Saturday, 18 July 2015
20 October 2020

«خبرهای سیزدهم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 13

پس از تصویب طرح تازه ریاضت اقتصادی،

«کناره‌گیری برلوسکونی از نخست وزیری ایتالیا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، روز شنبه، 12 نوامبر، استعفای خود را از سمت نخست وزیری این کشور به‌طور رسمی به جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا تحویل داده و گفته است برای همیشه با سیاست خداحافظی می‌کند.

آقای ناپولیتانو استعفای آقای برلوسکونی را پذیرفته است و احتمال دارد ماریو مونتی، کمیسر پیشین ایتالیا در اتحادیه اروپا را به عنوان نخست وزیر جدید مسوول تشکیل دولت خواهد کرد.

آقای برلوسکونی در جریان بحران عمیق بدهی‌های ایتالیا که ثبات مالی و اقتصادی حوزه یورو را تهدید می‌کند حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان این کشور را از دست داده بود.

او قول داده بود که پس از تصویب طرح تازه ریاضت اقتصادی توسط پارلمان از سمت خود کناره‌گیری کند.

پارلمان ایتالیا ساعاتی پیش از این استعفا بسته پیشنهادی دولت این کشور برای در پیش گرفتن اقدامات منجر به ریاضت اقتصادی را تصویب کرد.

این بسته اقتصادی که مورد حمایت اتحادیه اروپا نیز بوده است، برای اطمینان از توان اقتصادی دولت ایتالیا در بازپرداخت وام‌های کلان دریافتی‌اش ارایه و تصویب شد.

آقای برلوسکونی گفته است دیگر برای هیچ سمت سیاسی نامزد نمی‌شود. اما تحلیل‌گران می‌گویند که بعید است او بار دیگر وارد این عرصه نشود.

تصویب طرح ریاضت اقتصادی در مجلس سنای ایتالیا در روز جمعه افزایش بهای سهام در بازارهای بورس اروپا و آمریکا را به دنبال داشت و تحلیل‌گران امیدوارند که با تصویب آن در پارلمان ایتالیا، معاملات بازارهای مالی جهانی در روز دوشنبه با آرامش بیش‌تری آغاز شود.

اجرای بسته ریاضت اقتصادی پیشنهادی دولت ایتالیا، ۵۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو صرفه‌‌جویی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. این صرفه‌جویی از طریق کاهش هزینه‌های دولتی و نیز افزایش مالیات‌ها انجام خواهد شد.

افزایش سن بازنشستگی، فروش دارایی‌های دولت و افزایش قیمت سوخت هم در بسته ریاضت اقتصادی ایتالیا پیش‌بینی شده است.

 ……………………………………

رییس جمهوری آمریکا:

«گفت‌وگو با رهبران روسیه و چین درباره برنامه اتمی ایران»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز شنبه، 12 نوامبر، به وقت واشینگتن، اعلام کرد که با دمیتری مدودف و هو جین تاو، روسای جمهوری روسیه و چین، ملاقات و درباره یافتن «پاسخی مشترک» به برنامه اتمی ایران گفت‌وگو کرده است.

آقای اوباما در اولین اظهار نظر خود پس از انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران گفت واشنگتن، مسکو و پکن هم عقیده هستند که تهران باید به «قوانین و هنجارهای بین‌المللی» احترام بگذارد.

آمریکا به‌دنبال تشدید تحریم‌های ایران است، اما چین و روسیه تاکنون مخالفت کرده‌اند.

در همین حال نامزدهای جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باراک اوباما را متهم کرده‌اند سیاست ملایمی در قبال ایران در پیش گرفته است.

میت رامنی، فرمان‌دار پیشین ایالت ماساچوست، شام‌گاه شنبه در مناظره جمهوری‌خواهان گفت: «اگر ما اوباما را دوباره انتخاب کنیم، ایران سلاح اتمی خواهد داشت.»

