Saturday, 18 July 2015
31 October 2020

«خبرهای هفدهم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 17

اتحادیه عرب:

«تلاش‌های دیپلماتیک برای سوریه به پایان راه نزدیک می‌شود‌»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه عرب به سوریه سه روز وقت داده است «سرکوب خونین» تظاهرکنندگان را متوقف کند و به ناظران اجازه ورود به این کشور را بدهد، با این حال با هرگونه مدخاله خارجی در سوریه مخالفت کرده است.

شیخ‌حامد بن‌جاسم الثانی وزیر خارجه قطر گفت که اگر سوریه هم‌کاری نکند با تحریم‌هایی روبه‌رو خواهد شد.

او در نشست روز چهارشنبه، 16 نوامبر، اتحادیه عرب در مراکش گفت که تلاش‌های دیپلماتیک «به پایان راه نزدیک می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز چهارشنبه پس از حمله گروهی از افراد خشمگین به سفارت‌خانه‌های مراکش و امارات متحده عربی، مراکش سفیرش را از سوریه فراخواند.

پیش‌تر فرانسه اعلام کرد که سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.

آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه در پارلمان این کشور گفت: «خشونت‌های تازه در سوریه روی داده است، که باعث شد من دفاتر کنسولی را در آلپو و لاذقیه و هم‌چنین موسسه‌های فرهنگی را ببندم و سفیرمان را به فرانسه فرابخوانم.»

در این نشست نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب مخالفت خود را با هرگونه مداخله خارجی در سوریه اعلام کردند.

پیش‌تر گزارش شد که نیروهای جداشده از ارتش سوریه اعلام کردند به یک پای‌گاه عمده نظامی در شهر حرستا در نزدیکی دمشق حمله کرده‌اند.

نشست روز چهارشنبه اتحادیه عرب با حضور ترکیه برگزار شد.

هرچند ترکیه از اعضای اتحادیه عرب نیست اما احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب در رباط، پایتخت مراکش شرکت کرد.

ترکیه که مرز طولانی با سوریه دارد، طی ماههای اخیر انتقادات گسترده ای را علیه سیاست های بشار اسد، رییس جمهوری این کشور مطرح کرده است.

این هفته پادشاه اردن، ملک عبدالله دوم نیز از بشار اسد خواست که از قدرت کناره گیری کند.

 ………………………………………………..

یونان برای برگزاری تظاهرات آماده می‌شود،

«اعمال سیاست‌های ریاضتی جدید در ایتالیا»

خبر / رادیو کوچه

ماریو مونتی، نخست وزیر جدید ایتالیا قرار است سیاست‌های ریاضتی جدیدی را برای کمک به خروج این کشور از بحران مالی ارایه دهد.

او قرار است پیش از دریافت رای اعتماد از سنای ایتالیا، رئوس سیاست‌های خود را به این نهاد قانون‌گذاری ارایه کند.

آقای مونتی اطلاعات زیادی را درباره سیاست‌های پیشنهادی خود فاش نکرده اما پیش‌بینی می‌شود این سیاست‌ها مطابق طرح‌های پیشنهادی اتحادیه اروپا باشند.

او باید بدهی عمومی دو تریلیون و ۶۰۰ میلیون دلاری ایتالیا را کاهش دهد و شرایط را برای رشد اقتصادی این کشور فراهم کند.

از سویی معترضان در یونان قرار است در سال‌گرد قیام دانش‌جویی سال ۱۹۷۳ با برگزاری تظاهرات گسترده به اعمال سیاست‌های ریاضتی اعتراض کنند.

پلیس یونان برای مقابله با خشونت‌های احتمالی ۷۰۰۰ مامور را در آتن مستقر کرده است.

تظاهرات پنج‌شنبه یک روز پس از اعطای رای اعتماد به دولت موقت این کشور برگزار می‌شود.

دولت ائتلافی لوکاس پاپادموس از پارلمان این کشور ۲۵۵ رای موافق در برابر ۳۸ رای مخالف دریافت کرد.

دولت جدید باید اصلاحات ساختاری لازم را برای دریافت اقساط کمک مالی اتحادیه اروپا به اجرا بگذارد.

معترضان در یونان با این اصلاحات مخالف هستند.

 ………………………………………………..

رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی:

«انفجار پادگان سپاه در جریان تحقیقات نظامی رخ داد»

خبر / رادیو کوچه

سرلشکر حسن فیروز آبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعلام کرد که حسن تهرانی‌مقدم، فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران، در حال تحقیق روی سلاحی کشته شد که می‌توانست علیه آمریکا و اسراییل به کار رود.

