Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
تماشاخانه 32

«تازه‌های هنرهای نمایشی»

2009 December 16

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid@radiokoocheh.com

اجرای نمایش سوگ سیاوش ویژه هنرمندان

نمایش «سوگ سیاوش» نوشته صادق هاتفی و کار سیاوش تهمورث یکشنبه و دوشنبه 22 و 23 آذرماه ویژه هنرمندان اجرا شد. این نمایش که با بازی سیاوش‌تهمورث، مرجانه و منیژه‌گلچین، صادق‌هاتفی، مجید‌رحمتی از اوایل آذرماه در تالار چهارسو روی صحنه رفت، این‌روزها اجراهای پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و یکشنبه و دوشنبه 22 و 23 آذرماه ویژه هنرمندان اجرا شد.

سیاوش طهمورث در سوگ سیاوش - عکس از رضا معطریان

سیاوش طهمورث در سوگ سیاوش - عکس از رضا معطریان

این نمایش در یک فضای قهوه‌خانه‌ای روایت می‌شود و تشابه داستان‌های شاهنامه و دنیای امروزی را بیان می‌کند.
طراحی صحنه و لباس این نمایش را سیاوش تهمورث برعهده داشته و رهام مخدومی نیز به عنوان دستیارکارگردان با وی هم‌کاری می‌کند.
اجرای زنده نمایش رادیویی «عاقبت عشاق سینه چاک»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نمایش رادیویی «عاقبت عشاق سینه چاک » به صورت زنده در تالار خانه تئاتر اجرا شد. این نمایش را «نیل سایمون» نوشته و «شهرام زرگر» آن را ترجمه کرده‌است.

نمایش رادیویی «عاقبت عشاق سینه چاک » که محمد محقق منتظری کارگردانی آن را انجام داده دارای سه اپیزود است که پویا بیگی، نیلوفر افشار، دنا رضاییان و معصومه قاسمی‌پور در آن ایفای نقش می‌کنند.
این نمایش از شنبه 21 آذر تا چهارشنبه 25 آذر اجرا گردید.
اقتباسی مدرن از اتللو و عاطفه رضوی در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر فجر
عاطفه تهرانی با اقتباس مدرنی از «اتللو» ویلیام شکسپیر در بخش تجربه‌های نو بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور می‌یابد. این نمایش که تجربه دیگری در حوزه فیزیکال تئاتر از گروه ایندرا است با حضور بازیگرانی چون مصطفی شب‌خوان، سحر افتخارزاده، اشکان افشاریان، صبا نازی انجیله، شیرین فرشباف، امیر امیری، لیلا حسینی، کاوه قائمی، استیره مرتضایی و حامد سلطانی به صحنه خواهد رفت.

هم‌چنین حامد سلطانی طراحی صحنه و نور نمایش را به عهده دارد و حامد ثابت به عنوان آهنگ‌ساز و سحر افتخارزاده به عنوان طراح لباس این نمایش را همراهی می‌کنند.
تهرانی درباره ویژگی‌های اثر گفت:«این نمایش بدون کلام است و خط داستانی و روایت به شکل ساده‌ای تعریف می‌شود و تاکید ما بیشتر بر حس‌های پنهان در نمایش‌نامه و شخصیت‌ها بوده است.»

برپایی نمایشگاه تخصصی عکس های تئاتر علی حدادی اصل در خانه عکاسان

نمایشگاه تخصصی عکس‌های تئاتر «علی حدادی‌اصل» از 21 آذرماه در سالن شماره دو خانه عکاسان ایران برپاگردید. دومین نمایشگاه تخصصی عکس‌های تئاتر حدادی اصل شامل 25 قطعه عکس 70‍×50 رنگی است که از آثار نمایشی اجرا شده در سال‌های 87 و 88 در مجموع‌ تئاترشهر، مولوی، ایرانشهر و حوزه هنری تهیه شده‌است. این نمایشگاه با موضوع «نور در عکاسی» با حمایت خانه عکاسان ایران و تعمیرگاه مرکزی دوربین برپا می‌شود.