او افزود: «اما اگر مرا به ریاست جمهوری انتخاب کنید، ایران سلاح اتمی نخواهد داشت.»

نیوت گینگریچ، رییس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا و نامزد دیگر رقابت‌های درون حزبی جمهوری‌خواهان نیز گفت دولت اوباما سیاست هوش‌مندانه‌ای در مورد ایران نداشته است.

او گفت آمریکا در انجام عملیات مخفیانه علیه تاسیسات اتمی ایران و یا هم‌کاری با اسراییل در این زمینه «کوتاهی» کرده است.

 ……………………………………

پس از تعلیق سوریه در اتحادیه عرب،

«حمله هواداران دولت سوریه به سفارت عربستان در دمشق»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، شام‌گاه شنبه، 12 نوامبر، هواداران دولت سوریه به ساختمان سفارت عربستان در دمشق حمله کرده‌اند و وارد آن شده‌اند. این حمله پس از تعلیق سوریه توسط اتحادیه عرب رخ داده است.

اتحادیه عرب اعلام کرد که سوریه به وعده‌های خود در مورد متوقف کردن سرکوب خونین مخالفان دولت عمل نکرده است.

حمله کنندگان به سفارت این کشور در دمشق ابتدا به سوی ساختمان سنگ پرتاب کرده‌اند و سپس تعدادی از آنان وارد ساختمان شده‌اند و به شکستن شیشه‌ها و تخریب اموال آن مشغول شده‌اند.

 ……………………………………

علت بازداشت اعلام نشده است،

«بازداشت حسین نجفی فعال سیاسی استان فارس»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، حسین نجفی، فعال سیاسی و دانش‌جوی دانش‌گاه نیریز روز پنج‌شنبه، 10 نوامبر، در مقابل دانش‌گاه بازداشت و به بازداشت‌گاه معروف به پلاک ۱۰۰ شهر شیراز منتقل شده است.

به گزارش هرانا، صبح روز چهار‌شنبه ماموران اداره اطلاعات با مراجعه به منزل پدری این دانش‌جو اقدام به بازرسی و ضبط وسایت شخصی وی کردند.

نام‌برده در حالی روز پنج شنبه در نیریز بازداشت شد که به خانواده وی گفته شده بود که او باید شنبه صبح خود را به اداره اطلاعات معرفی کند.

تاکنون از وضعیت وی گزارشی منتشر نشده است.

وی پیش از این در اوایل انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸، به مدت ده روز در بازداشت به سر برد. وی از اعضا فعال شاخه جوانان جبهه مشارکت فارس و ستاد میر‌حسین موسوی در استان فارس بوده است.

گفتنی است وی در گذشته به دو سال حبس محکوم شده بود.

 ……………………………………

پس از احضار و بازداشت در دادگاه،

«انتقال علی نجاتی، فعال کارگری به زندان دزفول»

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های منسوب به تشکل‌های کارگری در ایران گزارش کردند، علی نجاتی فعال کارگری و عضو هیت مدیره سندیکای کارگران هفت تپه، روز شنبه بیست و یکم آبان ماه، پس از مراجعه به دادگاه توسط ماموران امنیتی، دستگیر شد.

بنا بر گزارش کمیته‌ی هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، علی نجاتی روز گذشته پس از مراجعه به دادگاه جهت ارایه‌ی مدارک پزشکی دال بر عدم امکان تحمل حبس یک ساله، دستگیر و روانه‌ی زندان دزفول شد.

این فعال کارگری هفته‌ی گذشته نیز جهت گذراندان دوران محکومیتش از سوی دادگاه انقلاب، احضار شده بود.

 ……………………………………

توسط دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب صورت گرفت،

«بازداشت مسعود پدرام، نویسنده و فعال ملی- مذهبی»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز شنبه، 12 نوامبر، مسعود پدرام، دانش‌آموخته‌ی ارشد علوم سیاسی و پژوهش‌گر اجتماعی توسط دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب اسلامی تهران و فعال ملی مذهبی بازداشت شده است.

