Saturday, 18 July 2015
15 January 2021

«خبرهای بیست و یکم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 21

شهردار نیویورک اعلام کرد:

«بازداشت یک مظنون به عملیات تروریستی در نیویورک»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

شهردار نیویورک در یک جلسه خبری شام‌گاه یک‌شنبه، 20 نوامبر، به وقت محلی از بازداشت یک مظنون به برنامه‌ریزی برای انجام «عملیات تروریستی» در نیویورک خبر داده است.

این فرد، خوزه پیمنتل نام دارد ۲۷ ساله هست و آن طور که مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک می‌گوید او «تحت تاثیر القاعده» می‌خواسته در نیویورک بمب‌گذاری کند.

آقای بلومبرگ اعلام کرد هدف این فرد اتومبیل‌های پلیس، صندوق‌های پست و نیروهای مسلح نیویورک بوده است.

یکی از مقام‌های پلیس نیویورک اظهار داشت که آقای پیمنتل قصد داشته به دلیل احترامی که به اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین القاعده و صدام حسین، رییس جمهوری پیشین عراق داشته، نامش را به اسامه حسین تغییر دهد.

……………………………………………..

حزب مردم برنده نهایی انتخابات پارلمانی،

«پیروزی راست‌گرایان در انتخابات اسپانیا»

خبر / رادیو کوچه

حزب راست‌گرای «مردم» در اسپانیا شام‌گاه یک‌شنبه، 20 نوامبر، اعلام کرد‌ که برنده نهایی انتخابات پارلمانی این کشور شده است. حزب سوسیالیست حاکم بر اسپانیا هم شکستش را پذیرفته است.

ماریانو راخوی، رهبر حزب مردم ضمن اعلام پیروزی در انتخابات کشورش، از مردم اسپانیا خواسته تا از او انتظار «معجزه» نداشته باشند.

آقای راخوی گفته که از این پس او باید با بدهی‌های عظیم کشورش، اقتصاد راکد و نرخ بی‌کاری بالای بیست درصد در کشورش روبه‌رو شود.

با کنار رفتن حزب سوسیالیست اسپانیا، این کشور پنجمین کشور منطقه یورو هست که مشکلات اقتصادی منجر به تغییرات سیاسی در آن شده است. پیش از اسپانیا، دولت‌های یونان، ایتالیا، جمهوری ایرلند و پرتغال هم به دلیل مسایل عظیم اقتصادی از قدرت کنار رفتند.

……………………………………………..

جمهوری اسلامی با احضار سفیر بحرین:

«ایران با تروریست‌های بحرینی هیچ ارتباطی ندارد»

خبر / رادیو کوچه

وزارت خارجه جمهوری اسلامی با احضار کاردار سفارت بحرین در تهران نسبت به «اظهارات غیرواقع برخی مقامات بحرینی در خصوص کشف یک گروه به اصطلاح تروریستی مرتبط با ایران» و انتشار این خبر در رسانه‌های بحرینی به او اعتراض کرده است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، مدیرکل خلیج پارس وزارت خارجه با رد چنین ارتباطی، گفت «راه حل مسایل بحرین، پاسخ مناسب به مطالبات مشروع مردم مسلمان بحرین است و این‌گونه اقدامات هیچ کمکی به حل مشکلات بحرین نمی‌کند و اوضاع منطقه را پیچیده‌تر خواهد کرد.»

چندی پیش، رسانه‌های بحرینی به نقل از دولت این کشور گزارش کردند که چند نفر به ظن تلاش برای اقدامات تروریستی در این کشور بازداشت شده‌اند و تحقیقات نشان داده که برای انجام ماموریت خود توسط سپاه پاسداران آموزش دیده بودند.

از اوایل سال جاری تظاهراتی با درخواست اصلاحات سیاسی در بحرین آغاز شد اما با حضور برخی تشکل‌ها و روحانیون شیعه به عنوان رهبران این حرکت، حکومت بحرین آن را به تلاش ایران برای استقرار حکومتی مشابه جمهوری اسلامی نسبت داد و به مقابله با تظاهرکنندگان پرداخت که اعتراض شدید ایران را در پی داشته است.

