی و ادبیات روی آورد.

وی از طرفی یکی از زیباترین نثرها را در زبان انگلیسی به وجود آورد و از طرف دیگر در اشعار غنایى، به ویژه در بیان احساس و درد غربت، شاعری برجسته به شمار آمد. رابرت استیونسون سال‏های پایانی عمر را در مجمع الجزایر ناموآ در جنوب اقیانوس آرام گذراند و در دسامبر 1894 درگذشت.

«جزیره گنج»، «دکتر جکیل و آقای هاید»، «هشت سال آشوب در ساموآ»، «عمارت کلاه فرنگی» و تفریحات شب در جزیره» از معروف‌ترین آثارش هستند. ضمن این‌که نمایش‏نامه‏های متعددی از آثارش اقتباس شد.

1970 میلادی- در اوج مبارزات مردم بنگلادش برای کسب استقلال از پاکستان، یک توفان دریایی به منطقه دلتای رود گنگ تلفات سنگین وارد کرد. بر اثر توفان بزرگ بنگلادش حدود دویست هزار نفر کشته و حدود هشت‏صد هزار تن مجروح شدند. هم‏چنین بر اثر این گردباد، خسارات بسیاری بر کارخانه‏ها و دیگر موسسات اقتصادی وارد شد.

1358 خورشیدی- پس از ماجرای گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا توسط دانش‌جویان ایران، یک روز پس از اعلام تصمیم «جیمی کارتر» رییس جمهوری وقت ایالت متحده، دولت آمریکا خرید نفت ایران را متوقف و دارایی‌های ایران در آن کشور را توقیف کرد. بعدن تحریم اقتصادی ایران دامنه بیش‌تری یافت.

پیش از آن مسوولان جمهوری اسلامی، در دومین روز اشغال سفارت آمریکا، ابتدا مسئله تحریم صادرات نفتی ایران به آمریکا را مطرح کردند و از پانزدهم آبان 1358، صدور نفت ایران به ایالات متحده قطع شد. در ادامه‌، وزارت بازرگانی، فروش کالاهای آمریکایی را ممنوع اعلام کرد. از آن سو، کارتر، رییس جمهوری وقت آمریکا نیز دستور قطع خرید نفت از ایران را صادر کرد. تا این‌که روابط سیاسی دو کشور در فروردین 1359 به صورت رسمی قطع شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1287 خورشیدی‌- در اجتماع مخالفان مشروطیت در باغ‌شاه، «شیخ فضل‌اله نوری» مشروطیت را مغایر مشروعیت اعلام داشت و حاضران در آن جمع سپس تصمیم به نوشتن نامه‌ای در آن زمینه خطاب به شاه که در همان محل اقامت داشت گرفتند و به جمع‌آوری امضا پرداختند. محمدعلی‌شاه یک‌روز بعد مشروطیت را معلق اعلام داشت و تاکید کرد که به درخواست متقاضیان به ویژه توصیه روحانیان این تصمیم را گرفته است.

1941 میلادی- نخستین ناو هواپیمابر غرق شد. ناو هواپیمابر انگلیسی «آرک رویال» که در غرب مدیترانه بر ضد آلمان و ایتالیا ماموریت جنگی داشت بر اثر اصابت اژدر غرق شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

انگیزه

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,