به گزارش میزان خبر، مسعود پدرام، عضو شورای فعالان ملی مذهبی ایران، در اسفندماه ۱۳۷۹، بیش از ۳ ماه در سلول‌های انفرادی بازداشت‌گاه عشرت‌آباد سپاه پاسداران بود. وی بعد از ۵ ماه حبس، به قید وثیقه آزاد شد. پرونده وی هم‌چنان در دادگاه تجدیدنظر مفتوح بوده است.

آقای پدرام در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی حداد در سال ۱۳۸۱ به ۴ سال زندان و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد.

اما این حکم در دادگاه تجدیدنظر متوقف ماند.

دکتر مسعود پدرام، نویسنده کتاب‌های‌ «روشنفکران دینی و مدرنیته در ایران پس از انقلاب» و «سپهر عمومی روایتی دیگر از سیاست: نظریات آرنت و هابرماس» و مترجم کتاب «زندگی و زمانه دموکراسی لیبرال» است.

از وی مقالات متعددی در نشریات داخلی کشور در تبیین آرا‌ یورگن هابرماس و هانا آرنت و مفهوم «سپهر عمومی» منتشر شده است.

 ……………………………………

مسوول روابط عمومی سپاه پاسداران:

«کشته‌ها در انفجار پادگان سپاه در کرج ۱۷ تن بوده است»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز شبنه، 12 نوامبر، بر اثر انفجار در یک پادگان نظامی متعلق به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دست‌کم 17 تن کشته و 16 نفر مجروح شدند. رسانه‌های داخلی ایران همه کشته و مجروحان را پرسنل سپاه پاسداران اعلام کردند.

این در حالی است که پیش‌تر تعداد کشته‌شدگان 27 تن اعلام شده بود.

بر اساس آخرین گزارش‌ها سرتیپ رمضان شریف، مسوول روابط عمومی سپاه پاسداران، تعداد کشته‌های این انفجار را هفده تن اعلام کرده است. این در حالی است که تعداد مجروحان 16 نفر اعلام شده و آقای شریف گفته که حال برخی از مجروحان وخیم است.

آقای شریف در باره علت این حادثه گفت: «این انفجار به دلیل جا به جایی مهمات رخ داده است.»

پیش‌تر حسین گروسی نماینده شهریار در مجلس شورای اسلامی از وقوع دو انفجار هم‌زمان خبر داده و عنوان کرده بود  که پادگان سپاه فقط انبار مهمات بوده، و سربازان در آن‌جا حضور نداشتند.

به گزارش خبرآنلاین، صدای انفجار به حدی بوده است که برخی شاهدان عینی اعلام کردند، شیشه برخی از ساختمان‌ها ریخته است. برخی از شهروندان در غرب و حتا شرق تهران و در کرج نیز گفتند انفجار شدید بوده و صدای آن‌را به خوبی شنیده‌اند.

 ……………………………………

در پی ادامه کشتار در سوریه،

«اتحادیه عرب فعالیت دولت سوریه را تعلیق کرد»

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه عرب روز شنبه، 12 نوامبر، اعلام کرد تا زمانی که دولت سوریه طرح اعراب را برای توقف سرکوب مرگ‌بار مخالفان سیاسی اجرا نکند، هیت سوری حق حضور در نشست‌های اتحادیه عرب را نخواهد داشت.

این تصمیم در نشست امروز وزیران خارجه دولت‌های عضو اتحادیه عرب در قاهره گرفته شد.

از سویی دیگر سوریه در واکنش به تعلیق فعالیتش اعلام کرد که طرح پیشنهادی اتحادیه عرب را اجرا کرده ولی این سازمان به درخواست آمریکا رای به مجازاتش داده است.

این جلسه پس از آن برگزار شد که دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در دوم نوامبر طرح پیشنهادی اتحادیه عرب برای پایان دادن به مناقشه خونین هشت ماهه سوریه را پذیرفت، اما هم‌چنان به کشتار معترضان در شهرهای مختلف ادامه داد.

