Saturday, 18 July 2015
26 October 2020

«خبرهای نوزدهم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 19

مقام‌های جمهوری اسلامی:

«قطع‌نامه شورای حکام نتیجه عکس خواهد داشت»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

درحالی که آمریکا، بریتانیا و روسیه از قطع‌نامه تازه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی استقبال کرده‌اند، مقام‌های این کشور تاکیده کرده که این قطع‌نامه «نتیجه معکوس» خواهد داشت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ساعتی پس از صدور این قطع‌نامه در روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دولتش از این قطع‌نامه استقبال می‌کند.

در بیانیه خانم کلینتون آمده است: «جهان به صورتی متحد پیامی روشن برای ایران فرستاد مبنی بر این‌که شواهد ارایه شده در تازه‌ترین گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، این کشور را عمیقن به دردسر انداخته است.»

به گفته خانم کلینتون، گزارش آقای آمانو «روشن‌ترین تایید» بر امری بود که دولت آمریکا از مدت‌ها پیش از آن اطلاع یافته بود؛ و آن این‌که جمهوری اسلامی به رغم انکار دایمی‌اش، در پی دست‌یابی به تکنولوژی و تجهیزاتی است که تنها در یک برنامه تولید سلاح اتمی کاربرد دارد.

هم‌چنین وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در تدوین قطع‌نامه تازه شورای حکام در مورد ایران مشارکت داشته و طبیعتن به آن رای مثبت داده است.

روسیه ابراز امیدواری کرده است که این قطعن‌امه مبنایی برای حل اختلافات مربوط به برنامه اتمی ایران فراهم کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است که هدف تهیه‌کنندگان قطع‌نامه، محکوم کردن کسی نبوده است بلکه آن‌ها خواسته‌اند که بر ادامه مذاکرات تاکید کنند و تنش‌هایی را که اخیرن «به صورت مصنوعی» در مورد فعالیت‌های اتمی ایران ایجاد شده بود، کاهش دهند.

این در حالی است که ایران از صدور قطعنامه جدید شورای حکام و انتشار گزارش تازه آقای آمانو ابراز یاس کرده و گفته است که این قطع‌نامه نتیجه معکوس خواهد داشت.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دایم جمهوری اسلامی در آژانس پس از تصویب قطع‌نامه در یک کنفرانس خبری گفت: «قطع‌نامه‌هایی مانند آن‌چه امروز تصویب شد همیشه نتیجه معکوس داده است. این قطع‌نامه هم عزم ما را برای ادامه فعالیت‌های مشروع اتمی جزم می‌کند.»

مقامات و رسانه‌های داخلی ایرانی در عین حال از این‌که به گفته آن‌ها آمریکا نتوانسته است تمام موارد مورد نظر خود را در قطع‌نامه بگنجاند اظهار خشنودی کرده‌اند.

در این قطع‌نامه که با ۳۲ رای مثبت در برابر ۲ رای منفی (کوبا و اکوادور) و یک رای ممتنع (اندونزی) به تصویب رسید، از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره با گروه 1+5 بازگردد، غنی‌سازی اورانیوم را متوقف و به طور کامل با آژانس هم‌کاری کند.

………………………………………………….

لیگ برتر فوتبال ایران،

«تراکتورسازی و ذوب‌آهن مغلوبان هفته سیزدهم لیگ»

خبر / رادیو کوچه

هفته سیزدهم لیگ برتر فوتبال باش‌گاه‌های ایران، روز جمعه، 18 نوامبر، با برگزاری هفت دیدار آغاز شد که در مهم‌ترین دیدارها، تراکتورسازی تبریز و ذوب آهن اصفهان برابر حریفان خود تن به شکست دادند و داماش گیلان به یک پیروزی پرگل دست یافت.

در نخستین دیدار این هفته، تیم فوتبال نفت تهران در خانه شهرداری تبریز با تساوی 2 بر 2 متوقف شد و فرصت صدرنشینی در جدول رده بندی لیگ برتر را از دست داد.

ملوان بندر انزلی هم توانست میهمان خود فجرسپاسی شیراز را با دو گل از پیش رو بردارد.

هم‌چنین تیم‌های راه آهن شهرری و سایپای البرز به تساوی 2 بر 2 رضایت دادند.

مس کرمان با یک گل مغلوب حریف خود شاهین بوشهر شد.

اما در پرگل‌ترین دیدار آغازین این هفته داماش گیلان با چهار گل تیم ته جدولی مس سرچشمه را از پیش رو برداشت.

در دیدار دیگر هم ذوب آهن در زمین خود نتوانست پیروز شود و بازی را 3 بر یک به حریف آبادانی خود صنعت نفت واگذار کرد.

در آخرین دیدار روز جمعه هم تراکتورسازی در اهواز برابر فولاد خوزستان 2 بر 1 شکست خورد.

در ادامه هفته سیزدهم روز شنبه، صبای قم – استقلال تهران و پرسپولیس – سپاهان اصفهان به مصاف هم خواهند رفت.

………………………………………………….

در سازمان ملل صورت گرفت،

«تصویب قطعنامه پیشنهادی عربستان علیه ایران»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با تصویب قطع‌نامه علیه ایران در شورای حکام، مجمع عمومی سازمان ملل در روز جمعه، 18 نوامبر، قطع‌نامه‌ای علیه جمهوری اسلامی را تصویب کرد که در آن «قصد ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا» محکوم شده است.

