Saturday, 18 July 2015
20 October 2020

«خبرهای پانزده نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 15

رهبر پیشین کوبا:

«حمله اسراییل به ایران به جنگی خونین منجر خواهد شد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا در مقاله‌ای هشدار داده است که حمله‌ای توسط اسراییل به ایران احتمال دارد به «جنگی خونین با پیامدهای غیرقابل محاسبه جهانی» منجر شود. وزیر خارجه فرانسه نیز در این خصوص هشدار داد.

آقای کاسترو در مقاله‌ای که در روزنامه دولتی کوبا چاپ شد نوشت: «به طور اجتناب‌ناپذیری، جنگی خونین به راه خواهد افتاد. شکی در این باره نیست.»

رهبر پیشین کوبا نوشت درحالی که ناتو هنوز عملیات در لیبی را به پایان نبرده «به نظر می رسد نگاهش را به ایران دوخته و در مسیر جنگ باشد.»

از سویی دیگر وزیر خارجه فرانسه هشدار داده است که اقدام نظامی علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور، جهان را به «ورطه‌ای غیرقابل مهار» خواهد کشاند.

آلن ژوپه بعد از نشست وزاری خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که این اتحادیه تحریم‌ها علیه ایران را تشدید خواهد کرد و از «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» خواهد خواست تا پرداخت وام به جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،آقای ژوپه در همین حال تاکید کرد: «آشکار است که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران در حال پیش‌رفت در زمینه ساخت تسلیحات هسته‌ای است. این خطری بزرگ برای ثبات منطقه و جهان است.»

با وجود این وزیر خارجه فرانسه هشدار داد که هر گونه «مداخله نظامی، بدترین اقدام خواهد بود و ما را به ورطه ای غیرقابل مهار خواهد کشاند.»

پیش از این وزیر خارجه آلمان نیز مشارکت این کشور در هرگونه گفت‌وگو درباره اقدام نظامی احتمالی علیه ایران را رد کرده بود.

در هفته‌های اخیر گمانه زنی‌ها درباره برنامه‌ریزی احتمالی اسراییل برای حمله به ایران بار دیگر اوج گرفته است.

…………………………………………………..

جهت بررسی علت تیراندازی به یک معترض،

«برخورد پلیس با مخالفان وال استریت در کالیفرنیا»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌ها از آمریکا، روز دوشنبه، به وقت واشینگتن، پلیس این کشور اردوگاه معترضان هوادار جنبش «وال استریت» را در شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیا جمع آوری کرده است.

پلیس ضدشورش پس از اخطار به تجمع کنندگان اقدام به جمع‌آوری چادرهای آن‌ها کرده است.

پلیس اوکلند علت تخلیه و اشغال محل تجمع‌کنندگان در این شهر را نیاز به بررسی جزییات حادثه شلیک به یک جوان ۲۵ ساله در روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده و گفته که این منطقه تا هنگام کامل شدن تحقیقات جنایی و پزشکی قانونی بسته خواهد بود.

در جریان حادثه روز پنج‌شنبه، کاید اولا فاستر، که از تجمع‌کنندگان در برابر مرکز فرانک اوگاوا اوکلند بود، در جریان یک تیراندازی کشته شد.

هم‌چنین پلیس اوکلند ۳۲ نفر از معترضان را که در برابر تخلیه محل مقاومت کردند، بازداشت کرده است.

پیش‌تر، پلیس در شهرهای پورتلند و سالت‌لیک سیتی هم اقدام به جمع‌آوری اردوگاه‌های معترضان کرده بود.

سی نفر از معترضان در شهر سن لوییس نیز به وسیله پلیس بازداشت شده‌اند.

…………………………………………………..

ادامه نگرانی‌های بین‌المللی در مورد تنش در سوریه،

«وقوع درگیری‌های خونین در سوریه»

خبر/ رادیو کوچه

ده‌ها نفر از جمله تعدادی از سربازان ارتش سوریه در خشونت‌های مختلف در سراسر این کشور کشته شده‌اند.

به گزارش مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در یکی از حوادث مربوط به روز دوشنبه، 14 نوامبر، دست‌کم ۲۰ نظامی در درگیری با سربازان فراری در یک شهر جنوبی در نزدیکی مرز اردن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این درگیری در مجموع ۴۰ کشته بر جای گذاشته است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا تحریم‌های سوریه را گسترش داده و شاه اردن هم خواهان کناره‌گیری بشار اسد از ریاست جمهوری این کشور شده است.