از روز گذشته نیز تظاهرکنندگان در راه‌پیمایی‌های خود خواهان تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب شدند.

هنگام ورود وزرای خارجه عرب به مقر این سازمان در قاهره نیز حدود یک‌صد معترض همین درخواست را تکرار کردند.

بنا به برخی گزارش‌ها، چندین کشور از جمله مصر مخالف تعلیق کامل عضویت سوریه در اتحادیه عرب هستند.

یکی از دست‌یاران نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، اعلام کرد که مسئله سوریه «پیچیده» است و تلاش می‌شود بین دیدگاه‌های مختلف این سازمان که ۲۲ عضو دارد، زمینه مشترکی به دست آید.

هر چند تصمیم امروز فعالیت‌های سوریه در اتحادیه عرب را متوقف می‌کند، ولی خدشه‌ای به عضویت آن که می‌توانست ضربه نمادین نیرومندی به بشار اسد باشد، وارد نمی‌کند.

بنا به گزارش‌ها، وزرای خارجه اتحادیه عرب در جلسه امروز تحریم‌هایی دیپلماتیک و اقتصادی نیز علیه سوریه وضع کرده‌اند. به‌علاوه قرار شده است که اتحادیه عرب به رایزنی با مخالفان سیاسی بشار اسد ادامه دهد و برای پایان دادن به این مناقشه، با سازمان ملل متحد گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه قطر اعلام کرد که از اعضای اتحادیه عرب خواسته شد که سفرای خود را از دمشق فرا بخوانند.

به گفته او، ۱۸ کشور به تعلیق فعالیت‌های هیت سوریه رای مثبت دادند، ولی لبنان، سوریه و یمن رای منفی دادند و عراق نیز رای ممتنع داد.

 ……………………………………

رییس مجلس شورای اسلامی:

«مجلس در نحوه هم‌کاری ایران با آژانس تجدید‌نظر می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

رییس مجلس شورای اسلامی روز یک‌شنبه، 13 نوامبر، در واکنش به گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران را به استفاده نظامی از انرژی اتمی متهم کرده، اظهار داشت: «مجلس لازم می‌داند در نحوه هم‌کاری ایران با آژانس بررسی مجددی صورت دهد.»

به گزارش مهر، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی امروز اظهار داشت: «هیچ یک از ابعادی که با سرو صدای زیاد چند هفته‌ای در ضمائم گزارش آمده است، چیزی جدیدی مطرح نکرده بلکه دعاوی است که همیشه در گزارش دو کشور آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است و به همه این اطلاعات مغلوط پاسخ داده شده است و بارها آقای البرادعی اعلام کرد ما به اطلاعات موثق نرسیدیم.»

وی گفت: «در طرح مدالیته هم که با آژانس توافق گردید این امور مورد بررسی قرار گرفت و اعلام نظر شد اما چرا یک‌باره حتا در مواردی که بازدید داشتند و در گزارش‌های قبلی اعلام نظر شده بود که به مورد انحراف از برنامه هسته‌ای نرسیده‌ایم، مسیر را عوض کردند و مدیر کل اعلام می‌کند از طریق برخی کشورهای عضو به جزییات فنی رسیده و تا حد زیادی معتبر و مرتبط است.»

وی خطاب به آمانو گفت: «آیا رژیم صهیونیستی عضو ان‌.پی.‌تی است که شما از آن به اعضا یاد کرده‌اید؟ این مایه آب‌روریزی برای شما و آژانس نیست که سخن‌گوی تبلیغاتی رژیم صهیونیستی صریحن اعلام می‌کند آن‌چه ما به آژانس داده‌ایم در گزارش مدیر کل آمده است؟»

لازم به اشاره است به دلیل گزارش آژانس، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا درصدد افزایش تحریم‌ها علیه ایران و برنامه اتمی این کشور هستند.

