Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
مجله خبری تاجیکستان - ماکسیم شوچنکو:

«به رییس جمهوری تاجیکستان و نزدیکانش ضربه زنید»

2011 November 16

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

«ماکسیم شوچنکو»، خبرنگار و عضو «مجلس جمعیتی روسیه» با برگزاری یک نشست خبری گفت که فشار مسکو بالای مهاجران تاجیک فشار بالای حکومت تاجیکستان نیست، بلکه تحقیر مردم فقیر این کشور است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی گفت: «به‌تر بود مقامات روسیه اموالی را که به رییس جمهوری تاجیکستان «امام علی رحمان»، نزدیکان او و صاحب منصبان دیگر تاجیک در مسکو مربوط است، مصادره می‌کردند، تا از این راه توانند به مقامات تاجیک ضربه بزنند.» آقای «شوچنکو» گفت: «در مسکو نزدیکان رحمان زندگی می‌کنند، آن‌ها در این‌جا منزل دارند، خودرو دارند، تجارت می‌کنند. شاید ضربه را به آن‌ها وارد می‌کردند.»

در پی محکومیت دو خلبان شرکت روسی در تاجیکستان مناسبات «دوشنبه» و «مسکو» به سردی گرایید. روسیه در پاسخ به این حکم دادگاه تاجیکستان بازداشت و اخراج مهاجران تاجیک در روسیه را آغاز نمود. این است که با نگرانی از وضع وخیم مهاجران تاجیک در روسیه دادستانی ولایت «ختلان» در جنوب تاجیکستان نسبت به حکم دادگاه شهر «قورغان‌تپه» که دو خلبان را به هشت و نیم سال زندان محکوم کرده بود، اعتراض نموده است. دادستانی گفته است این حکم «بسیار سنگین» است و باید «نرم‌تر» شود. در حالی‌ که خود مقامات دادستانی قبلن برای این دو خلبان ۱۳ سالی زندان خواسته بودند.

«بازداشت آخرین محبوس فراری در گورستان»

مقامات انتظامی تاجیکستان از بازداشت نفر آخرین از ۲۵ محبوس فراری از بازداشت‌گاه «کمیته امنیت ملی» خبر دادند. سخن‌گوی وزارت کشور گفت، «اعظم ضیایف» در منطقه «پنج» جنوب تاجیکستان و از داخل گورستانی پیدا شده است. مقامات او را به جرم تشکل گروه جنایی، قتل، نگاه داشتن اسلحه، تلاش برای غصب حکومت و جنایات دیگر محکوم به زندان کرده بودند. وی برادر ژنرال معروف «میرزا ضیایف» و از چهره‌های شناخته در حلقه رزمنده‌های پیشین مخالفان تاجیک به شمار می‌رفت.

پس از قتل مرموز «میرزا ضیایف» وزیر پیشن امور اضطراری در تابستان سال ۲۰۰۹ برادر او «اعظم ضیایف» هم‌راه با چند نفر دیگر از پیوندان او در «تولدره» منطقه شرق تاجیکستان بازداشت و زندانی شدند. وی تابستان سال گذشته هم‌راه ۲۴ محبوس دیگر از بازداشت‌گاه کمیته امنیت ملی تاجیکستان فرار کرد که ۱۷ نفر آن‌ها دوباره بازداشت اما هشت تن دیگر در جریان عملیات بازداشت کشته شدند.

«شکست دیگرباره تیم منتخب تاجیکستان»

دسته منتخب فوتبال تاجیکستان بار دیگر بازی با تیم منتخب ازبکستان را با حساب سه بر صفر باخت. این بازی دور پنجم مرحله سوم سبقت انتخابی جام جهانی فوتبال-۲۰۱۲ در منطقه آسیا در گروه «س» در ورزش‌گاه «پختکار» شهر «تاشکند» پایتخت ازبکستان برگزار شد.

منتخب تاجیکستان در نخستین بازی‌اش در مرحله سوم جام جهانی فوتبال۲۰۱۴ در ماه سپتامبر سال جاری نیز از تیم ملی ازبکستان با حساب صفر بر یک شکست خورده بود. حالا منتخب ازبکستان با ۱۳ امتیاز در گروه «س» در جای اول قرار دارد. ولی‌ دسته تاجیکستان بدون امتیاز پس از تیم‌های ژاپن و کوریا شمالی در زینه چهارم جای گرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,