Saturday, 18 July 2015
22 October 2020

«خبرهای چهاردهم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 14

ایران: بازداشت مظنونان، سناریوی مضحک ساختگی آمریکا،

«بحرین: مظنونان تحت حمایت سپاه پاسداران ایران بودند»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های ارشد بحرین روز دوشنبه، 14 نوامبر، اعلام کردند پنج نفری که اوایل ماه جاری میلادی به ظن توطئه برای انجام حملاتی در این کشور بازداشت شدند، تحت حمایت جمهوری اسلامی بوده‌اند.

سخن‌گوی دادستانی بحرین می‌گوید که یکی از این پنج نفر که دستگیری آن‌ها روز گذشته اعلام شد، از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای بسیج ایران آموزش نظامی دیده و کمک مالی دریافت کرده بود.

منامه اعلام کرد این عده قصد داشتند به سفارت عربستان سعودی در این کشور، بزرگ‌راه میان بحرین و عربستان و وزارت کشور بحرین حمله کنند.

حکومت بحرین در چند ماه اخیر ایران را به تحریک اکثریت ناراضی علیه خاندان سلطنتی آل خلیفه متهم کرده است.

در واکنش به اظهارات سخن‌گوی دادستانی بحرین، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العالم، گفته است که «این‌گونه اتهامات بی‌اساس، سناریوی مضحک ساختگی آمریکا به روش بحرینی است.»

ظاهرن اشاره آقای عبداللهیان به اتهام مقامات آمریکایی در مورد دست داشتن نیروی قدس سپاه پاسدار در توطئه‌ای برای ترور سفیر سعودی در واشنگتن است که مقامات جمهوری اسلامی آن را تکذیب کرده‌اند.

مقام‌های بحرین می‌گویند این مظنونان قصد داشتند از طریق قطر و سوریه خود را به ایران برسانند و از آن‌ها علاوه بر دلار، پول ایرانی نیز به دست آمده است.

بنا به گزارش‌ها چهار نفر از این عده در قطر و یک نفر در بحرین بازداشت شده‌اند.

قرار است این پنج نفر تا زمان تکمیل تحقیقات ۶۰ روز در بازداشت نگه‌داری شوند.

…………………………………………….

با دستور رییس جمهوری ایتالیا:

«مونتی، اقتصاددان ایتالیایی مسوول تشکیل دولت شد»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه یک‌شنبه، 13 نوامبر، ماریو مونتی، اقتصاددان ایتالیایی و کمیسر پیشین اروپا، به عنوان کفیل نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید ایتالیا شده است.

او پس از یک روز گفت‌وگو میان جورجو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا و رهبران سیاسی، مامور این کار شد.

آقای مونتی به خبرنگاران گفت: «ایتالیا باید نقطه قوت اتحادیه اروپا باشد، نه نقطه ضعف. ما تلاش خواهیم کرد که مشکل اقتصادی را حل کنیم و راه رشد را در پیش بگیریم.»

او افزود: «ما می‌خواهیم آینده‌ای آبرومند و امیدبخش برای فرزندانمان بنا کنیم.»

امید می‌رود دولت جدید تا قبل از بازگشایی بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۱۴ نوامبر کارش را آغاز کند، اما آقای مونتی هیچ جدول زمانی برای معرفی وزرا اعلام نکرد.

وظیفه اصلی جانشین سیلویو برلوسکونی اجرای طرح ریاضت اقتصادی به منظور مقابله با بحران بدهی ایتالیا است.

مجلس سنای ایتالیا بسته پیشنهادی دولت برای کاهش بدهی‌ها را روز جمعه، ۱۱ نوامبر، تصویب کرد و نمایندگان پارلمان برای بررسی آن در روز شنبه، ۱۲ نوامبر، نشستی اضطراری تشکیل دادند.

…………………………………………….

وزیر دفاع اسراییل:

«ابراز خرسندی اسراییل از انفجار در یک مقر سپاه»

خبر / رادیو کوچه

ایهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، روز یک‌شنبه، 14 نوامبر، از انفجار در یک پای‌گاه سپاه پاسداران که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، «در اثر آتش گرفتن مهمات هنگام جابه‌جایی» رخ داد، ابراز خرسندی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او به ایست‌گاه رادیویی ارتش اسراییل گفت: «من از ابعاد انفجار خبر ندارم. اما مطلوب است اگر در موارد دیگر تکرار شود.»

رسانه‌های ایران پیش‌تر اعلام کردند که حسن تهرانی مقدم از پیش‌تازان واحد توپ‌خانه و موشک‌سازی سپاه پاسداران در میان ۱۷ نفری است که در انفجار روز شنبه کشته شدند.

او مسوول سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران، سازمانی که کار تولید تجهیزات نظامی برای این نهاد نظامی را به عهده دارد، بود.