 ……………………………………

مسوول روابط عمومی سپاه پاسداران:

«انفجار در پادگان سپاه به‌هیچ‌وجه خراب‌کاری نبوده است»

خبر / رادیو کوچه

رمضان شریف، مسوول روابط عمومی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 13 نوامبر، بار دیگر احتمال خراب‌کاری در حادثه انفجار در زاغه مهمات یک پادگان نظامی سپاه حوالی کرج را که روز گذشته روی داد، را رد کرده است.

به گزارش ایرنا، آقای شریف در مصاحبه‌ای احتمال خراب‌کاری در وقوع این انفجار در یکی از زاغه‌های مهمات پادگان بیدگنه در حوالی ملارد شهریار در غرب تهران منجر به کشته شدن ۱۷ تن و زخمی‌شدن 16 نفر شد رد کرد اما گفت علت اصلی این حادثه در دست بررسی است.

او گفته است تمامی افرادی که در این انفحار کشته شدند، از نیروهای سپاه پاسداران هستند و فرد غیر‌نظامی در میان آن‌ها وجود ندارد.

سرتیپ حسن تهرانی‌مقدم، مسوول سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران، سازمانی که کار تولید تجهیزات نظامی برای این نهاد نظامی را به عهده دارد، در میان کشته‌شدگان قرار دارد.

 ……………………………………

مقام‌های ایران علت مرگ را مشکوک اعلام کردند،

«جان‌باختن فرزند محسن رضایی در امارات»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 13 نوامبر، فرزند محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در هتل «گلوریای دبی» به طرز مشکوکی درگذشته است.

به گزارش مهر، معاون اطلاع‌رسانی دبیر خانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی شیوه فوت احمد رضایی را «مشکوک» خواند و توضیح داد: «در حالی که احمد رضایی در هتل گلوریای دبی در طبقه 18 اتاق 23 اقامت داشته به طرز مشکوکی در گذشته است.»

شهرام گیل‌آبادی افزود: «موضوع در حال بررسی است و به محض تکمیل اطلاعات، جزییات آن منتشر خواهد شد‌.»

لازم به ذکر است احمد رضایی، فرزند ارشد محسن رضایی بود که سفر وی به آمریکا در سال 1377 و بازگشت وی طی سال‌های گذشته خبرساز شده بود.

 ……………………………………

با تیراندازی از سوی معاونش،

«رییس سازمان صنعت و تجارت تهران مجروح شد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز شنبه، 12 نوامبر، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از سوی معاونش به ضرب گلوله مجروه شده است.

به گزارش ایسنا، طبق اطلاعاتی که تا پیش از این منتشر و البته توسط مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تایید شده است، روز گذشته یداله صادقی ـ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ـ از سوی معاونش به ضرب گلوله مضروب و در بیمارستان بستری شد.

این اتفاق پس از مشاجره لفظی صادقی با معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران رخ داد و پس از آن، رییس این سازمان که از ناحیه‌ صورت آسیب دیده بود، به بیمارستان پارس انتقال داده شد.

طبق آخرین پی‌گیری‌های گفته می‌شود این اتفاق با جابه‌جایی و تغییرات مدیریتی که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اعمال داشته، مرتبط است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در واکنش به این موضوع امروز در جمع خبرنگاران عنوان کرد: «جزییات این موضوع را در اختیار ندارم و اطلاعات تکمیلی آن را از روابط عمومی می‌توانید دریافت کنید.»

درهمین مورد روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تایید این موضوع اعلام کرد که اطلاعات تکمیلی تا ساعات دیگر اعلام خواهد شد.

ریاضتی ـ روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ـ نیز در این زمینه اظهار کرد: «از انگیزه آقای ابراهیمی که این اقدام را انجام داده است اطلاعی نداریم و هم‌اکنون ماجرا از سوی نیروی انتظامی در حال پیگیری است.»

وی حال عمومی آقای صادقی را که هم‌چنان در بیمارستان بستری است، خوب توصیف کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,