……………………………………………..

در ادامه بازداشت مظنونان به مشارکت در اختلاس،

«بازداشت معاون جهرمی در بانک صادرات»

خبر / رادیو کوچه

عضو هیت مدیره و معاون بین‌الملل بانک صادرات که معاونت محمد جهرمی در زمان اختلاس سه هزار ملیارد تومانی را بر عهده داشت، روز یک‌شنبه، 20 نوامبر، پس از احضار به دادسرای مستقر در زندان اوین بازداشت شده است.

این در حالی است که تاکنون از صدور قرار وثیقه برای وی گزارشی منتشر نشده است.

پیش از این نیز برخی دیگر از مدیران بانکی پس از احضار به دادسرا برای آن‌ها قرار وثیقه صادر شد، که به دلیل عدم تامین وثیقه تا پایان وقت اداری یک یا دو روز در بازداشت به‌سر برده‌اند.

سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی،در آبان ماه ‌سال جاری گفته بود  که ۶۷ نفر به عنوان متهم در رده‌های مختلف اعم از مدیران و مسوولان شرکت‌های وابسته به شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا احضار شده‌اند و ۳۱ نفر در بازداشت به سر می‌برند.

……………………………………………..

پلیس از ورود معترضان به التحریر جلوگیری می‌کند،

«ادامه درگیری بین معترضان مصری و پلیس در قاهره»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده از قاهره، پایتخت مصر، از اوایل صبح روز دوشنبه، 21 نوامبر، نیروهای پلیس بار دیگر با تظاهرکنندگانی که خواستار کناره‌گیری نظامیان از رهبری دولت هستند درگیر شده‌اند.

براساس این گزارش‌ها، درگیری‌های جدید بیش‌تر در حاشیه میدان تحریر و در نزدیکی ساختمان وزارت کشور مصر روی داده و ماموران پلیس تا‌کنون موفق شده‌اند از ورود نظاهرکنندگان به داخل میدان و تحصن در آن جلوگیری کنند.

تظاهرات اعتراضی در قاهره سه روز پیش و با درخواست انتقال فوری قدرت به یک دولت غیرنظامی در قاهره و چند شهر دیگر مصر آغاز شد و ماموران امنیتی برای مقابله با نظاهرکنندگان، به شلیک گلوله لاستیکی و گاز اشک‌آور مبادرت کردند که تا کنون سیزده کشته برجای گذاشته است.

……………………………………………..

پس از پایان ضرب‌الاجل اتحادیه عرب،

«اتحادیه عرب با درخواست سوریه مخالفت کرد»

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه عرب درخواست سوریه مبنی بر تجدید‌نظر در توافق با این اتحادیه را رد کرده است. توافق مورد نظر بین سوریه و اتحادیه عرب با هدف خاتمه دادن به درگیری‌ها در این کشور که تاکنون به کشته شدن دست‌کم ۳۵۰۰ تن منجر شده، صورت گرفته بود.

براساس طرحی که از سوی وزرای امورخارجه اتحادیه عرب روز چهار‌شنبه گذشته تسلیم مقامات سوری شده بود، از حکومت دمشق خواسته شده بود تا با ورود ناظران اتحادیه موافقت کند.

اما براساس بیانیه‌ای که امروز در وب‌سایت اتحادیه عرب منتشر شده آمده که سوریه خواستار تجدید‌نظر در این توافق، از جمله در مورد اعزام ۵۰۰ ناظر به آن کشور، شده است.

پیش‌تر گزارش‌هایی مبنی بر این که سوریه در تلاش است تا شمار ناظران اعزامی را از ۵۰۰ به ۴۰ نفر کاهش دهد، انتشار یافته بود.

ضرب‌الاجل اتحادیه عرب به سوریه برای پایان دادن به سرکوب‌ها، شب گذشته بدون آن که نشانه‌ای از خاتمه خشونت‌ها دیده شود، به پایان رسید.

