Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
شاد و تندرست

«اکنون نوبت «سیاه‌جامگان» است»

2011 November 17

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان در «پاریس» برگزار شد و ایران توانست برای نخستین بار در تاریخ این مسابقات بر روی سکوی تیمی برود. برای ایران «کیانوش ‌رستمی»، «سجاد انوشیروانی» و «بهداد سلیمی» مدال گرفتند.

در این میان «سلیمی» توانست رکورد یک ضرب دسته‌ی مافوق‌سنگین جهان را که برای هشت سال در دستان «حسین‌ رضازاده» بود شکسته و بر سکوی نخست قرار بگیرد. جالب این‌جاست که صدا و سیما نتوانست مراسم سکو رفتن قهرمانان ایرانی را به طور کامل به نمایش بگذارد، چرا که دو دختر جوانی که در اعطای مدال به قهرمانان کمک می‌کردند از نظر مسوولان صدا و سیمای جمهوری اسلامی حجاب مناسبی نداشتند.

—————————————————–

بنا به اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، «هادی‌ عقیلی» تنها نماینده‌ی کشورمان در بین شش بازی‌کن برتر آسیا برای دریافت جایزه‌ی برترین بازی‌کن‌‌ سال فوتبال آسیاست. «ژاپن» و «کره‌ی‌جنوبی» هر کدام دو نماینده در این فهرست دارند.

—————————————————–

چند سالی است که بازی‌کنان و مربیان خارجی شاغل در فوتبال ما هنگامی‌که به حق و حقوق خود نمی‌رسند به سراغ فیفا می‌روند. در آخرین این سلسله از شکایات و در اتفاقی نادر، پس از حکم فیفا مبنی بر کسر 12 امتیاز از تیم «استیل‌آذین» به دلیل پرداخت نکردن مطالبات مربیان «هلندی» سابق‌اش،  این تیم که با 11 امتیاز تیم دوم جدول بود، به رده‌ی چهاردهم سقوط کرد و اکنون یک امتیاز منفی نیز دارد. «استیل‌آذین» یک بازی عقب مانده با «صنعت ساری» دارد که در صورت پیروزی در این بازی 2 امتیازی می‌شود.

با این وضعیت صعود این تیم به لیگ برتر در فصل جاری بسیار سخت می‌شود.

 —————————————————–

چند روزی است که سایت ورزشی «گل» با خبرهایی که در نوع خود بی‌نظیراند، بنا به گفته‌ی خودش به استقبال یک افشاگری بزرگ و تاریخی می‌رود. این سایت چند روز پیش نوشت: «خبر از احتمال بروز اتفاقات تازه‌ای در حوزه فوتبال را می‌دهند. اتفاقی که بروز آن بدون شک برای فوتبال ایران، تلخ و بسیار عقب راننده خواهد بود. حالا «گل» در تکمیل خبرش می‌گوید مقامی که نخواسته نامش فاش شود به این سایت اعلام کرده که ممکن است تصمیماتی سخت از سوی «فیفا» درباره‌ی فوتبال ایران گرفته شود. او ادامه داده است: «اول از همه تاکید می‌کنم که درباره کم و کیف این اتفاق صحبت نخواهم کرد چرا که هنوز رخ‌دادن آن قطعی نشده است. اما مسایلی وجود دارد که باید حتمن مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر بستر برای رخ‌دادن برخی اتفاقات فراهم شده و من این مسئله را در تماسی که با چند مسوول فدراسیون فوتبال داشته‌ام، به آن‌ها تذکر داده‌ام تا تمهیدی اندیشیده شود برای آن‌که اتفاق بدی برای فوتبال ایران رخ ندهد. این حادثه مشکلی بزرگ برای فوتبال ایران ایجاد خواهد کرد.»

—————————————————–

سایت «ناصر حجازی» در آستانه‌ی سال‌روز تولد وی با «علی ‌فتح‌اله‌زاده» مصاحبه‌ای کرده است که مدیر عامل باش‌گاه «استقلال» در آن با تمجید از شخصیت «حجازی» دست به یک افشاگری زده که ممکن است برایش گران تمام شود. «فتح‌اله‌زاده» گفته است: «این‌جا برای اولین بار موردی را بگویم، در دیداری که البته «حجازی» سرمربی «استقلال» نبود و «پرسپولیس» مقابل ما ۹ نفره شد و بازی با تساوی به پایان رسید، دخالت مستقیم «فائقی» معاون فنی سازمان تربیت‌بدنی آن زمان، باعث آن نتیجه شد و وی اجازه نداد تا «استقلال» بعد از ۹ نفره شدن «پرسپولیس» به برتری برسد و «حجازی» در سال‌هایی مقابل «پرسپولیس» قرار می‌گرفت که چنین فضایی بر ورزش حاکم بود». از پیش تعیین‌کردن نتیجه‌ی بازی شهرآورد تهران، اتهامی بوده است که همیشه حاکمیت آن را انکار می‌کرده است.

