Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
بیست‌و‌هشتم آبان- نوزدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هشتم آبان»

2011 November 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1828 میلادی- «فرانتس شوبرت» (Franz Peter Schubert) آهنگ‌ساز برجسته‌ی اتریشی درگذشت. فرانتس نخستین درس‌های پیانو خود را از پدرش گرفت. او خواننده گروه کر سلطنتی وین بود. در همین دوره شروع به آهنگ‌سازی کرد.

شوبرت علاقه بسیاری به آواز داشت و بسیاری از کارهای زیبای آوازی خود را در نوجوانی تصنیف کرد. در نوجوانی کارهای آوازی بسیاری ساخت و اپرا و سمفونی‌های زیبایی خلق کرد. وی به آثار سمفونیک بتهوون عشق می‌ورزید به همین دلیل در مراسم تدفین وی، وصیت کرد که پیکرش  را پس از مرگ در مجاورت قبر بتهوون دفن کنند.

1863 میلادی- «آبراهام لینکلن»، شانزدهمین رییس‌جمهوری ایالات متحده‌ آمریکا، در مراسمی سخن‌رانی انجام داد که به «نطق گتیسبرگ» (Gettysburg Address) مشهور است.

توان بالای او در سخنوری قدرت تاثیر‌گذاری او را افزایش می‌داد. نطق گتیسبرگ وی تاثیر ماندگاری بر ارزش‌های آمریکا داشت. او با مهارت‌های سخنوری خود با موفقیت معنای جنگ داخلی آمریکا را برای غیرنظامیان شمال روشن کرد. سخن‌رانی لینکلن در ایالت متحده بازتابی گسترده یافت و در دومین مراسم افتتاحیه کار ریاست جمهوری‌اش نیز بسیار تحسین می‌شد و اغلب از آن سخنانی نقل می‌کنند. او در این سخن‌رانی‌ها توانست دلیل و منطق فعالیت‌های ایالات متحده آمریکا را به وضوح روشن کند.

1969 میلادی- «ادسون آرانتس دوناسیمنتو»  (Edson Arantes do Nascimento)مشهور به «پله»‌، بازیکن بزرگ فوتبال برزیل و جهان هزارمین گل خود در دوره حرفه‌ای بازی فوتبال را به ثمر رساند. پله در دوران حرفه‌ای فوتبال خود 1281 گل را در 1363 بازی رسمی به ثمر رساند.

در این روز‌، پله که با تیم خود «سانتوز» (Santos) در مقابل تیم «واسکودو گاما» در ورزش‌گاه 200 هزار نفری «ماراکانا» شهر «ریودوژانیرو» حاضر شده بود با به ثمر رسیدن هزارمین گل خود‌، نام این دیدار را نیز در تاریخ ثبت کرد. پله این گل را روی یک حرکت آکروباتیک زیبا و به شکل  قیچی برگردان وارد دروازه تیم «واسکودو گاما» کرد.

در سال 2000 میلادی‌، پله توسط فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) به عنوان بازی‌کن قرن معرفی شد.

1977 میلادی- «محمد انور سادات» به عنوان نخستین رییس جمهوری مصر و نخستین رهبر عرب برای گفت‌وگو و مذاکره رسمی به اسراییل سفر کرد‌. این سفر به دنبال قرارداد کمپ دیوید بین مصر و اسراییل و آمریکا صورت گرفت.

سادات در 20 نوامبر 1977، در مجلس اسراییل به سخن‌رانی پرداخت و نکاتی را مطرح کرد که پایان تصرف فلسطین در سال 1967‌، تحقق بخشیدن به حقوق مردم فلسطین، تضمین مرزهای همه کشورهای منطقه، و پایان بخشیدن به شرایط جنگی در منطقه از آن جمله بود. سرانجام او در ششم اکتبر 1981 توسط «خالد اسلامبولی» کشته شد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1917 میلادی- «ایندرا گاندی» سیاست‌مدار هندی زاده شد. وی نخست وزیر و یکی از برجسته‌ترین و بحث‌برانگیزترین رهبران هند بود که در اکتبر 1984 ترور شد.

ایندیرا دختر رهبر استقلال و نخست‌وزیر پیشین هند «جواهر لعل نهرو» و همسر «فروزه گاندی» از پارسیان زرتشتی هند و فعالان سیاسی این کشور بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,