این در حالی است که امروز یک‌شنبه، 20 نوامبر، گزارش‌ها‌یی از انفجار نارنجک در ساختمان حزب حاکم بعث در دمشق، پایتخت، منتشر شده است.

در همین حال فعالان سوری اعلام کردند که در درگیری‌های روز گذشته دست‌کم ۲۷ تن از جمله ۴ نیروی امنیتی دولتی کشته شدند.

……………………………………………..

هم‌زمان با آغاز بازجویی از سیف‌الاسلام قذافی،

«بازداشت السنوسی، رییس دست‌گاه امنیتی قذافی»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 20 نوامبر، یکی از فرماندهان ارشد دولت انتقالی لیبی در تماسی با رسانه‌های خارجی، از دستگیری عبداله السنوسی، رییس پیشین دست‌گاه امنیتی آن کشور در دوران معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی، خبر داده است.

ژنرال احمد الهمدونی گفته است پس از کسب اطلاعاتی از مردم محلی درباره محل اختفای عبداله السنوسی، نیروهای وابسته به دولت انتقالی به خانه خواهر او در نزدیکی شهر بیرک در جنوب طرابلس رفته و او را در آن جا بازداشت کردند.

عبداله السنوسی از نزدیکان سرهنگ قدافی است و به اتهام جنایت علیه بشریت تحت تعقیب دادگاه بین‌المللی کیفری است.

هم‌چنین مقامات قضایی لیبی خبر دادند که قرار است بازجویی از سیف‌الاسلام قذافی که روز گذشته دستگیر شده بود شروع شود. این بازجویی‌ها در مکان سری محل نگه‌داری وی انجام خواهد شد.

یک منبع آگاه در وزارت دادگستری لیبی گفت لوییس مورنو اوکامپو، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، زمانی که از لیبی بازدید کند دیداری هم با سیف‌الاسلام خواهد داشت.

هنوز تاریخ دقیق این سفر مشخص نیست.

سیف‌الاسلام قذافی از جانب دیوان کیفری بین‌المللی به اتهام ارتکاب جنایت جنگی تحت تعقیب قرار دارد.

……………………………………………..

نامه انتقادی خزعلی به رهبر جمهوری اسلامی:

«مخالفی را انتخاب کنید تا نقدهای جامعه را برایتان بگوید»

خبر / رادیو کوچه

مهدی خزعلی، فرزند آیت‌اله خزعلی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری، وبلاگ‌نویس منتقد دولت جمهوری اسلامی و مدیر انتشارات حیان، روز یک‌شنبه، 20 نوامبر، در نامه‌ای خطاب به آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از وی انتقاد کرده است.

وی در این نامه آورده «یک معاونت نق یا نقد تشکیل دهید، نقادی بی‌پروا و جسور بر آن بگمارید که مخالف شما باشد تا بدون رعایت آداب و لکنت کلام، نقدهای جامعه را برایتان بگوید.»

آقای خزعلی با اشاره به سخنان حامیان آیت‌اله خامنه‌ای که گفته بودند «اگر او از تهران خارج شود زلزله می‌آید» و یا سخنان محمد سعیدی، امام جمعه قم، که گفته بود «رهبر ایران در بدو تولد یا علی گفته است» و با انتقاد از فضای موجود درباره دلیل نوشتن این نامه، اظهار داشت: «من معتقد بودم این الفاظ، این القاب، این بزرگ کردن عناوین او (آیت‌اله خامنه‌ای) را بزرگ نمی‌کند بلکه او را نابود می‌کند.»

آقای خزعلی در ادامه تاکید کرد: «در این فضا دیدم که این تذکر لازم است بدون آن القاب داده شود. فضا به گونه‌ای بود که ایشان هم تحمل خطاب کردن بدون آن القاب را نداشت ولی امروز می‌شود بدون این القاب با ایشان سخن گفت.»