یک سخن‌گوی سپاه روز یک‌شنبه بار دیگر احتمال خراب‌کاری در آن انفجار را رد کرد اما گفت علت اصلی این حادثه در دست بررسی است.

به گفته رمضان شریف تمامی افرادی که در این انفجار کشته شدند، از نیروهای سپاه پاسداران هستند و فرد غیر‌نظامی در میان آن‌ها وجود ندارد.

در حادثه انفجار در یکی از زاغه‌ها مهمات پادگان بیدگنه در حوالی ملارد شهریار در غرب تهران ۱۶ نفر هم زخمی شده‌اند.

…………………………………………….

رییس جمهوری آمریکا:

«همه دنیا در برابر برنامه اتمی ایران متحد است‌»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه، 14 نوامبر، در نطقی تاکید کرد «همه دنیا در برابر برنامه اتمی ایران متحد است.» او به‌کارگیری روش نظامی برای توقف برنامه جنجال‌برانگیز این کشور را بعید ندانست.

وی تاکید کرد مسئله اتمی ایران را با سران چین و روسیه که با تحریم ایران مخالفت می‌کنند بررسی کرده است.

اوباما در کنفرانس هم‌کاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد آمریکا طی هفته‌های آینده با موسکو و پکن در مورد گسترش فشار علیه ایران برای توقف فعالیت اتمی حساس در این کشور گفت‌وگو می‌کند.

او تاکید کرد چین و روسیه با خواست آمریکا برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی در ایران موافقت می‌کنند و واشینگتن بر همین اساس با آن‌ها گفت‌وگو می‌کند.

باراک اوباما تاکید کرد مایل است پرونده اتمی ایران از راه دیپلماتیک حل شود اما برخورد نظامی هم‌چنان روی میز قرار دارد.

…………………………………………….

صبح روز دوشنبه، 14 نوامبر صورت گرفت،

«سویوز با سه فضانورد راهی فضا شد»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز دوشنبه، 14 نوامبر، یک فضاپیمای روسی با دو فضانورد روس و یک آمریکایی از قزاقستان راهی فضا شده است.

از زمان سقوط موشکی مشابه اما بدون سرنشین در ماه اوت، کلیه ماموریت‌های انسانی به فضا برای سه ماه معلق شده بود.

اما این فضانوردان پیش از پرواز نسبت به امنیت آن ابراز اطمینان کردند.

این سه نفر جای‌گزین خدمه کنونی ایست‌گاه بین‌المللی فضایی می‌شوند.

سه فضانوردی که راهی فضا شدند در آخرین اظهار نظرها پیش از پرتاب در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاکید کردند که به فناوری سویوز اطمینان دارند و هیچ نگرانی‌ای ندارند.

این اولین پرواز دان بربنک فضانورد ۵۰ ساله آمریکایی با فضاپیمای سویوز است. آناتولی ایوانیشین ۴۲ ساله و آنتون شکاپلروف ۳۹ ساله که هر دو روس هستند برای اولین بار به فضا می‌روند.

این گروه پس از سفری دو روزه در کنار ایست‌گاه فضایی پهلو خواهند گرفت تا جای‌گزین مایک فوسوم از ناسا، ساتوشی فوروکاوا از ژاپن و سرگئی ولکوف از روسیه شوند.

این اولین مورد از اعزام فضانوردان به ایست‌گاه فضایی از زمان بازنشستگی ناوگان شاتل‌های ناسا‌- سازمان فضانوردی آمریکا‌- در ماه ژوئیه پس از ۳۰ سال است.

طی چندین سال آینده روسیه مسوول انتقال فضانوردان به ایست‌گاه فضایی خواهد بود.

رییس سازمان فضایی روسیه در ماه اولت گفت که سقوط آن موشک یک حادثه «نادر» در اثر گرفتگی یک لوله سوخت بود.

…………………………………………….

رکورد حسین رضازاده شکسته شد،

«سلیمی رکود جهانی فوق سنگین وزنه‌برداری را شکست»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه یک‌شنبه، 13 نوامبر، بهداد سلیمی، وزنه‌بردار ایرانی موفق شد در حرکت یک ضرب دسته فوق سنگین رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری در فرانسه، با بالا بردن وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی رکورد جهانی این رشته را به نام خود ثبت کند.

پیش از این رکورد حرکت یک ضرب دسته فوق سنگین جهان ۲۱۳ کیلوگرم بود که به حسین رضازاده، وزنه‌بردار مشهور ایرانی تعلق داشت.

به گزارش مهر، بهداد سلیمی در جریان این مسابقات در حرکت یک ضرب موفق شد در حرکات اول و دوم به ترتیب وزنه‌های ۲۰۱ و ۲۰۹ کیلوگرمی را به راحتی بالای سر ببرد، و در حرکت آخر با انتخاب وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی، توانست رکورد جهانی این رشته را که در هشت سال گذشته از آن حسین رضازاده بود، بشکند.