او گفت که حادثه انفجار روز شنبه در پادگان ملارد، تولید این «محصول» را تنها برای دو هفته به تاخیر انداخته است.

آقای فیروزآبادی توضیح بیش‌تری در مورد تحقیقاتی که انفجار در جریان آن رخ داده است و «محصول» مورد اشاره نداد.

پیش‌تر سرتیپ موسوی، جانشین فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه هم گفته بود که آقای تهرانی مقدم «تا لحظه شهادت مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود».

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و از فرماندهان سابق سپاه معتقد است که توانایی ایران در پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر هم در اثر تلاش آقای تهرانی‌مقدم به دست آمده است.

این در حالی است که سپاه پاسداران در ابتدا اعلام کرده بود که واقعه انفجار پادگان ملارد در جریان جابه‌جایی مهمات رخ داده است.

از سویی دیگر مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز چهارشنبه در واکنش به اظهار خشنودی مقامات اسراییلی از این انفجار، گفت: «اسراییلی‌ها موجودات ضعیف و سخیفی هستند… در همین جا به اسراییلی‌ها می‌گویم که از انفجاراتی نگران و گریان باشند که در بخش‌های مختلف اسراییل به گوش خواهد رسید.»

در مورد تعداد کشته‌شدگان واقعه انفجار در پادگان ملارد اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است.

در روز واقعه، سرتیپ رمضان شریف، سخن‌گوی سپاه پاسداران به تلویزیون ایران گفت که کشته‌شدگان ۲۷ تن بوده‌اند، اما بعدن اظهارات خود را اصلاح کرد و گفت که در اثر ناخوانا بودن گزارش فکس شده از محل حادثه، عدد ۱۷ را ۲۷ خوانده است و تعداد درست کشته‌شدگان ۱۷ نفر است.

اما در گزارشی که از مراسم ترحیم کشته‌شدگان انفجار در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شد، آمده است که در محل مراسم نام ۲۱ نفر به عنوان کشته‌شدگان واقعه روی پلاکاردی نوشته شده بود.

بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده، هم‌چنین اعلام شده که نام برخی از کشته‌شدگان شهرهای اطراف تهران در خبرگزاری‌های داخلی متفاوت بوده که بر این اساس تعداد کشته‌شدگان 36 تن بوده است.

این در حالی است که مقامات سپاه تاکنون توضیحی در مورد نداده‌اند.

1- حسن تهرانی مقدم

۲- سید رضا میر‌حسینی

۳- سعید نبی‌پور‌خمامی

۴- مهدی نواب

۵- بایرام علی‌صفری

۶- مهدی دشتبان‌زاده

۷- علی‌اصغر منصوریان

۸- اسماعیل محمدی

۹- علی کنگرانی

۱۰- امید طلاییان

۱۱- محمد سلگی

۱۲- مرتضی محمدرضاپور

۱۳- وحید رنجبر

۱۴- محمد غلامی

۱۵- سیدمحمد حسین فردویی

۱۶- وحید عزیزی

۱۷- میثم جهانگیری

۱۸- مهدی حاتمی‌نسب

۱۹- سیدرضا محمدزاده

۲۰- جواد سلیمی

۲۱- یوسف قارلوقی

۲۲- حسین امین شرعی

۲۳- شهید مرتضی‌میری

۲۴- رسول بهرودی

۲۵- مهدی گلستانی

۲۶- محمود داستار

۲۷- بهلول محمودی

۲۸ – ستار ناصری

۲۹- مهرداد مصطفوی

۳۰- محمد حسینی

۳۱- محمود شجاعی

۳۲- محمدحسین زلفی

۳۳- وحید شیرمحمدلو

۳۴- بهزاد ملانوروزی

۳۵- عباس ادگی

۳۶-ابوالفضل ادگی

 ………………………………………………..

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت پنجمین درویش از شهرستان کوار در یک ماه گذشته»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌ منسوب به دراویش گنابادی، روز چهاشنبه، 16 نوامبر و برای پنجمین بار در یک ماه گذشته‌٬ یکی از دراویش گنابادی ساکن شهرستان کوار از توابع استان فارس، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور‌؛ صبح روز گذشته مهدی قنبری یکی از دراویش گنابادی ساکن کوار توسط نیروهای امنیتی بدون ارایه حکم قضایی در محل کارش بازداشت شد‌.

