Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
بیست‌و‌پنجم آبان- شانزدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌وپنجم آبان»

2011 November 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1334 خورشیدی- «حسین علا» نخست وزیر وقت در مجلس ترحیم «سید مصطفی کاشانی» فرزند آیت‌اله کاشانی و نماینده مجلس که در مسجد سلطانی برگزار شده بود، هدف گلوله «مظفر ذوالقدر» از فداییان اسلام قرار گرفت ولی سلاح عمل نکرد و در نتیجه، ضارب با اسلحه به شدت به سر علا‌ کوبید اما او از مرگ جان سالم به در بر‌د. حمله به حسین علا‌ یک روز پیش از سفر به عراق برای شرکت در اجلاس سران دولت‌های عضو پیمان بغداد صورت گرفت ولی وی با همان جراحت به بغداد رفت.

مقامات مربوط بعدن اعلام کردند که مظفر ذوالقدر از جانب جمعیت فداییان اسلام مامور ترور علا‌ شده بود. در پی انتشار این اعلامیه، نواب صفوی رییس، عبدالحسین واحدی نایب رییس و بسیاری از اعضای جمعیت فداییان اسلام از جمله خلیل طهماسبی، دستگیر و چندی بعد اعدام شدند.

1377 خورشیدی- «محمدتقی جعفری» از فیلسوفان و مولوی‌شناسان معاصر ایرانی درگذشت.

در تهران تحصیل کرد، سپس به شهر قم رفت، و ضمن تحصیل در مدرسه «دارالشفای قم» ملبس به لباس روحانیت شد و دروس خارج را در آن‌جا آغاز کرد. برای ادامه تحصیلات، راهی نجف شد‌ و به درجه‌ی اجتهاد رسید.

علامه محمدتقی جعفری آثار متنوعی را تالیف کرد که از آن میان می‌توان مجموعه 27 جلدی «ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه»، مجموعه 15 جلدی «تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی»، «نقد نظریات دیوید هیوم در چهار موضوع فلسفی»، «بررسی و نقد برگزیده افکار راسل»، «مولوی و جهان‌بینی‌ها»‌، «موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی» و «تحقیقی در فلسفه علم»  را نام برد.

1988 میلادی- پارلمان جمهوری سوسیالیستی استونی شوروی، اعلام کرد که جمهوری بالتیک خود مختار است اما هم‌چنان در برابر استقلال کامل آن ایستادگی کرد‌. جمهوری استونی کشوری در منطقه بالتیک در شمال اروپا است.

زمانی که کمونیست‌ها قدرت را در روسیه به دست گرفتند استونی جدا شد ولی استقلال خود را کامل به دست نیاورد. پیمان عدم تعرض 1939 بین هیتلر و استالین، استونی را به شوروی واگذاشت. در ۱۹۴۰ شوروی این جمهوری را تسخیر و تحت نام جمهوری سوسیالیستی استونی، به عنوان یکی از جمهوری‌های شوروی، آن را ضمیمه خاک خود کرد. تا سال 1944 استونی تحت اشغال آلمان نازی بود. در ۱۹۸۸ اصلاحات در شوروی به استونیایی‌های ملی‌گرا این فرصت را داد تا آشکارا فعالیت کنند. ملی گرایان در پارلمان این جمهوری به اکثریت دست یافتند و خودمختاری بیش‌تری کسب کردند و به دنبال کودتای نافرجام کمونیست‌های تندرو در مسکو استونی را از اتحاد شوروی خارج کردند. در سپتامبر 1991 شوروی استقلال استونی را به رسمیت شناخت.

2006 میلادی- «میلتون فریدمن» (Milton Friedman) اقتصاددان آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد درگذشت. وی خدمات بزرگی در زمینه‌های اقتصاد کلان، اقتصاد خرد، تاریخ و آمار اقتصاد کرد. او طرف‌دار نظریه‌ی بازار آزاد در اقتصاد بود. در سال ۱۹۷۶ جایزه‌ی بانک مرکزی سوئد در زمینه‌ی علوم اقتصادی را از آن خود کرد. این جایزه به خاطر موفقیت‌هایش در زمینه‌ی تحلیل مصرف، تاریخ و نظریه‌ی عرضه‌ی پول و هم‌چنین نمایش پیچیدگی‌های سیاست‌های اقتصادی ثبات‌سازی به وی اهدا شد.

در سال ۱۹۴۶ مدرک دکترای اقتصاد از دانش‌گاه کلمبیا را دریافت کرد. در دانش‌گاه شیکاگو به مدت سی سال به فعالیت‌های آکادمیک پرداخت. فریدمن در سال ۱۹۶۲ کتاب «سرمایه‌داری و آزادی» را به انتشار رساند. وی در این کتاب، سرمایه‌داری را شرط لازم برای دست‌یابی به آزادی‌های سیاسی عنوان می‌کند.

فریدمن به «نیکسون»، رییس جمهوری آمریکا مشاوره اقتصادی می‌داد و در دوران ریاست جمهوری «ریگان» مشاور اقتصادی رییس جمهوری این کشور شد. برخی، رشد مستمر اقتصادی آمریکا در دهه‌های اخیر را مرهون ایده‌های فریدمن می‌دانند. وی پس از شبه کودتای شیلی، طی نامه‌ای به «پینوشه» مسیر صحیح سیاست‌های اقتصادی را خاطرنشان کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1293 خورشیدی- «ستارخان» مبارز آزادی‌خواه نهضت مشروطه معروف به «سردارملی» درگذشت. ستارخان در ابتدا به صورت جوانی عیارمنش زندگی می‏کرد اما پس از آغاز نهضت مشروطه، در صف مجاهدان قرار گرفت و رشادت‏های فراوانی از خود نشان داد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,