Saturday, 18 July 2015
20 October 2020

«جزییاتی تازه درباره انفجار زاغه مهمات سپاه شهر ملارد بر ملا شد»

2011 November 15

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

منبع: العربیه.نت

شنبه 11-11-2011 تهران لرزید، اما نه به خاطر زلزله‌ای که هشدار وقوع آن از چند سال پیش داده می‌شود، بلکه در اثر انفجاری کیلومترها آن طرف‌تر. منابع مطلع در گفت و گو با «العربیه.نت» جزییات بیش‌تری از حادثه را بازگو کردند.

منابع رسمی ایران اعلام کردند که انفجار روز شنبه در پادگان سپاه در بیدگنه شهر ملارد در 45 کیلومتری تهران در حین انتقال مهمات رخ داد. شدت انفجار به اندازه‌ای بود که نه تنها مناطق اطراف محل انفجار، ساکنان تهران هم صدای آن را شنیدند و لرزش زمین را حس کردند.

ساکنان تهران تاکید می‌کنند که صدای چند انفجار شنیدند نه یک انفجار. منابع سپاه پاسداران در این باره اخبار مختلفی اعلام کردند از جمله این که انفجار دوم ناشی از سرایت آتش به یک کارخانه پتروشیمی در نزدیکی محل حادثه است.

خبرگزاری «فارس» به نقل از روابط عمومی کل سپاه، سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران با اعلام این خبر گفت: انفجار هنگامی صورت گرفت که یک محموله مهمات از زاغه در حال خارج شدن به سمت منطقه مورد نظر بود که متاسفانه به محض خروج از زاغه این حادثه اتفاق افتاد.

سپاه پاسداران ایران شمار کشته شدگان انفجار را 17 نفر اعلام کرد. این در حالی است که شمار قربانیان را ابتدا 27 نفر اعلام کرده بود. برپایه اطلاعیه سپاه که روز یکشنبه منتشر شد،حسن تهرانی مقدم مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه بوده است. وی هم‌چنین بنیان‌گذار «توپخانه و موشکی سپاه» در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق معرفی شده است.

منابع رسمی ایران به ویژه مسئولان سپاه، انفجارهای یکشنبه را یک حادثه اعلام کرده‌اند و هرگونه احتمال خراب‌کاری را رد می‌کنند.

منابع غیر دولتی اما خبرهای دیگری از ماجرا منتقل می‌کنند. آن چه که بر تشکیک به روایت رسمی دامن می‌زند، عمل‌کرد نیروهای سپاه در روز حادثه بود. از جمله این که به گزارش روزنامه‌های امروز تهران، مقامات نظامی به آمبولانس‌های بیمارستان‌های غیر نظامی اجازه ورود ندادند و حتا آن مجروحانی که در بیمارستان‌های تهران و کرج بستری شده بودند را خارج و به بیمارستان‌های سپاه پاسداران از جمله خاتم الانبیا منتقل کردند.

منابع غیر رسمی از کشته شدن 40 نفر در حادثه خبر دادند. اما سایت اصلاح طلب «ندای سبز» به نقل از منابع خود نوشت که دست کم 100 نفر در حادثه مفقود شده‌اند. به عبارتی شدت حادثه به گونه‌ای بود که امکان شناسایی اجساد متلاشی شده وجود ندارد.

جزییات بیش‌تر

یک منبع مطلع که خواسته نامش فاش نشود به «العربیه.نت» گفت، حادثه در اثر انفجار سوخت جامد موشک های «سجیل» سپاه پاسداران روی داد.

بنا به گفته این منبع مطلع، پادگان سپاه ملارد محل انبار بخشی از موشک‌های سجیل و موشک‌های شهاب سه بود. موشک‌های سجیل این قابلیت را دارند که برای پرتاب سکوی ویژه نیاز ندارند از همین رو شلیک آن‌ها آسان است.

بنا بر این اطلاعات درپی تهدیدهای اخیر از سوی کشورهای غربی و اسراییل در خصوص حمله به ایران به دلیل برنامه اتمی‌اش، مسولان بلند پایه نظام تصمیم می‌گیرند موشک‌های سجیل را از انبار خارج کرده و در کویر مستقر کنند. این اقدام به دو منظور صورت گرفت، نخست حفاظت از موشک‌ها در صورت حمله احتمالی به انبار و دوم توزیع جغرافیایی و آمادگی برای شلیک آن‌ها در صورت آغاز هرگونه جنگ احتمالی.

عملیات انتقال موشک‌ها عملیاتی محرمانه و لوجستیکی است از همین رو حسن تهرانی مقدم مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه که مسوول اصلی پروژه موشک‌های بالستیک محسوب می‌شد، در محل حادثه حاضر بود. دیگر افراد حاضر نیز از سربازان وظیفه و معمولی نبودند بلکه کادر سپاه بودند و شماری از آن‌ها درجه‌دار هستند.

در حین انتقال اجزای موشک‌ها، انفجار ناگهانی رخ داد. سوخت جامد سوختی نیست که در اثر گرمای هوا منفجر شود و شعله‌ور شدن آن نیازمند محرک‌هایی است. مسئولان سپاه می‌گویند انفجارهای دیگر در اثر انفجار دیگر روی داده‌اند.

اما نکته قابل توجه این است که در سایت پدافند هوایی در شهر ملارد نیز انفجار روی داد. این سایت در فاصله سه کیلومتری زاغه مهمات قرار دارد و به همین دلیل انفجار در آن نیازمند عملی مستقل است.

از همین رو منبع مطلع در گفت و گو با «العربیه.نت» تاکید می‌کند که حادثه انفجار شهر ملارد، در نتیجه خراب‌کاری یا یک عامل تعمدی بیرونی بوده است که موفق شده در سر بزنگاه، سوخت‌های خارج شده از انبار را منفجر سازد. هشدار به پایگاه سپاه در پارچین پس از انفجار در پایگاه‌های ملارد، از دیگر دلایلی است که به عنوان نشانه خراب‌کاری بودن انفجارها مطرح شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,