Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
محمد خاتمی:

«انتخابات آزاد تهدیدهای بین‌المللی را مانع می‌شود»

2011 November 15

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 14 نوامبر، محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران در تازه‌ترین اظهارنظر خود در جمع جوانان اصلاح‌طلب آذربایجان با تاکید بر برگزاری انتخابات آزاد خواهان آماده کردن فضای رقابتی و آزادی زندانیان شده است.

آقای خاتمی تاکید کرد: «نمی‌شود انتخابات به سبکی باشد که یک سلیقه می‌پسندد و همه محدود باشند و ‏همه مجبور باشند شرکت کنند، بزرگان و افراد موثر هم اگر بگویند شرکت کنند مردم ‏شرکت نخواهند کرد.»

وی افزود: «بنده می‌گویم بیایید فضا را آماده کنید زندانیان آزاد شوند، ‏حصرها برداشته شود، فضا باز شود این مردم ما این‌قدر بزرگوار و خوبند، این ‏جوانان ما که اینقدر رنج دیده‌اند اگر این فضا باز شود و به آینده امیدوار باشند ‏دارای گذشت‌اند، در این صورت مملکت تضمین و تامین می‌شود.‏»

آقای خاتمی هم‌چنین در بخش دیگری انتخابات را حق یکایک مردم ایران دانست و گفت که اگر در همه حوزه‌ها نامزد‌های مورد علاقه همگان باشند و تضمینی باشد که اساس ‏تعیین‌کننده رای مردم است و فضا باز و آزاد و متناسب با انتخابات سالم و رقابتی ‏باشد همه شرکت می‌کنند. ‏

آقای خاتمی مقدمات انتخابات مطلوب را فضای آزاد و رقابتی دانست وگفت: «بسیار باید متاسف ‏بود که شاهد وجود این فضا نیستیم و حتا گاه درست نقطه مقابل آن را می‌بینیم.»

او گفت: «‏گروه‌ها و تشکل‌ها و احزاب محدودیت فراوان دارند و حتا اجازه برگزاری یک ‏مجلس به مناسبت عید سعید غدیر هم نمی‌دهند. اخیرن به جای آزادی زندانیان ‏سخت‌گیری‌ها بیش‌تر شده. خیلی‌ها به زندان فراخوانده شده‌اند. احکام سخت ‏تازه صادر می‌شود و حتا به خاطر یک بیانیه یا یک امضا با افراد برخورد می‌شود و خیلی‌ها مورد بازخواست قرار می‌گیرند و این فضا باید تغییر کند.‏»

آقای خاتمی انتخابات را اصل جمهوریت نظام و مردم سالاری آن برشمرد و درباره بحث پارلمانی گفت: «بحث پارلمانی یا ریاستی که مطرح می‌شود اصل این است که آیا مردم سالاری ‏هست یا نه؟ اگر باشد شکل آن مشکل ندارد ولی اگر نباشد هر کدام ممکن است ‏مشکل داشته باشد دغدغه باید این باشد که چقدر رای مردم موثر است؟ چقدر مردم ‏می توانند اظهار نظر کنند؟ چقدر اظهار نظر و رای آن‌ها تاثیر‌گذار در سرنوشت جامعه ‏است این مسئله مهمی است.»

آقای خاتمی هم‌چنین تصریح کرد: «بیایید به آینده نگاه کنیم هر کس در گذشته احساس می‌کند به او ستمی شده بگوید ‏گذشتم. البته به شرط این که آینده روشن و آزادی برای همه تضمین شود.‏ زندانیان آزاد شوند فضا باز شود البته که همه با رغبت در انتخابات شرکت می‌کنند ‏انتخابات با شکوه این چنینی بزرگ‌ترین تضمین کننده امنیت کشور است و امروز ‏خطرات بزرگی ما را تهدید می‌کند.»

وی پیش‌تر هم در سخنانی از گذشت مردم از اشتباه‌های مسوولان نظام و هم‌چنین مسوولان از اشتباه‌های مردم سخن گفته بود.

به گفته رییس جمهوری پیشین ایران، جمهوری اسلامی و ملت ایران از سه نقطه هسته‌ای، حقوق بشر و مسئله ترور در معرض فشار هستند.

آقای خاتمی درباره پرونده هسته‌ای گفت: «بنده به عنوان کسی که رونق هسته‌ای در دوره ‏بنده بود از زمان آقای هاشمی بود ولی در زمان بنده فعالیت گسترده‌تر شد، البته ‏کاملن قانونی و رهبری هم این را قبول دارند و مسئله پیش‌رفت‌هایی داشت جز جنبه ‏کمی که طبعن در این چند سال رشد پیدا کرده از نظر کیفی و رسیدن به آن تاپ غنی‌کردن اورانیوم در زمان بنده به آن‌جا رسیدیم. 3.5 درصد در زمان ما غنی‌سازی شد. ‏البته با ده سانتریفوژ.»

آقای خاتمی هم‌چنین تاکید کرد که در این مدت هم تلاش‌های خوبی شده و اصلن ‏مسیر حرکت به سوی بمب هسته‌ای نبوده و نیست.‏

آقای خاتمی با اشاره به گزارش سال ۲۰۰۸ آمریکا که در آن ذکر شده بود از سال ۲۰۰۳ به این طرف ایران فعالیت نظامی ‏هسته‌ای ندارد، گفت: «البته من هم آن روز رییس جمهوری نبودم ولی موضع گرفتم که ‏قبل از ۲۰۰۳ هم فعالیت نظامی نبوده، حالا چطور شد در سال ۲۰۱۱ یک دفعه ‏ادعا می‌کنند فعالیت‌ها جهت نظامی پیدا کرده است؟»

او افزود: «پیداست یک فکر بدی پشت این قضیه است که می‌گویند فعالیت نظامی داریم می‌‏خواهند فشار را روی ایران زیادتر بکنند البته که رفتار و مواضع و گفتار ما ممکن ‏است اثر هم داشته باشد ولی پیداست یک طرح دیگری است برای فشار. بی‌خود ‏می‌گویند ولی می‌گویند.‏»

آقای خاتمی ادعای ترور سفیر عربستان از سوی آمریکا را نیز نقشه‌ای علیه ایران خواند.

آقای خاتمی با اشاره به این که ایران همیشه متهم به نقض حقوق بشر بوده، گفت: «متاسفانه در داخل ‏هم کارهایی می‌کنیم که لااقل این امر توجیه‌پذیر می‌شود. ولی امروز نماینده ‏سازمان ملل آمده و گزارش داده به آن‌جا، این خطری است که دارد مملکت را تهدید ‏می‌کند.»

به گفته رییس جمهوری پیشین ایران «اگر روزی و روزگاری خارجی بخواهد بیاید و دخالتی انجام ‏بدهد اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب با آن مقابله خواهند کرد.‏»

 بیشتر بخوانید:

«همه دنیا در برابر برنامه اتمی ایران متحد است‌»

«مجلس ایران مشابه مجلس حسنی مبارک است»

«بحرین: مظنونان تحت حمایت سپاه پاسداران ایران بودند»

«رفع حصر از موسوی و کروبی به نفع همه است»

«انتقال کروبی از رهبران معترضان به مکانی جدید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,