Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
گزارش روز تاجیکستان،

«آغاز اخراج مهاجران تاجیک از مسکو»

2011 November 14

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

دو حزب سیاسی تاجیکستان بازداشت و اخراج ده‌ها مهاجر تاجیک در «روسیه» را عمل ناجا خوانده و از مقامات این کشور تقاضا کرده‌اند که به این کارشان خاتمه بدهند. حزب «نهضت اسلامی» حزب مخالف حکومت تاجیکستان از پارلمان کشور نیز طلب نموده است که به زودترین فرصت وضع مهاجران تاجیک در روسیه را بررسی نموده‌ یک گروه از وکیلان را به مسکو بفرستد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این حزب از بازداشت و اخراج مهاجران تاجیک در روسیه اظهار نگرانی کرده و آن را «پاسخ نامتناسب» به محکومیت دو خلبان شرکت روسی در تاجیکستان عنوان کرده است. در حالی‌ که به قول مسوولان حزب «نهضت اسلامی» مهاجران نه تنها در نگاه‌داری ثبات کشور خود، بلکه در آبادی روسیه نیز نقش مهم دارند.

در بیانیه این حزب سیاسی می‌خوانیم: «این مردم بی‌ این هم اذیت کشیده و دور از سیاست که جز زحمت و دوری از وطن و نزدیکان خود چیز دیگری را نمی‌دانند، نباید قربان سو‌تفاهم‌های مقامات و مسوولان دو کشور گردند.» حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گوید ادامه یافتن این روند نه تنها به مناسبت تاریخی و دوستانه دو کشور بلکه به حیات میلیون‌ها تاجیک تاثیر منفی گذاشته در آخر به بد شدن وضع اقتصادی کشور آورده می‌رساند.

حزب دمکرات تاجیکستان نیز با پخش یک بیانیه از نیروهای سیاسی روسیه خواسته است که از همه گونه توضیح نادرست که به روابط دوشنبه و موسکو لطمه خواهد زد، خودداری نمایند. «مسعود صابراف» رهبر حزب دمکرات تاجیکستان می‌گوید: «در همین شب و روز مهاجران کاری تاجیک قربان سو‌‌تفاهم‌ها میان مقامات دوشنبه و مسکو شده‌اند که در پی حکم زندان دو خلبان شرکت روسی رو زده است.»

اما هم حزب نهضت اسلامی و هم حزب دمکرات عمل‌کرد مقامات رسمی تاجیکستان در مورد حمایت از مهاجران کاری تاجیک در «روسیه» را ناکافی خوانده‌اند. این در حالی‌ است که سفارت تاجیکستان در روسیه می‌گوید، حالا یک ستاد مخصوص را در نزد این سفارت تشکل کرده است که فقط به مهاجران خدمت خواهد کرد. هم‌چنین این ستاد از هر‌گونه گردهمایی ملت گرایان روس در نزد سفارت تاجیکستان در روسیه جلوگیری خواهد کرد.

خشم‌ و غضب «مسکو» زمانی‌ رو زد و آن به «شکار» مهاجران تاجیک در روسیه آغاز نمود که دو خلبان یک شرکت روسی در تاجیکستان به هشت و نیم سال زندان محکوم شدند. هرچند مقام‌های تاجیک این دو خلبان را مجرم اعلان می‌کنند ولی‌ مسکو می‌گوید که «ولادیمیر سداونچی» و «آلکسی ردنکو» بی‌گناهند و باید آزاد شوند. این است که مسکو برای مشورت کوتاه مدت سفیر روسیه در تاجیکستان را باز خوانده است. «سرگی پاپاف» سفیر روسیه در تاجیکستان قبل از آن‌که مسکو برود، با رییس جمهوری تاجیکستان ملاقات داشته است. در‌باره ملاقات رییس جمهوری با آقای «پاپاف» حرفی‌ گفته نمی‌شود ولی‌ رسانه‌های روسی می‌نویسند، «امام علی رحمان» وعده سپرده است که این قضیه را تحت نظرات شخصی خود می‌گیرد و به حل مثبت آن هم تلاش خواهد کرد.

با این وجود تا کنون ۱۲ مهاجر تاجیک از موسکو اخراج و به تاجیکستان فرستاده شدند. این مهاجران می‌گویند اگرچه اسناد لازم برای بود و باش در روسیه را داشتند ولی‌ ماموران خدمات مهاجرت روسیه آن‌ها را اخراج نموده‌اند. این مهاجران اخراج شده حداقل از سه تا ۵ سال حق سفر به روسیه را نخواهند داشت. گذشته از این ۳۰۰ مهاجر دیگر تاجیک در مسکو بازداشت شده برابر صادر شدن حکم دادگاه آن‌ها نیز از قلمرو روسیه اخراج خواهند شد.

در حال حاضر بیش از یک میلیون مهاجر تاجیک در روسیه زندگی و کار می‌کنند که چرخش اقتصاد ضعیف تاجیکستان به کار و مبلغ آن‌ها بستگی دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,