گفته می‌شود مدتی است که جو امنیتی در شهرستان کوار وجود داشته و تاکنون تعدادی از ساکنان کوار بازداشت و به زندان شیراز منتقل شده‌اند.

 ………………………………………………..

در سازمان ملل صورت گرفت،

«پیش‌نویس قطع‌نامه علیه طرح ترور سفیر عربستان»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که عربستان طی نامه‌ای به سازمان ملل خواستار صدور قطع‌نامه در محکومیت طرح ترور سفیر این کشور توسط ایران شده، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در مورد تبعات صدور این قطع‌نامه به بان‌کی‌مون هشدار داده است.

 روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر، پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای در محکومیت طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا توسط ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل توزیع شد. این قطع‌نامه روز جمعه ۱۸ نوامبر، به رای گذاشته خواهد شد.

نماینده عربستان در سازمان ملل با اعلام این خبر گفت: «عربستان انتظار دارد که بسیاری از اعضای سازمان ملل خواستار آن شوند که به عنوان تهیه‌کننده پیش‌نویس، این قطع‌نامه را امضا کنند».

وی هم‌چنین اظهار داشت که این قطع‌نامه حاوی پیامی روشن در این باره است که اقدامات تروریستی و خشونت‌بار علیه هر کشوری نباید بدون واکنش گذاشته شود.

در واکنش به این خبر، نماینده دایم ایران در سازمان ملل طی نامه‌ای به بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، نسبت به تبعات صدور هرگونه قطع‌نامه‌ای علیه ایران هشدار داد.

محمد خزاعی اتهام به ایران را بی‌اساس و نادرست دانسته و در نامه خود نوشته است: «رویه مجمع عمومی سازمان ملل در طول حیات خود این گونه نبوده که اجازه دهد پیش‌نویس قطعنامه‌ای بر مبنای ادعاهای بی‌اساس ارایه شود و یا مورد توجه قرار گیرد».

وی در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل هشدار داده که در صورت تصویب چنین قطع‌نامه‌ای اعتبار سازمان ملل تضعیف خواهد شد و این اقدام را تهدیدی برای امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای دانسته است.

در ماه سپتامبر، مقامات امنیتی آمریکا یک فرد ایرانی به نام منصور ارباب‌سیر را دستگیر کردند. گفته شد که این فرد قصد داشته با کمک کارتل‌های مواد مخدرمکزیک، سفیر عربستان در آمریکا را به قتل برساند.

به گفته‌ی مقامات آمریکایی، فرد دیگر مظنون در این پرونده که به ایران فرار کرده، از اعضای سپاه قدس سپاه پاسداران است.

ایران تمامی این اتهامات را رد کرده و آن را «سناریویی بی‌اساس» دانسته است.

 ………………………………………………..

‌پلیس امارات اعلام کرد:

«‌داروى ضد‌افسردگى، علت مرگ فرزند محسن رضایی»

خبر / رادیو کوچه

چند روز پس از یافتن پیکر احمد رضایى، فرزند محسن رضایی، دبیر تشخیص مصلحت نظام، در یکى از هتل‌هاى دبى، پلیس دبى روز پنج‌شنبه، 17 نوامبر، اعلام کرد علت مرگ را مصرف بیش از اندازه‌ى یک نوع داروى ضد‌افسردگى تشخیص داده است.

ضاحى خلفان تمیم رییس پلیس دبى صبح امروز در‌باره علت مرگ احمد رضایی، پسر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب ایران در زمان جنگ هشت ساله با عراق، گفت: «متوفى (احمد رضایى) که به عنوان یک بازرگان آمریکایى به نام «تام جى آدرسون» در طبقه 18 هتل گلوریای دبی به‌سر مى‌برد، به علت مصرف یک داروى ضد افسردگى و ضد نوعى روان‌پریشى به مقدارى بیش از حد مجاز جان باخته است.»

این فرمانده پلیس اماراتى با اعلام این خبر شایعه احتمال قتل احمد رضایى را رد کرد.

وى توضیح داد تیمى از پزشکان قانونى و کارآگاهان جرم‌شناسى، موضوع را بررسى کردند. طبق گفته وى ماموران هتل دو ساعت پس از وقوع حادثه متوجه مرگ این فرد 35 ساله شدند.

خبرهاى دیگرى پیش از این حاکى از آن بود که مچ دست احمد رضایى بریده شده و این امر باعث شد که بعضى از رسانه‌هاى داخلی ایران موضوع را به سرویس‌هاى امنیتى اسراییل ربط دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,