در این نمایشگاه عکس‌هایی از نمایش‌های «رمولوس کبیر» نادر برهانی مرند، «خشک‌سالی و دروغ» محمد یعقوبی، «عشق لرزه» سهراب سلیمی، «مرثیه‌ای برای یک سبک وزن» ایوب آقاخانی، «بخوان» عاطفه تهرانی و «بیچاره مکبث» پیام عزیزی به نمایش گذاشته شده‌است.
نمایشگاه عکس‌های تخصصی تئاتر علی حدادی اصل از 21 آذر تا دوم دی‌ماه در سالن شماره دو خانه عکاسان ایرانادامه دارد.

اعلام اسامی راه یافته به بخش تجربه‌های نو

شورای عالی انتخاب آثار منتخب 40 روز تا بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر  اسامی آثار راه‌یافته به بخش «تجربه‌های نو» اعلام شد.
به گزارش ستاد خبری بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر، از این 6 اثر، چهار نمایش از تهران با عناوین «اتللو» با اقتباس از «اتللو» ویلیام شکسپیر به کارگردانی عاطفه تهرانی، «باغ مرگ» نوشته آتیلا پسیانی به کارگردانی سامک احصایی، «ساعت صفر» نوشته و کار آتیلا پسیانی و «11:11» نوشته حسن برزگر به کارگردانی مشترک حسن برزگر و رکسانا بهرام در جشنواره حضور خواهند داشت.
هم‌چنین نمایش‌های «تنها سگ اولی می‌داند چرا پارس می‌کند مکبث» با اقتباس از «مکبث» ویلیام شکسپیر به کارگردانی ابراهیم پشت کوهی از بندرعباس و «شام آخر» نوشته محمدرضا کوهستانی به کارگردانی احمد سلیمانی از قم دو اثر راه یافته به جشنواره هستند.
علاوه بر این، بنا به اعلام انتخاب سه نمایش «مکاشفه در باب یک میهمانی خاموش»  نوشته آتیلا پسیانی به کارگردانی رضا حداد و «کالیگولا» با اقتباسی از نمایش‌نامه آلبر کامو به کارگردانی همایون غنی‌زاده در هر دو از تهران و نمایش «حباب شیشه» نوشته و کار تانیا میرمطهری از شیراز به دلیل عدم ارایه کامل اثر، حضورشان در جشنواره منوط به بازبینی مجدد در تاریخ 25 آذر ماه شده‌است .
گفتنی است بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از 2 تا 11 بهمن با دبیری حسین پارسایی در تهران برگزار می‌‌شود.
بازگشت «مرغابی وحشی» از جشنواره «چشم‌اندازی از آثار ایبسن»
نادر برهانی‌مرند که به همراه گروهش برای اجرای نمایش «مرغابی وحشی» اثر ایبسن به بنگلادش سفر کرده بود، به ایران بازگشت. این گروه برای اجرای نمایش «مرغابی وحشی» در جشنواره «چشم‌اندازی از آثار ایبسن» رهسپار داکا پایتخت بنگلادش شده بود که پس از یک اجرا‌ به ایران بازگشت.

در این جشنواره که به صورت سالانه و رقابتی برگزار می‌شود، کشورهای نپال، هند، فرانسه و… شرکت کرده بودند و نمایشنامه «مرغابی وحشی» اثر هنریک ایبسن از ایران اجرا شد که به گفته یکی از بازیگران با استقبال بسیار خوبی نیز مواجه شد.
ایوب آقاخانی، بهناز جعفری، مهرداد ضیایی، کاظم هژیرآزاد، علاء محسینی، سینا رازانی و فهیمه امن‌زاده در این اثر به ایفای نقش پرداختند.
نمایش «مرغابی وحشی» به کارگردانی نادر برهانی‌مرند سال 86 نیز در تالار چهارسوی مجموعه تئاترشهر اجرا شد.