مخالفان در سوریه هم‌چنین از کشته شدن ۵۱ غیرنظامی از جمله ۲۱ نفر در شهر درعا خبر داده‌اند.

تعداد تلفات روز دوشنبه در شهر حمص نیز ۱۳ نفر اعلام شده است.

همزمان با ادامه خشونت‌ها در سوریه، کشورهای غربی و دولت‌های عربی فشار خود را بر بشار اسد برای کناره گیری افزایش داده‌اند.

اتحادیه اروپا دوشنبه از اعمال تحریم‌های تازه علیه سوریه خبر داد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا نام ۱۸ نفر دیگر از مسوولان حکومت سوریه را به فهرست‌های تحریم‌های خود اضافه کردند.

اتحادیه اروپا پیش تر ۵۶ نفر دیگر از نزدیکان بشار اسد را تحریم کرده بود.

از سوی دیگر، اعطای وام بانک سرمایه گذاری اروپا به سوریه به حالت تعلیق در آمده است.

در همین حال علی‌اکبر صالحی و مراد مدلسی، وزیران خارجه جمهوری اسلامی و الجزایر، در یک مکالمه تلفنی در مورد وضعیت سیاسی سوریه گفت‌وگو کردند و به گزارش منابع رسمی ایران، «با اشاره به جای‌گاه مهم سوریه در منطقه» بر لزوم تلاش برای حل مسایل این کشور «با محوریت مقابله با مداخله خارجی و تحقق روند اصلاحات در این کشور» تاکید ورزیدند.

براساس این گزارش، آقای صالحی گفت که از نظر دولت جمهوری اسلامی به عنوان یکی از حامیان دولت دمشق، می‌توان مشکلات را بدون مداخله خارجی «و در چارچوب نظام این کشور» حل کرد و ایران آماده رایزنی منطقه‌ای برای کمک به تحقق چنین راه حلی است.

…………………………………………………..

به دلیل نقض حریم خصوصی،

«شکایت رییس پیشین صندوق جهانی پول از روزنامه‌های فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

وکلای دومینیک استراوس کان، رییس پیشین صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه، 15 نوامبر، علیه چند روزنامه به خاطر نقض حریم خصوصی او و همسرش شکایت می‌کنند.

روزنامه‌های فرانسه در روزهای گذشته گزارش‌هایی را در رابطه با ارتباط آقای استراوس کان با یک شبکه فحشا در شهر شمالی لیل منتشر کرده‌اند.

چند روزنامه هم گمانه‌زنی‌هایی را درباره اختلاف میان آقای استراوس کان و همسرش، آن سینکلر چاپ کرده‌اند.

وکلای آقای استراوس کان می‌گویند آن‌ها با هدف جلوگیری از نقض حریم خصوصی او و خانواده‌اش از روزنامه‌ها شکایت خواهند کرد.

به نوشته بیانیه وکلای آقای استراوس کان، روزنامه‌ها با نقل قول از افراد بی‌نام به انتشار اطلاعات نادرست دست زده‌اند.

به نوشته بعضی از روزنامه‌های فرانسه، اتهام ارتباط آقای استراوس کان با شبکه فحشا باعث تیرگی رابطه او با همسرش شده است.

روزنامه ها این اطلاعات را به نقل از دوستان خانوادگی ولی بدون اشاره به نام آن‌ها منتشر کرده‌اند.

آقای استراوس کان که از بخت های نامزدی حزب سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به شمار می‌رفت، پس از متهم شدن به تجاوز به یک خدمت‌کار هتل از ریاست صندوق بین‌المللی پول استعفا داد.

اتهام های مطرح شده علیه آقای استراوس کان در این رابطه در ماه اوت لغو شد.

ماه گذشته نیز یک دادگاه در فرانسه شکایت یک نویسنده جوان علیه دومینیک استراوس کان را رد کرد.

…………………………………………………..

در قاهره برگزار می‌شود،

«جلسه رهبران مخالفان حکومت سوریه با اتحادیه عرب»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 15 نوامبر‌، رهبران مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، به منظور بررسی نحوه دست‌یابی به وحدت‌نظر در مبارزات سیاسی در جلسه‌ای در مقر اتحادیه عرب در قاهره شرکت می‌کنند.

این در حالی است که فشارهای بین‌المللی برای منزوی کردن این حکومت شدت گرفته است.