این قطع‌نامه را عربستان سعودی به مجمع عمومی سازمان ملل برده بود و در آن از ایران خواسته شده تا قوانین بین‌المللی را رعایت کند.

به گزارش رویترز، در این قطع‌نامه، ایران مستقیمن بابت تلاش برای طراحی ترور سفیر عربستان سعودی مسوول شناخته نشده است اما از ایران خواسته شده تا به تمام تعهدات بین‌المللی احترام بگذارد.

۱۰۶ کشور به این قطع‌نامه رای مثبت دادند، ۹ کشور به آن رای منفی دادند و ۴۰ کشور در رای‌گیری شرکت نداشتند.

آمریکا یک تبعه ایرانی‌تبار این کشور را متهم کرده که قصد داشته با کمک کارتل‌های مواد مخدر مکزیکی، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را بکشد. این اتهام را هم ایران رد کرده و هم متهم ردیف اول در دادگاه آن را نپذیرفته است.

………………………………………………….

با اکثریت آرا،

«نخست وزیر جدید ایتالیا رای اعتماد گرفت»

خبر / رادیو کوچه

ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا که دولتی متشکل از تکنوکرات‌ها تشکیل داده، روز جمعه، 18 نوامبر، موفق شد تا از پارلمان رای اعتماد بگیرد.

پس از آن‌که آقای مونتی خواستار آن شد که تا برگزاری انتخابات جدید در سال ۲۰۱۳ اجازه داده شود تا وی زمام امور را در دست داشته باشد، مجلس ایتالیا با ۵۵۶ رای موافق در مقابل ۶۱ رای مخالف به برنامه دولت جدید رای مثبت داد.

وی از پارلمان ایتالیا خواست علارغم تلخی‌ها و دردناک بودن برخی اقدامات دولتش که باید در حوزه اقتصادی صورت گیرد، سیاست‌مداران به دولت وی پشت نکرده و تا انتخابات از قبل تعیین شده آینده از روی کار ماندن دولت وی حمایت کنند.

سیلویو برلوسکونی، سیاست‌مدار ایتالیا که تا قبل از آقای مونتی زمام امور را در دست داشت گفت از درخواست دولت جدید حمایت می‌کند.

سنای ایتالیا هم روز پنج‌شنبه با ۲۸۱ رای مثبت در مقابل ۲۵ رای منفی با برنامه دولت جدید موافقت کرده بود. ماریو مونتی اعلام کرده که هفته آینده با صدراعظم آلمان و رییس جمهوری فرانسه دیدار خواهد کرد.

وی قول داده که با فرار از مالیات مبارزه کند و سیستم بازنشستگی را اصلاح کند تا از فشار بار بدهی‌های کشور کاسته شود.

نخست وزیر جدید تحت فشار قابل توجهی قرار دارد که به سرعت گام‌هایی بردارد چرا که هزینه‌های استقراض برای ایتالیا به‌شدت بالا رفته و امکان ادامه این وضع وجود ندارد.

ماریو مونتی در مقابل سناتورهای پارلمان ایتالیا قول داد که به وعده متوازن کردن تراز مالی کشورش تا سال ۲۰۱۳ پایبند بماند و از بدهی‌های کشور بکاهد. وی پیش از رای‌گیری در پارلمان گفت «آینده یورو به تحولاتی بستگی دارد که ظرف چند هفته آینده در ایتالیا اتفاق خواهد افتاد.»

………………………………………………….

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت مسعود سپهر، استاد دانش‌گاه و فعال سیاسی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، مسعود سپهر استاد علوم سیاسی و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب، صبح پنج‌شنبه، ۲۶ آبان، در منزل شخصیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش جرس، صبح پنج‌شنبه نیروهای امنیتی به منزل این فعال اصلاح‌طلب وارد شده و پس از بازرسی کامل محل، وی دستگیر و به بازداشت‌گاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک صد منتقل شده است.

این عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب، قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و پس از آن، در جریان اعتراضات، احضار و مورد بازجویی نیروهای امنیتی قرار گرفته و به دلیل برگزاری سخن‌رانی پس از انتخابات محاکمه شده بود.

تاکنون از علت بازداشت و وضعیت این عضو سازمان مجاهدین انقلاب، گزارشی منتشر نشده است.

………………………………………………….

برای پایان دادن به سرکوب معترضان،

«پایان ضرب الاجل اتحادیه عرب برای سوریه»

خبر / رادیو کوچه

ضرب‌الاجلی که اتحادیه عرب برای دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، برای پایان دادن به سرکوب معترضان تعیین کرده، روز شنبه، 19 نوامبر، به پایان می‌رسد اما خشونت‌ها در این کشور هم‌چنان ادامه دارد.

روز جمعه نیز اعتراضات ضد‌دولتی ادامه یافت و نیروهای امنیتی دست‌کم بیست و دو تن را کشته‌اند.

اتحادیه عرب می‌گوید در حال بررسی تقاضای سوریه برای تغییر توافقی است که دمشق برای پایان دادن به خشونت‌ها با این اتحادیه امضا کرده بود.

بنابر گزارش‌ها، سوریه می‌خواهد تعداد ناظران کم‌تری از اتحادیه عرب به این کشور بروند. این اتحادیه در ابتدا قرار بود پانصد ناظر به سوریه اعزام کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,