حسین رضازاده در طی عمر ورزشی خود ۱۴ مدال طلای جهانی، آسیایی و المپیک را کسب کرده و چند بار رکورد وزنه برداری فوق سنگین جهان را بهبود بخشیده بود.

در همین حال مدال نقره حرکت یک ضرب در دسته فوق سنگین وزن به آیهور شیمیچنکو از اوکراین رسید.

سجاد انوشیروانی، از دیگر وزنه برداران ایرانی نیز توانست با مهار وزنه ۱۹۸ کیلوگرمی، مدال برنز رقابت‌های پاریس را در این دسته از آن خود کند.

۲ روز پیش یکی دیگر از اعضای تیم وزنه‌برداری ایران نیز موفق شده بود مدال طلای مسابقات جهانی وزنه برداری پاریس را کسب کند.

کیانوش رستمی، روز جمعه در رقابت‌های ‌وزنه‌برداری قهرمانی جهان در پاریس، در وزن ۸۵ کیلوگرم صاحب مدال طلا شد.

رستمی که در دسته ۸۵ کیلوگرم با بالای سر بردن وزنه ۱۷۳ کیلوگرمی به مدال برنز رسیده بود، در حرکت دوضرب با مهار وزنه ۲۰۹ کیلوگرم به مدال طلا رسید.

او با مجموع ۳۸۲ کیلوگرم به مدال طلای مجموع هم دست پیدا کرد و قهرمان شد.

به این ترتیب تیم ملی وزنه برداری ایران با کسب ۳ مدال طلا، ۲ نقره و یک برنز توانست با مجموع ۴۹۵ امتیاز به مقام سومی تیمی برسد و به این ترتیب برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی، به روی سکو برود.

رتبه های نخست و دوم تیمی این دوره از رقابت‌ها را تیم‌های چین و روسیه به ترتیب با ۵۶۸ و ۵۴۲ امتیاز از آن خود کردند.

رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری پاریس از ۱۴ آبان آغاز شد و شام‌گاه یک‌شنبه، با برگزاری رقابت‌های دوضرب دسته فوق‌سنگین به کار خود پایان داد.

…………………………………………….

نخست وزیر اسراییل:

«مسابقه ایران برای بمب اتمی را متوقف کنید»

خبر / رادیو کوچه

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در اظهارنظری روز یک‌شنبه، 13 نوامبر، از جوامع بین‌الملل خواست برای متوقف کردن آن‌چه وی «مسابقه ایران برای تسلیح خود به جنگ افزار اتمی» خوانده،  درنگ نکند.

او این سخنان را پیش از جلسه غیرعلنی امروز هیت دولتش برای بررسی گزارش هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان می‌کرد.

امروز آقای نتانیاهو گفت که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «اتهام‌های بسیاری از کشورهای جهان از جمله اسراییل را تایید می‌کند که ایران به‌طور نظام‌مند به‌دنبال ساخت جنگ افزار هسته‌ای است.»

نخست وزیر اسراییل افزود: «هر دولت مسوولیت‌پذیر دنیا باید نتایجی واضح (از این گزارش) بگیرد. جامعه بین‌الملل باید به موقع مسابقه ایران برای تسلیح خود به جنگ افزار اتمی را متوقف کند، مسابقه‌ای که صلح کل دنیا را به خطر می‌اندازد.»

این گزارش حاوی اسنادی بود که به گفته آقای آمانو مدارکی مستند درباره تلاش ایران برای ساخت کلاهک اتمی و آزمایش با مواد منفجره قوی است.

مقام‌های جمهوری اسلامی، این اسناد را «بی‌اعتبار و جعلی» خوانده، اما هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید تهران باید به این اتهام‌ها پاسخی «روشن و صریح» بدهد.

…………………………………………….

به اتهام هم‌کاری با بی‌بی‌سی فارسی،

«بازداشت حسن فتحی، خبرنگار در ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های داخلی ایران، حسن فتحی، خبرنگار، به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی روز یک‌شنبه، 13 نوامبر، در ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش فارس، این فرد به اتهام هم‌کاری با بی‌بی‌سی فارسی بازداشت شده است. گفته می‌شود که وی پس از تماس با این شبکه در خصوص خبر انفجار در پادگان سپاه پاسداران که روز گذشته روی داده، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این در حالی است که بی‌بی‌سی فارسی گفته است که این شبکه در ایران دفتر ندارد و هیچ خبرنگاری نیز از ایران با این شبکه هم‌کاری نمی‌کند.

…………………………………………….

رسانه‌های داخلی ایران:

«برق گرفتگی علت مرگ پسر محسن‌ رضایی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، علت جان‌باختن، فرزند ارشد محسن رضایی روز یک‌شنبه، 13 نوامبر، برق‌گرفتگی در هتل گلوریا امارات عنوان شده است.