در داخل سوریه نیز، به گفته منابع مخالف حکومت، روز گذشته بین نیروهای دولتی و نظامیانی که به مخالفان پیوسته‌اند در روستایی در جنوب سوریه درگیری روی داد که در نتیجه آن، چندین غیرنظامی و شماری افراد نظامی جان خود را از دست دادند.

…………………………………………………..

سخن‌گوی حکومت جدید لیبی:

«لیبی از نیجر خواست به پسر قذافی پناهندگی ندهد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 15 نوامبر، یک سخن‌گوی حکومت جدید لیبی از مقام‌های نیجر خواسته است در اعطای پناهندگی به ساعدی قذافی، فرزند معمر قذافی، رهبر پیشین این کشور تجدید نظر کند.

حکومت جدید لیبی اعطای پناهندگی از سوی نیجر به فرزند معمر قذافی را «رفتار خصمانه و غیر‌قابل توجیه» خوانده است.

نایب رییس شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که اعطای پناهندگی به یک «جنایت‌کار» پذیرفتنی نیست و این موضوع بر روابط نیجر و لیبی تاثیر خواهد گذاشت.

ساعدی قذافی در لیبی به اتهامی که به دوره ریاست او بر فدراسیون فوتبال این کشور باز می‌گردد، تحت تعقیب است.

…………………………………………………..

محمد خاتمی:

«انتخابات آزاد تهدیدهای بین‌المللی را مانع می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 14 نوامبر، محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران در تازه‌ترین اظهارنظر خود در جمع جوانان اصلاح‌طلب آذربایجان با تاکید بر برگزاری انتخابات آزاد خواهان آماده کردن فضای رقابتی و آزادی زندانیان شده است.

آقای خاتمی تاکید کرد: «نمی‌شود انتخابات به سبکی باشد که یک سلیقه می‌پسندد و همه محدود باشند و ‏همه مجبور باشند شرکت کنند، بزرگان و افراد موثر هم اگر بگویند شرکت کنند مردم ‏شرکت نخواهند کرد.»

وی افزود: «بنده می‌گویم بیایید فضا را آماده کنید زندانیان آزاد شوند، ‏حصرها برداشته شود، فضا باز شود این مردم ما این‌قدر بزرگوار و خوبند، این ‏جوانان ما که اینقدر رنج دیده‌اند اگر این فضا باز شود و به آینده امیدوار باشند ‏دارای گذشت‌اند، در این صورت مملکت تضمین و تامین می‌شود.‏»

آقای خاتمی هم‌چنین در بخش دیگری انتخابات را حق یکایک مردم ایران دانست و گفت که اگر در همه حوزه‌ها نامزد‌های مورد علاقه همگان باشند و تضمینی باشد که اساس ‏تعیین‌کننده رای مردم است و فضا باز و آزاد و متناسب با انتخابات سالم و رقابتی ‏باشد همه شرکت می‌کنند. ‏

آقای خاتمی مقدمات انتخابات مطلوب را فضای آزاد و رقابتی دانست وگفت: «بسیار باید متاسف ‏بود که شاهد وجود این فضا نیستیم و حتا گاه درست نقطه مقابل آن را می‌بینیم.»

او گفت: «‏گروه‌ها و تشکل‌ها و احزاب محدودیت فراوان دارند و حتا اجازه برگزاری یک ‏مجلس به مناسبت عید سعید غدیر هم نمی‌دهند. اخیرن به جای آزادی زندانیان ‏سخت‌گیری‌ها بیش‌تر شده. خیلی‌ها به زندان فراخوانده شده‌اند. احکام سخت ‏تازه صادر می‌شود و حتا به خاطر یک بیانیه یا یک امضا با افراد برخورد می‌شود و خیلی‌ها مورد بازخواست قرار می‌گیرند و این فضا باید تغییر کند.‏»

آقای خاتمی انتخابات را اصل جمهوریت نظام و مردم سالاری آن برشمرد و درباره بحث پارلمانی گفت: «بحث پارلمانی یا ریاستی که مطرح می‌شود اصل این است که آیا مردم سالاری ‏هست یا نه؟ اگر باشد شکل آن مشکل ندارد ولی اگر نباشد هر کدام ممکن است ‏مشکل داشته باشد دغدغه باید این باشد که چقدر رای مردم موثر است؟ چقدر مردم ‏می توانند اظهار نظر کنند؟ چقدر اظهار نظر و رای آن‌ها تاثیر‌گذار در سرنوشت جامعه ‏است این مسئله مهمی است.»