نمایش در چین

نمایش در چین

آغاز به کار جشنواره تئاتر چین
یازدهمین جشنواره دوسالانه تئاتر چین  از 21 اذرآغاز به کار کرد. سه نمایش از کشور تایوان در نخستین روز آغازگر این جشنواره هستند. هم‌چنین اجرایی از داستان «مو ‏طلایی» نوشته نویسنده شهیر چینی‌ «الین چانگ» که کاری از اپرای پکن تایوان است، نیز در برنامه اجراهای ‏این جشنواره قرار دارد و داستان روانشناسانه زنی است که اسیر حرص و طمع شده‌است. این اثر پیش از ‏جشنواره و از 30 آبان در مرکز ملی هنرهای اجرایی پکن نیز به اجرا درآمد.‏
کالج هنرهای اجرایی تئاتر ملی تایوان و دانشگاه هنرهای تایپه از دیگر شرکت کنندگان این جشنواره هستند.‏
‏127 نمایش متقاضی حضور در این جشنواره که با حمایت انجمن نمایش‌نامه‌نویسان چین، انجمن ادبیات و ‏هنرهای چین و شهرداری آموی برگزار می‌شود، بوده‌اند. برگزاری یازدهمین جشنواره تئاتر چین 16 روز ‏به درازا خواهد انجامید.

در ادامه موفقیت‌های بین‌المللی
دعوت «مین و چرخ» به جشنواره‌های عمان، مراکش و سوریه
نمایش «زمین و چرخ» به کارگردانی زهرا صبری برای اجرا، به کشورهای عمان، مراکش، سوریه، آلمان و… دعوت شد. صبری که چندی پیش به همراه نیما دهقان در جشنواره کارتاژ تونس حضور پیدا کرده‌بود، برای اجرای «زمین و چرخ» به کشورهای مذکور دعوت شد‌ه و درحال حاضر در حال بر‌رسی شرایط است. هم‌چنین محمد ادریس دبیر جشنواره کارتاژ نیز از ‌وی خواسته تا برای برگزاری چند ورک شاپ، دوباره به این کشور سفر کند که فعلن زمان مشخصی برای این کار تعیین نشده‌است.

این کارگردان در خصوص چگونگی راهیابی‌ نمایشش به جشنواره کارتاژ تونس یادآور شد:«زمانی که ‌از کشور ترکیه برگشتم متوجه شدم که نمایش «زمین و چرخ» به کشور آلمان دعوت شده ولی به دلیل این که تنها یک فرصت برای استفاده از بودجه مرکز هنرهای نمایشی داشتم، کمی تصمیم‌گیری ‌برایم سخت بود. اما خوشبختانه مشخص شد‌ در آلمان کاملن مهمان روبرتو چولی دبیر ‌جشنواره هستیم. سپس ‌چولی گروه ما و نیما دهقان را برای شرکت در جشنواره کارتاژ به محمد ادریس دبیر این جشنواره معرفی کرد و بدین ترتیب ما در این جشنواره غیر عروسکی هم شرکت کردیم.»
وی درباره حضورش در دو جشنواره غیر عروسکی خاطر نشان کرد:«حضور در دو جشنواره غیرعروسکی زنده برایم بسیار لذت‌بخش بوده و تجربه خوبی محسوب می‌شود؛ زیرا متوجه شدم که تماشاگر به هیچ عنوان گول نمی‌خورد و تعارف ندارد و اگر از کاری لذت نبرد، بی‌تعارف سالن را ترک می‌کند. ولی هنگام اجرای «زمین و چرخ» همه تا آخرین لحظه روی صندلی‌ها نشستند.»
زهرا صبری با نمایش «زمین و چرخ» و نیما دهقان با نمایش «مادر مانده» اواخر آبان ماه در جشنواره کارتاژ تونس شرکت کردند و موفق به کسب نشان این جشنواره شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,