گفته می‌شود فوت احمد رضایی پسر ارشد محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل اتصال جریان قوی برق به بدنش بوده است.

هم‌چنین این رسانه‌ها در خصوص نوع اقامت احمد رضایی اعلام کردند که وی از چندی قبل به تنهایی در دبی ساکن بوده و برای درمان به کشورهای اروپایی تردد داشته است.

لازم به ذکر است احمد رضایی، فرزند ارشد محسن رضایی است که سفر وی به آمریکا در سال ۱۳۷۷ و بازگشت وی طی سال‌های گذشته خبرساز شده بود. وی هم‌چنین در گفت‌وگویی در سال 77 با رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی از سیاست‌های جاری در ایران انتقاد کرده بود.

…………………………………………….

افزایش فشارهای خارجی بر حکومت سوریه،

«حمله به سفارت‌خانه‌های برخی کشورها در دمشق»

خبر / رادیو کوچه

هوادران بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز یک‌شنبه، 14 نوامبر، در اعتراض به تصمیم اتحادیه عرب درباره تعلیق سوریه در شهرهای مختلف این کشور تظاهرت کرده‌اند.

رهبری سوریه برای متوقف کردن خشونت علیه تظاهرکنندگان مخالف تحت فشار فزاینده‌ای از سوی سایر کشورهای عربی قرار دارد.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب گفت که این سازمان درحال «مطالعه سازوکارهایی است که می‌تواند برای حفاظت از غیرنظامیان در سوریه به اجرا بگذارد.»

همزمان فرانسه به شدت از دولت سوریه به خاطر حملات اخیر هوادارانش به سفارت‌خانه‌های خارجی انتقاد کرده است.

دولت فرانسه روز یک‌شنبه با احضار سفیر سوریه خواستار توضیح درباره حملات وفاداران آقای اسد به سفارت‌خانه‌های سایر کشورها در سوریه از جمله سفارت فرانسه شد.

ترکیه نیز که تخلیه خدمه غیرضروری دیپلماتیک و خانواده‌های آن‌ها از سوریه را شروع کرده است از جامعه بین‌المللی خواست «با صدایی متحد به تحولات جدی در سوریه واکنش نشان دهد.»

سفارت‌خانه های عربستان سعودی و قطر در جریان تظاهرات روز شنبه توسط هواداران آقای اسد هدف قرار گرفت و روز یک‌شنبه تظاهرات انبوهی از سوی هواداران حکومت سوریه برگزار شد.

در همین حال دولت سوریه خواهان برگزاری نشست اضطراری سران عرب شده و از مقام‌های اتحادیه عرب خواسته از این کشور بازدید کنند.

در همین حال منابع مطلع مخالفان گفتند که سرکوب‌ها در روز یک‌شنبه ادامه یافت و بنابه گزارش‌ها دست‌کم 26 نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

…………………………………………….

همسر حسن فتحی، روزنامه‌نگار:

«ماموران حسن فتحی را با لپ‌تاپ و ریسیور بردند»

خبر / رادیو کوچه

حسن فتحی، دبیر سرویس بین‌الملل روزنامه اطلاعات روز یک‌شنبه، 13 نوامبر، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. همسر این روزنامه‌نگار در گفت‌وگویی با یک رسانه خارجی از جزییات آن مطالبی را عنوان کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، همسر آقای فتحی با اعلام این موضوع که از خبر بازداشت همسرش بی‌اطلاع بوده و اولین بار خبر بازداشت را در اینترنت خوانده است، گفت: «من سر کار بودم و وقتی به منزل رسیدم، نگهبان برجی که در آن زندگی می‌کنیم به من گفت همسرم به هم‌راه چهار یا پنج جوان وارد ساختمان شدند.»

همسر این خبرنگار بازداشت شده با اشاره به این‌که منزل و وسایل آقای فتحی مورد تفتیش قرار گرفته، اضافه کرد که «لپ‌تاپ و ریسیور ماهواره را ماموران به هم‌راه خود برده‌اند.»

همسر آقای فتحی هم‌چنین گفت هیچ خبری یا اطلاعی از وضعیت و محل بازداشت همسرش ندارد.

در همین حال رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند که حسن فتحی، روزنامه‌نگار‌، به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بازداشت شده است.

بازداشت آقای فتحی یک روز پس از آن صورت گرفت که وی در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فارسی بی‌بی‌سی درباره پوشش رسانه‌ای انفجار بزرگ در یک پادگان سپاه پاسداران، شرکت کرد.

پیش از این نیز تعدادی از مستند‌سازان ایرانی بازداشت و متهم به هم‌کاری با شبکه بی‌بی‌سی شده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,