آقای خاتمی هم‌چنین تصریح کرد: «بیایید به آینده نگاه کنیم هر کس در گذشته احساس می‌کند به او ستمی شده بگوید ‏گذشتم. البته به شرط این که آینده روشن و آزادی برای همه تضمین شود.‏ زندانیان آزاد شوند فضا باز شود البته که همه با رغبت در انتخابات شرکت می‌کنند ‏انتخابات با شکوه این چنینی بزرگ‌ترین تضمین کننده امنیت کشور است و امروز ‏خطرات بزرگی ما را تهدید می‌کند.»

وی پیش‌تر هم در سخنانی از گذشت مردم از اشتباه‌های مسوولان نظام و هم‌چنین مسوولان از اشتباه‌های مردم سخن گفته بود.

به گفته رییس جمهوری پیشین ایران، جمهوری اسلامی و ملت ایران از سه نقطه هسته‌ای، حقوق بشر و مسئله ترور در معرض فشار هستند.

آقای خاتمی درباره پرونده هسته‌ای گفت: «بنده به عنوان کسی که رونق هسته‌ای در دوره ‏بنده بود از زمان آقای هاشمی بود ولی در زمان بنده فعالیت گسترده‌تر شد، البته ‏کاملن قانونی و رهبری هم این را قبول دارند و مسئله پیش‌رفت‌هایی داشت جز جنبه ‏کمی که طبعن در این چند سال رشد پیدا کرده از نظر کیفی و رسیدن به آن تاپ غنی‌کردن اورانیوم در زمان بنده به آن‌جا رسیدیم. 3.5 درصد در زمان ما غنی‌سازی شد. ‏البته با ده سانتریفوژ.»

آقای خاتمی هم‌چنین تاکید کرد که در این مدت هم تلاش‌های خوبی شده و اصلن ‏مسیر حرکت به سوی بمب هسته‌ای نبوده و نیست.‏

آقای خاتمی با اشاره به گزارش سال ۲۰۰۸ آمریکا که در آن ذکر شده بود از سال ۲۰۰۳ به این طرف ایران فعالیت نظامی ‏هسته‌ای ندارد، گفت: «البته من هم آن روز رییس جمهوری نبودم ولی موضع گرفتم که ‏قبل از ۲۰۰۳ هم فعالیت نظامی نبوده، حالا چطور شد در سال ۲۰۱۱ یک دفعه ‏ادعا می‌کنند فعالیت‌ها جهت نظامی پیدا کرده است؟»

او افزود: «پیداست یک فکر بدی پشت این قضیه است که می‌گویند فعالیت نظامی داریم می‌‏خواهند فشار را روی ایران زیادتر بکنند البته که رفتار و مواضع و گفتار ما ممکن ‏است اثر هم داشته باشد ولی پیداست یک طرح دیگری است برای فشار. بی‌خود ‏می‌گویند ولی می‌گویند.‏»

آقای خاتمی ادعای ترور سفیر عربستان از سوی آمریکا را نیز نقشه‌ای علیه ایران خواند.

آقای خاتمی با اشاره به این که ایران همیشه متهم به نقض حقوق بشر بوده، گفت: «متاسفانه در داخل ‏هم کارهایی می‌کنیم که لااقل این امر توجیه‌پذیر می‌شود. ولی امروز نماینده ‏سازمان ملل آمده و گزارش داده به آن‌جا، این خطری است که دارد مملکت را تهدید ‏می‌کند.»

به گفته رییس جمهوری پیشین ایران «اگر روزی و روزگاری خارجی بخواهد بیاید و دخالتی انجام ‏بدهد اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب با آن مقابله خواهند کرد.‏»

…………………………………………………..

مجلس شورای اسلامی رای داد،

«حقوق مادام‌العمر برای مسوولان سیاسی ایران»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه، 14 نوامبر، رای داده‌اند که «مسوولان سیاسی» دولتی که دست‌کم دو سال در چنین سمت‌هایی کار کرده و سپس به سمت پایین‌تری منصوب شده باشند به طور مادام‌العمر از مابه‌التفاوت حقوق برخوردار شوند.

براساس مصوبه مجلس، که در پاسخ به استفساریه‌ای صورت گرفت، این گروه از افراد در هر سمت دولتی که باشند، باید حقوقی دریافت کنند که از ۸۰ درصد حقوق آنان در سمت سیاسی آنان کم‌تر نباشد.