آقای خزعلی ابراز امیدواری کرد که رهبر جمهوری اسلامی بپذیرد که یک فرد نقاد بیاید و دردهای جامعه را بدون الفاظی مانند «قربانت شوم، فدایت شوم، جان نثارت هستم یا جانم فدای رهبر»، بیان کند.

……………………………………………..

بازپرس پرونده اعلام کرد:

«صدور قرار وثیقه برای اسلامی، وکیل دراویش گنابادی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش منتشر شده در رسانه منسوب به دراویش و به نقل از خانواده امیر اسلامی وکیل دراویش گنابادی، در روزهای اخیر، از صدور قرار وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی برای وی خبر داده‌اند.

به گزارش سایت مجذوبان‌نور، امیر اسلامی وکیل دراویش گنابادی که در تاریخ ۱۳ شهریور ماه به دعوت فرمان‌داری شهرستان کوار به هم‌راه آقایان افشین کرمپور دیگر وکیل دراویش و غلامرضا شیرزادی استاد دانش‌گاه به آن‌جا رفته و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود‌٬ پس از گذشت نزدیک به ۸۰ روز حبس در بند امنیتی زندان اوین هفته گذشته با تماس بازپرس پرونده با خانواده ایشان از صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای وی خبر داده شد‌.

گفتنی است  در ماه گذشته برای حمید مرادی یکی از مدیران سایت مجذوبان نور نیز قرار وثیقه‌ای به ارزش ۴۰۰ میلیون تومان صادر شده است‌.

یاد آور می‌شود‌ حمید مرادی‌٬ فرشید یداللهی‌٬‌ افشین کرمپور‌٬ رضا انتصاری‌٬ امید بهروزی‌٬ امیر اسلامی و مصطفی دانشجو هم‌اکنون در بند امنیتی زندان اوین به سر می‌برند که از این میان مصطفی دانشجو وکیل دراویش گنابادی در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد‌.

……………………………………………..

توسط دادگاه تجدیدنظر صورت گرفت،

«تایید محکومیت چهار تن فعالان کارگری در تبریز»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، احکام صادره برای شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، محمد جراحی و ساسان واهبی‌وش، چهار تن از فعالان کارگری در تبریز، روز یک‌شنبه، 20 نوامبر، از سوی دادگاه تجدید‌نظر عینن مورد تایید قرار گرفته است.

به گزارش هرانا، شعبه ۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی شاهرخ زمانی را به ۱۱ سال، نیما پوریعقوب را به ۶ سال، محمد جراحی را به ۵ سال و ساسان واهبی‌وش را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

دادگاه بدوی نام‌بردگان بیست و هفتم مردادماه سال جاری برگزار شده بود.

در دادگاه بدوی، متهم ردیف پنجم، بیوک سیدلر از اتهامات وارده تبرئه شد.

اتهامات این فعالان کارگری در تبریز که در خردادماه سال جاری بازداشت شده بودند، مواردی از قبیل «مشارکت در تشکیل گروه مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» عنوان شده است.

نیماپوریعقوب دانشجوی رشته مهندسی مکانیک دانش‌گاه آزاد تبریز، ساسان واهبی‌وش دانش‌جوی مهندسی پزشکی‌‌ همان دانش‌گاه، شاهرخ زمانی عضو شورای نمایندگان کمیته پی‏گیری برای ایجاد تشکل‏‌های کارگری و عضو سندیکای نقاشان و محمد جراحی فعال کارگری، در حال حاضر به قید وثیه و به طور موقت آزاد هستند.

گفتنی است آقای زمانی به علت عدم توانایی نسبت به تهیه وثیقه، علارغم تبدیل قرار بازداشت به وثیقه، تا مدتی در زندان به سر ‌برد.

……………………………………………..

جوانفکر آزاد شد،

«رفع پلمب روزنامه ایران با دخالت احمدی‌نژاد»

خبر / رادیو کوچه

ساعاتی پس از حضور ماموران دادستانی و افرادی موسوم به لباس شخصی، در محل دفتر روزنامه ایران، جهت بازداشت علی‌اکبر جوانفکر، مدیر مسوول این روزنامه، و هم‌چنین پلمب دفتر، گزارش‌ها از رفع این پلمب خبر می‌دهند. این در حالی است که رفع پلمب، با دخالت مستقیم رییس جمهوری اسلامی، صورت گرفته است.

