Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
بیست‌وچهارم آبان- پانزدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌وچهارم آبان»

2011 November 15

رادیو کوچه

عید غدیر غدیر‌خم نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که به اعتقاد شیعیان پیامبر اسلام در حجه‌الوداع، علی را «ولی» پس از خود اعلام کرد. 18 ذی‌الحجه، سال‌روز این واقعه میان شیعیان به «عید غدیر‌خم» شهرت دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

محمد، پیامبر اسلام در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی که در حج شرکت داشتند را در غدیر‌خم جمع کرد و شیعیان معتقدند که او در آن‌جا علی بن ابی‌طالب را به‌عنوان وصی و برادر و جانشین خود از جانب «الله» معرفی کرد. گرچه در تفسیر حدیث غدیر‌خم در بین مسلمانان شیعه و سنی اختلاف وجود دارد. اهل سنت تنها اظهار نزدیکی پیامبر به علی و دوستی با او را می‌دانند و اظهار خواسته‌اش که علی به عنوان پسر عمو و فرزند خوانده‌اش جانشین او در مسوولیت‌های خانوادگی‌اش پس از مرگ شود.

1630 میلادی- «یوهانس کپلر» (Johannes Kepler) دانش‌مند، ریاضی‌دان و ستاره‌شناس سرشناس آلمانی درگذشت. کپلر را پدر علم ستاره‌شناسی جدید می‌دانند. کپلر یکی از طرف‌داران سرسخت نظریه خورشید مرکزی یا منظومه شمسی بود و ادعا کرد که سیاره‌ها در مدارهای بیضوی به دور خورشید می‌چرخند و خورشید تنها نیروی اداره کنند‌ه‌ی مدارهای سیارات است.

وی با تحقیق دربار‌ه‌ی ستارگان و سیارات، توانست قوانین معروف «کپلر» که امروزه به عنوان قوانین سه‌گانه‌ی کپلر در ستاره‌شناسی به کار می‌رود، را ارایه دهد.

قانون اول او مبنی بر بیضی بودن مدار حرکت سیارات به دور خورشید، است. براساس قانون دوم کپلر هر سیاره حین گردش در روی مدار، سرعتش را تغییر می‏دهد و با نزدیک شدن سیاره به خورشید، بر سرعتش اضافه می‏شود. وی در قانون سوم معتقد است زمان گردش کامل سیاره‏هایى که به خورشید نزدیک‏ترند، کم‌تر از سیاره‏هایى است که از خورشید دورند. این نظرات و به ویژه نظریه حرکت سیاره‏ها، در آن زمان با مخالفت فراوانی مواجه شد.

این ستاره‌شناس کتاب‌های «رموز جهان» و «نجوم جدید» را نیز منتشر کرد.

1864‌ میلادی- در جریان جنگ داخلی آمریکاییان، ژنرال «ویلیام شرمن» (William Tecumseh Sherman) فرمان‌ده یک واحد از نیروهای ایالات شمالی که موفق به تصرف شهر آتلانتا پایتخت ایالت جورجیا از اعضای کنفدراسیون ایالات جنوبی شده بود، به سربازانش دستور داد که در ساعات شب شهر را آتش بزنند. «شرمن» بعدها برای دفاع از این عمل خود گفته بود که دستور داده بود که انبار تدارکات کنفدراسیون و ایست‌گاه راه‌آهن آتش زده شود که تقریبن همه شهر از میان رفت.

1887 میلادی- «جورجیا اوکیف» (Georgia Totto O’Keeffe) نقاش زن آمریکایی ایالت ویسکانسین متولد شد.

او به تحصیل هنر در انستیتو هنر شیکاگو پرداخت و پس از آن در اتحادیه دانش‌جویان هنر در نیویورک تحصیل کرد.

اوکیف در 1915 یکی از پیش‌گامان نقاشی آبستره در آمریکا بود و از کارهایش در این سبک می‌توان به تابلوی «موسیقی سبز و آبی» اشاره کرد. پس از آن شروع به کشیدن گل‌ها و یا سوژه‌هایی با موضوعات معماری کرد که اغلب نیز حالتی سورئال داشتند. در ۱۹۲۹ اوکیف برای پیدا کردن ایده‌های جدیدی برای نقاشی‌هایش سفری به نیومکزیکو داشت و در آن‌جا ساکن شد.

در ۱۹۷۱ به علت کم‌سویی دید چشم‌هایش مجبور شد تا از کشیدن نقاشی دست بکشد. در ۱۹۷۷ «جرالد فورد»، رییس ‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا، مدال آزادی رییس جمهوری (بالاترین جایزه‌ای است که از سوی رییس ‌جمهوری کشور به شهروندان آمریکایی داده می‌شود) را به جورجیا اوکیف اعطا کرد. اوکیف هم‌چنین در ۱۹۸۵ مدال ملی هنر را گرفت.

1988 میلادی- دولت فلسطین برای اولین بار توسط سازمان آزادی‌بخش فلسطین در چنین روزی در الجزایر تشکیل شد.

پس از مطرح شدن مسئله فلسطین بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان یک مسئله بین‏المللی، آغاز انتفاضه 1987 بار دیگر، توجه جهانیان را به این مسئله معطوف کرد. در اولین ماه‌های سال 1988‌ بسیاری از فلسطینیان در اعتصابات و تظاهرات شرکت ‏کردند. در ژوئیه همان سال، اردن که روابط اقتصادی سیاسی با کرانه باختری برقرار کرده بود، به این روابط خاتمه داد و سازمان آزادی‏بخش فلسطین به عنوان نماینده مردم این منطقه معرفی شد.

در نیمه نوامبر 1988 شورای ملی فلسطین در الجزایر تشکیل جلسه داد و موجودیت «دولت مستقل فلسطین» را اعلام کرد. در طی 10 روز پس از این جلسه، 54 کشور موجودیت آن را به رسمیت شناختند و «یاسر عرفات» به عنوان رییس جمهوری این کشور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ژنو به توضیح برنامه‏های خود پرداخت.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1320 خورشیدی- «بیژن نجدی» شاعر و نویسنده معاصر ایرانی متولد شد. او کارشناس ارشد رشته ریاضیات و دبیر دبیرستان‌های لاهیجان بود. وی برنده جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی نیز شده‌ است.

1347 خورشیدی- «رهی معیری» غزل‌سرای معاصر در سن 59 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. وی که در سال 1288 خورشیدی (30 آوریل 1909) در تهران به دنیا آمده بود در موسیقی و نقاشی هم، ذوق و مهارت داشت. وی علاوه بر غزل، مثنوی و ترانه هم می‌سرود.

1969 میلادی- بزرگ‌ترین تظاهرات مسالمت‌آمیز ضد جنگ ویتنام با شرکت بیش از دویست و پنجاه هزار نفر در شهر واشینگتن پایتخت آمریکا برگزار شد. در این تظاهرات تنی چند از سیاست‌مداران آمریکایی نیز شرکت کرده و خواستار قطع این جنگ شده بودند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,