Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
بیست‌و‌ششم آبان- هفدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌وششم آبان»

2011 November 17

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1796 میلادی- «کاترین دوم روسیه» که به عنوان «کاترین بزرگ» نیز شناخته می‌شد، درگذشت. به مدت ۳۴ سال ملکه کشور روسیه بود. تاریخ‌نگاران قدیم ایرانی از وی با نام «خورشید کلاه» یاد کرده‌اند.

او در دوران حکومت خود کشورش را به مشارکت فعال و کامل در زندگی سیاسی و فرهنگی اروپا وا داشت. وی در دوران حکومت خود شبه جزیره کریمه و قسمت وسیعی از لهستان را ضمیمه خاک روسیه  کرد‌. کاترین دوم ‌هم‌چنین قوانین سخت اداری و حقوقی را در کشورش بنا نهاد‌. پس از تقسیم لهستان بین کشور‌های روس و پروس و اتریش دوباره به خاک عثمانی حمله برد و پس از جنگ‌های دامنه‌دار نفوذ خود را بر سراسر سواحل شمالی دریای سیاه ادامه داد. وی  بعدها  برای تسخیر قفقاز بر ضد پادشاه ایران «آقا محمد خان قاجار» شروع به اقداماتی کرد اما پیش از آن‌که به نتیجه‌ای برسد درگذشت‌.

1869 میلادی فکر متصل کردن دریای سرخ به دریای مدیترانه از دوران مصر باستان وجود داشت. کانال فعلی سوئز که دو دریای، مدیترانه و «سرخ» را به یک‌دیگر مربوط می‌کند، زاییده فکر مهندس فرانسوی «فردینان دو لسپس» است که مذاکراتی را با «سعید پاشا» سومین والی مصر آغاز کرد. برای ساخت این کانال شرکت کانال سوئز تاسیس شد که بیش‌تر سهام آن متعلق به فرانسویان و بخشی دولت مصر بود. این پروژه در چنین روزی به پایان رسید و آبراه سوئز آغاز به کار کرد که برای ۹۹ سال در اختیار شرکت فرانسوی قرار گرفت. این آبراه کمک بزرگی به تسهیل و گسترش تجارت شرق و غرب کرده است.

کار ساختن آبراهی را که داریوش بزرگ میان دریای سرخ و رود نیل ساخته بود دهم نوامبر سال 518 پیش از میلاد به پایان رسیده بود.

1901 میلادی- «ایسراییل لی استراسبرگ» (Israel Lee Strasberg) یکی از هنرپیشگان آمریکایی و از کارگردانان، تهیه‌کنندگان و آموزگاران بازی‌گری در چنین روزی متولد شد. وی در ایالات متحده نقش مهمی در   سبک «بازی‌گری متد» (Method acting) داشته است. (نوعی سبک بازی‌گری است که در آن هنرمند خود را به جای شخصیت داستان قرار می‌دهد و مدتی با آن زندگی می‌کند.)

آموزش‌های لی استراسبرگ، بر پایه تنش‌زدایی ذهنی و عضلانی است و این توانایی را به بازی‌گران نوظهور داده‌ بود تا با فارغ شدن از تنش‌های روزمره‌ی زندگی واقعی خودشان، پذیرای تنش‌های روانی و جسمی نقش‌شان شوند.

هدایت بازی «ال پاچینو» در فیلم «پدر خوانده 2» به عهدی او بود و پاچینو نیز اسکار خود که برای بازی در «بوی خوش زن» دریافت کرده بود را به لی استراسبرگ تقدیم کرد.

وی شاگردان بسیاری را در مکتب خود تعلیم داد و آن‌ها را به هالیوود و سینمای دنیا معرفی کرد که می‌توان از میان مهم‌ترین آن‌ها به «رابرت دنیرو»، «آل پاچینو»، «مارلون براندو»، «پل نیومن»، «جیمز دین»، «رابرت دووال»، «کوین اسپیسی»، «مریل استریپ»، «داستین هافمن» و «جک نیکلسون» اشاره کرد.

1903 میلادی- با انشعاب حزب سوسیال دمکرات روسیه در چنین روزی، این حزب به دو جناح «بلشویک» و «منشکویک» تقسیم شد. اختلاف نظر بر سر «روش‌ها» در کنگره دوم آن حزب و عمدتن میان لنین و «ژولیوس مارتوف» (Julius Martov) سبب این انشعاب بود که در تاریخ عقاید منعکس و فصلی بزرگ از این تاریخ را تشکیل می دهد.

ژولیوس مارتوف از سازش نسبی طبقه زحمت‌کش با بورژواهای مترقی و منصف و ملایمت نسبی با لیبرال‌ها و ادامه فعالیت سرمایه‌داران خرده پا به شرط رعایت حقوق کارگران جانب‌داری می‌کرد و با هرگونه اقدام رادیکال در مصادره، برکناری و مجازات دیگران مخالف بود. حال آن‌که لنین به چیزی جز مارکسیستی شدن جامعه روسیه موافقت نداشت.

«منشویک» (Menshevik) ایدئولوژی سیاسی سوسیالیسم‌های میانه‌رو روسیه است که بعد از انشعاب بلشویک‌ها در سال ۱۹۰۳ از حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه شکل گرفت. این خط فکری در مورد جریان توسعه تاریخی روسیه همان دید اصلی مارکسیسم را پذیرفته بود. طرف‌داران این گروه به شدت با لنین و سیاست‌های او مخالف بودند. هم‌چنین «بلشویک‌ها» (Bolshevik) دسته‌ای از حزب کارگر سوسیال دموکرات مارکسیستی این کشور به رهبری لنین بودند که در نهایت حزب کمونیست شوروی را تشکیل دادند.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1970 میلادی- دکتر «داگلاس انگلبارت»  ( Douglas Engelbart )، «ماوس» را برای کامپیوتر اختراع کرد و این اختراع خود را که باعث تسهیل کار با کامپیوتر شده است به ثبت داد.

1347 خورشیدی- استاد «ابراهیم پورداود» ایران‌شناس و ایران‌دوست نام‌دار درگذشت. وی همه عمر خود را در شناساندن گذشته با شکوه ایران به ایرانیان معاصر و جهانیان صرف کرد و کتاب‌های بسیار نوشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,