Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
پلیس استرالیا خبر داد؛

«یک قایق با ۹۳ پناه‌جو نزدیک استرالیا متوقف شد»

2011 November 16

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 16 نوامبر، پلیس استرالیا تازه‌ترین قایق حامل 93 پناه‌جو و دو کارگر آن را در نزدیکی جزیره کرسمس آن کشور تایید کرده و گفته‌اند درحال حاضر این پناه‌جویان تحت بازرسی‌های صحی و هویتی در این جزیره قرار دارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از آغاز ماه نوامبر تا‌اکنون 5 قایق از پناه‌جویان که 350 پناه‌جو را حمل می‌کردند به استرالیا رسیده است.

با این حال هرکسی در این سفر موفق شده نمی‌تواند تا به استرالیا به سلامت برسد.

دو هفته پیش یک قایق از پناه‌جویان که 70 پناه‌جو از کشور‌های ایران، افغانستان و پاکستان را حمل می‌نمود در جریان سفر به استرالیا در نزدیکی جزیره جاوای اندونزی غرق گردید که تنها جسد 8 تن از کشته‌شده‌گان به دست آمد و بقیه غرق شده‌گان این حادثه هم‌چنان ناپدید می‌باشد و 48 پناه‌جوی باقی مانده این حادثه توسط پولیس اندونزی بازداشت شده‌اند.

انتظار می‌رود این‌گونه حوادث غم‌انگیز در چند ماه آینده ادامه یابد زیرا در این موسم ازسال معمولن مسیر دریایی بین اندونزی و استرالیا خشن و طوفانی می‌باشد. در طول این فصل از سال باران‌های سنگینی نسبت به حدطبیعی در شمال استرالیا می‌بارد، این باران‌های سنگین باعث طوفان در دریاهای شمال استرالیا گردیده و دریا را برای قایق‌های چوبی و ماهی‌گیری اندونزی نا امن می‌سازد.

این فصل را «مون‌سون» می‌نامند که از ماه نوامبر آغاز و به طرف جنوب استرالیا در حرکت می‌باشد، معمولن به مدت سه ماه از دسامبر تا مارس ادامه می‌یابد.

سکات موری سن سخن‌گوی بخش مهاجرت اپوزسیون دولت استرالیا گفته است احتمال می‌رود در جریان موسم «مون‌سون» این گونه حادثات غم‌انگیز در آب‌های استرالیا افزایش یابد.

وی گفته است: «آمدن بیش‌تر، بیش‌تر مردم به وسیله این قایق‌ها به استرالیا احتمال خطرات این سفر‌هارا زیاد می‌سازد.»

هم‌چنان به اساس یک گزارش تازه‌، پولیس اندونزی 31 پناه‌جوی افغان را بازداشت کردند که تلاش داشتند به استرالیا سفر کنند.

یاسر یک افسر پولیس اندونزی گفت: «پولیس 31 پناه‌جوی افغان را بازداشت نموده است که پاسپورت و هیچ‌گونه سند رسمی ندارند.»

همه ساله هزاران پناه‌جو از طریق کشور‌های جنوب شرق آسیا، مالزی و اندونزی به استرالیا سفر می‌نمایند که بیش‌تر آن‌ها با قاچاق‌چیان در اندونزی ارتباط دارند.

کشور اندونزی با این که از امضا‌کننده‌گان کنوانسیون پناهنده‌گان سازمان ملل متحد نمی‌باشد ولی با آن هم ‌سالانه تعداد زیاد از پناه‌جویان مرتب به عنوان پناه‌جویان غیر‌قانونی توسط پولیس آن کشور بازداشت می‌گردند.

 بیشتر بخوانید:

«هفت پناه‌جو در مسیر استرالیا جان باختند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,