Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
بیست‌وسوم آبان- چهاردهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌وسوم آبان»

2011 November 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1831 میلادی- «گئورگ ویلهلم فریدریش هگل» (Georg Wilhelm Friedrich Hegel) فیلسوفی آلمانی درگذشت.

از کودکی در زمینه‌های گوناگونی مانند ادبیات، فلسفه، و موضوعات مختلف دیگر، به مطالعه می‌پرداخت. او تحصیلات دینی خود را در مدرسه‌ی دینی پروتستان ادامه داد. و با «فردریش شلینگ» (Friedrich Schelling) فیلسوف و «فردریش هولدرلین» (Friedrich Hölderlin) شاعر آلمانی هم‌کلاس و دوست شد. این سه تن باهم در توجه به انقلاب فرانسه و انتقاد از فلسفه کانت هم‌راه بودند.

هگل، معتقد بود هر آن‌چه عقلانی است واقعی است و هر آن‌چه واقعی است، عقلانی. هگل پس از چندی اعلام کرد که هستی بر اصل تضاد، قائم است و هر آن‌چه در عالم خلقت می‏بینیم متضادی نیز دارد.

درباره هگل، اختلاف نظر فراوان وجود دارد. عده‏ای از فلاسفه او را متفکری مرتجع، عده‏ای دیگر محافظه‏کار و بالاخره بعضی، متفکری تندرو و افراطی می‏دانند. آزادی خواهان او را الهام‌بخش هیتلر و موسولینی می‏دانند و فاشیست‏ها نیز او را پیش‏رو مارکس و لنین می‏شمارند و محکوم می‌کنند.

«پدیدارشناسی روح» (یا پدیدارشناسی ذهن) و «علم منطق» از جمله آثار او هستند. «برتراند راسل» در تاریخ فلسفه‌ی غرب وی را مشکل فهم‌ترین فیلسوف غرب معرفی می‌کند.

1910 میلادی- نخستین هواپیما از عرشه یک کشتی در ویرجینیا  توسط خلبان «یوجین الی» (Eugene Ely) به پرواز درآمد و اندیشه ساختن ناو هواپیما بر را تقویت کرد و 31 سال بعد در 13 نوامبر نخستین ناو هواپیما بر در جنگ غرق شد. این ناو که «آرک رویال» نام داشت و متعلق به انگلستان بود در غرب مدیترانه هدف اژدر یک زیر دریایی قرار گرفت و به زیر آب فرو رفت .

1922 میلادی- رادیو انگلستان آغاز به کار کرد. یک شرکت مختلط انگلیسی ـ آمریکایی مالک این فرستنده رادیویی بود. این کمپانی در 14 دسامبر 1922 «جان ریث» (John Reith) را به مدیریت رادیوی خود منصوب کرد. دولت انگلستان در 1926 دارایی کمپانی را خرید و از آن پس رادیو انگلستان با صدور فرمان پادشاه وقت با نام «بی‌بی‌سی» دولتی شده است. از سال 1932، موج کوتاه را بر فرستنده‌های بی‌بی‌سی اضافه کرد و سرویس جهانی به وجود آورد.

1948 میلادی- «چارلز فیلیپ آرتور جورج» (Charles Philip Arthur George) معروف به «شاه‌زاده چارلز»، «شاه‌زاده‌ی ولز» (Prince of Wales) در کاخ باکینگهام لندن متولد شد. وی پسر بزرگ «ملکه الیزابت» ملکه پادشاهی متحد و قلمروهای هم‌سود است. پرنس چارلز در مقام ولیعهدی پادشاهی متحده و ایرلند است و در صورت مرگ یا کناره‌گیری ملکه الیزابت، گزینه اول برای پادشاه شدن در پادشاهی متحد خواهد بود.

در 1969 با برپایی جشنی، «تاج شاه‌زاده‌ی ولز» از سوی ملکه به وی عطا شد. همسر اول او «پرنسس دیانا»، شاهدخت معروف پادشاهی متحد بود که یک سال پس از طلاق از چارلز در سال ۱۹۹۷ کشته شد.

وی در سال ۱۹۶۶ حدود دو سال در مدرسه‌ای در ایالت ویکتوریا در استرالیا درس خواند. سپس به بریتانیا بازگشت و تحصیلات عمومی خود را یک سال بعد به پایان رساند. در خانواده سلطنتی بریتانیا رسم بر این بوده‌ است که فرزندان پس از تمام کردن تحصیلات عمومی به آموزش نظامی مشغول شوند. اما پرنس چارلز نخستین کسی است که این رسم را کنار نهاد و به کالج «ترینیتی» (Trinity) در دانش‌گاه کمبریج رفت. وی در سال ۱۹۷۰ در حوزه‌هایی مانند مردم‌شناسی و باستان‌شناسی فارغ‌التحصیل شد و مدرک کارشناسی ارشد را از همین دانش‌گاه دریافت کرد.

1294 خورشیدی- مجلس سوم شورای ملی منحل شد. مجلس شورای ملی در جریان جنبش مشروطه و بر پایه اولین قانون اساسی ایران تشکیل شد و هم‌راه با مجلس سنا، در حکم پارلمان ایران بود. دوره سوم مجلس شورای ملی در  آذر 1293 توسط احمدشاه قاجار و با حضور شصت و هشت نماینده گشایش یافت. با ورود قوای روس، انگلیس و عثمانی و تبدیل ایران به صحنه جنگ، این مجلس نیز بیش از یک سال دوام نیاورد. مورخین  دلیل انحلال مجلس را از اکثریت افتادن شمار نمایندگان این مجلس عنوان کرده‌اند‌. گفته می‌شود بسیاری از نمایندگان این دوره از مجلس شورای ملی با حضور در قم و تشکیل «کمیته دفاع ملی» با توجه به وضعیت بحرانی کشور، مجلس را به حال تعطیل در‌آوردند.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

روز جهانی دیابت- شکل‏گیری و توسعه پدیده شهرنشینی، تغییر الگوی غذایی و کاهش تحرک و فعالیت بدنی مناسب، شرایط مساعدی برای افزایش میزان قند خون و ابتلا به بیماری دیابت را پدید آورده است. دیابت از جمله بیماری‏هایی است که هر سال در جهان گسترش می‏یابد.

1889 میلادی- «جواهر لعل نهرو»  (Jawaharlal Nehru) از رهبران جنبش استقلال هند و کنگره ملی هند به دنیا آمد. او به عنوان اولین نخست‌وزیر هند پس از اعلام استقلال در  اگوست ۱۹۴۷ انتخاب شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,