—————————————————–

روزنامه‌ی «جمهوری ‌اسلامی» نیز به صف مخالفین برنامه‌ی «نود» پیوست. این روزنامه با اشاره به برنامه‌ی اخیر «نود» که در آن «فردوسی‌پور» ضمن دعوت از دو تن از خانم‌های فوتبالی و نمایش تصاویری از زنان فوتبالیست ایرانی، حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال را مورد تاکید و تبلیغ قرار داد و حضور زنان را در شرایط غیراخلاقی فعلی ورزش‌گاه‌ها باعث بهبود آن دانست، نوشت که این اقدام صدا و سیما با نظر مراجع معظم تقلید در این زمینه در تضاد است.

—————————————————–

اعتراض‌ها به نام باش‌گاه «ابومسلم» هم‌چنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد برخی مسوولان ورزشی و غیرورزشی بعد از 41 سالی که از شروع فعالیت «ابومسلم» می‌گذرد، تازه یادشان آمده است که نام این تیم «مشهدی» با ارزش‌های مذهبی آن‌ها هم‌خوانی ندارد. پس از اظهار نظر چند شب پیش یک مداح درباره ضرورت تغییر نام «ابومسلم» به «ضامن» و یا «ثامن» بنا به دلایل مذهبی، حالا یکی از اعضای فدراسیون فوتبال نیز بر این مسئله تاکید دارد. «حجت‌الاسلام علی‌رضا‌ علی‌پور» رییس کمیته‌ی فرهنگی سازمان‌ لیگ فدراسیون‌ فوتبال در این‌باره گفته است: «از چندین سال پیش تعداد زیادی از شخصیت‌های روحانی و متدینان از مسوولان ورزش خواسته بودند که نام باش‌گاه «ابومسلم» را تغییر دهند و ما نیز با این موضوع کاملن موافقیم، زیرا «ابومسلم» در تاریخ از جمله اعرابی بوده است که علیه ایرانیان فعالیت داشته و مردم باید بدانند که این فرد بیش از 70 هزار ایرانی را به قتل رسانده است.» جالب این‌جاست که دقیقن بر خلاف گفته‌ی «علی‌پور» و با توجه به مستندات تاریخی «ابومسلم‌ خراسانی» از سرداران بزرگ خراسان پس از اسلام در قرن دوم هجری قمری است که با حکومت «عباسی» جنگید و بخشی از شرق ایران را از سلطه‌ی خلفای «عباسی» و اعراب خارج کرد. برخلاف نظر «علی‌پور» ابومسلم یک ایرانی بوده نه یک عرب. «علی‌پور» تاکید کرده است که در هر شرایطی باید نام «ابومسلم» تغییر کند.

«علی‌پور» به مسوولان باش‌گاه «ابومسلم» هشدار داد در صورت تغییرندادن نام این تیم، از شرکتش در مسابقات جلوگیری می‌شود. چند ماهی است تیم دیگری هم در «مشهد» با نام «سیاه‌جامگان» فعالیتش را شروع کرده است، تیمی که خیلی‌ها آن ‌را «ابومسلم دوم» می‌دانند. «علی‌پور» به نام این تیم هم اعتراض کرده و گفته است: «امام رضا (ع) که اکنون پرچم سبزش بر گنبد مبارکش دیده می‌شود، علم سیاه «ابومسلم» را برداشت و پرچم سبز را نماد شیعه کرد، اما شما در این استان تیم «سیاه‌جامگان» تشکیل داده‌اید و با لباس سیاه در مسابقات حضور دارید.» «ابومسلم» در حال حاضر یکی از تیم‌های حاضر در دسته اول است و باید دید واکنش مسوولان این تیم و طرف‌دارانش به این صحبت‌های «علی‌پور» چه خواهد بود و آیا آن‌ها می‌پذیرند نام این تیم با قدمتی 41ساله تغییر کند یا نه؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,