به گفته نماینده دولت، مصوبه جدید شامل نمایندگان مجلس و کارکنان نهادهای زیر نظر رهبری و وزارت اطلاعات نمی‌شود زیرا این افراد از شمول قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنا هستند.

…………………………………………………..

پادشاه اردن:

«به جای بشار اسد بودم از سمت خود کناره‌گیری می‌کردم»

خبر / رادیو کوچه

ملک عبداله دوم، پادشاه اردن روز دوشنبه، 14 نوامبر در مصاحبه‌ای با یک رسانه خارجی عنوان کرد است که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه باید به نفع کشورش از سمت خود کناره‌گیری کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، وی تاکید کرد: «اگر من جای او (بشار اسد) بودم، استعفا می‌کردم.»

ملک عبداله هم‌چنین گفت که در این شرایط «من کناره‌گیری می‌کردم و اطمینان می‌یافتم هر کس جای من می‌آید، توانایی تغییر وضع موجود را دارد.»

اردن، همسایه سوریه، از سرکوب تظاهرات ضد دولتی توسط نیروهای دولتی سوری به شدت انتقاد کرده است.

این در حالی است که این هفته ۱۸ عضو اتحادیه عرب رای به تعلیق عضویت سوریه دادند.

پیش‌تر امروز، ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه نسبت به این اقدام اتحادیه عرب واکنشی تند نشان داده بود.

آقای معلم این تصمیم را به عنوان «گامی خطرناک» تقبیح کرد و گفت آن غیرقانونی است که به تحریک آمریکا انجام گرفته شده است.

وزیر امور خارجه سوریه هم‌چنین از حملات به سفارت‌خانه‌های خارجی که در پی اعلام این خبر صورت گرفت، عذرخواهی کرد.

در پی تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه اروپا سفارت‌خانه‌های ترکیه و عربستان سعودی در دمشق، دفتر کنسول افتخاری فرانسه در شهر لاذقیه و تعدادی از دفاتر کنسولی در شهر حلب شام‌گاه شنبه مورد حمله قرار گرفت.

با این حال، وزیر خارجه سوریه گفت که کشورش از مواضعش کوتاه نخواهد آمد. آقای معلم هم‌چنین ابراز اطمینان کرد که روسیه و چین با وجود این اقدام اتحادیه عرب و تلاش‌های کشورهای غربی برای محکوم کردن سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، به حمایت از این کشور ادامه بدهند.

آقای معلم این سخنان را در آستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل‌، پایتخت بلژیک، بیان کرده است. قرار است در این نشست درباره اعمال تحریم‌های بیش‌تر بر سوریه تصمیم‌گیری شود.

انتظار می‌رود تحریم‌های جدید بیش‌تر اشخاصی را شامل شود که در سرکوب معترضان سوری نقش دارند. هم‌چنین گفته می‌شود این تحریم‌ها مانع از آن خواهد شد که سوریه از بانک سرمایه‌گذاری اروپا وامی دریافت کند.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده که وقت آن رسیده تا ببینیم آیا می‌توان از غیرنظامیان سوری بهتر حفاظت کرد یا خیر و ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت سازمان ملل سرانجام در این مورد موضع‌گیری کند.

…………………………………………………..

گزینه نخست وزیری ایتالیا:

«می‌خواهم تا ۲۰۱۳ نخست وزیر ایتالیا باشم»

خبر / رادیو کوچه

ماریو مونتی، گزینه نخست وزیری ایتالیا گفته است امیدوار به تشکیل دولتی است که بتواند تا انتخابات عمومی آینده در سال ۲۰۱۳ دوام بیاورد. آقای مونتی به مردم ایتالیا هشدار داد که برای خروج این کشور از بحران بدهی باید «فداکاری» کنند.

ماریو مونتی پس از نخستین روز رایزنی برای تشکیل دولت جدید صحبت می‌کرد. این گفت‌و‌گوها با احزاب کوچک انجام شد.

او سه‌شنبه با احزاب اصلی در پارلمان ایتالیا صحبت کرد.

آقای مونتی جای‌گزین سیلویو برلوسکنی می‌شود. او یک اقتصاددان و از کمیسرهای پیشین اتحادیه اروپا است.

آقای مونتی گفت اگر قرار باشد انتخابات زودتر از موعد مقرر برگزار شود، عمر کوتاه دولت اعتبار تصمیماتش را به زیر سوال خواهد برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,