هم‌چنین آقای جوانفکر، پس از ساعاتی بازداشت با دست‌بند در دفتر خود، آزاد شده است.

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، طی تماس تلفنی هشدار داده بود که در صورت بازداشت جوانفکر، شخصن به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، خواهد رفت.

این در حالی است که وی در نشست شهدای غدیر حضور داشته اما آن را نیمه تمام گذاشته بود.

اما تاکنون از وضعیت دیگر بازداشتی‌ها و هم‌چنین عبدالرضا سلطانی، خبرنگار سیاسی ایرنا که جهت پوشش خبری در دفتر روزنامه ایران حضور پیدا کرده و به دلیل ضرب و شتم ماموران در وضعیت وخیم جسمانی به سر می‌برد گزارشی ارسال نشده است.

……………………………………………..

تشنج در روزنامه ایران ادامه دارد

«بازداشت چند خبرنگار و سردبیر الوفاق روزنامه ایران»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس آخرین گزارش‌ها به رادیو کوچه، تمامی کارکنان موسسه ایران، ایران ورزشی، ایران دیلی، الوفاق، ایران سپید از محل دفتر روزنامه توسط ماموران دادستانی به بیرون رانده شده‌اند.

بر پایه همین گزارش، علی‌اکبر جوانفکر پس از مدتی بازداشت، آزاد شده است.

در همین راستا، انتشار نیافتن روزنامه ایران با تمام مجلات و ضمایم آن برای روز سه‌شنبه، 22 نوامبر، تایید شده است. اما از مدت‌دار بودن این عدم انتشار گزارشی منتشر نشده است.

هم‌چنین پلمپ روزنامه تایید شده است.

لازم به اشاره است در جریان درگیری‌های امروز سیاوش رضایی و علی شریفی دو خبرنگار اقتصادی، سعید شاکری، حامد حجت٬ علی بهرامی، حسن قاسمی٬ مصیب نعیمی (سردبیر الوفاق)٬ مهرداد شهبازی و علی آهو خبرنگاران روزنامه ایران بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که برخی افراد موسوم به لباس شخصی نیز در محل حضور دارند.

گفتنی است هم‌چنان فضای دفتر روزنامه و اطراف آن متشنج گزارش شده است.

……………………………………………..

در پی ورود ماموران دادستانی در روزنامه ایران،

«‌سلطانی مجروح، جوانفکر بازداشت»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش منابع داخلی رادیو کوچه، دفتر روزنامه ایران، منسوب به دولت جمهوری اسلامی، توسط ماموران دادستانی، که جهت بازداشت علی‌اکبر جوانفکر، مدیرمسوول این روزنامه به دفتر این روزنامه مراجعه کرده بودند. پلمپ شده است.

این در حالی است که به گزارش همین منابع، علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد، هنگام بازداشت به دلیل عدم تمکین از دستور دادستانی، مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

هم‌چنین ماموران از گاز اشک‌آور نیز استفاده کرده‌اند.

از سویی دیگر گفته می‌شود محمود احمدی‌نژاد، طی تماس تلفنی هشدار داده که در صورت بازداشت جوانفکر، شخصن به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، خواهد رفت.

این در حالی است که وی در نشست شهدای غدیر حضور داشته اما آن را نیمه تمام گذاشته است.

هم‌چنین سرپرست موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران هرگونه ارتباط مصاحبه‌اش با روزنامه اعتماد با صدور حکم دادگاه مطبوعات را رد کرد و گفت: «مصاحبه من 10 روز قبل با این روزنامه انجام شده و تاریخ صدور حکم هم قبل از انتشار روزنامه بوده است.»

عبدالرضا سلطانی، خبرنگار سیاسی ایرنا که جهت پوشش خبری در دفتر روزنامه ایران حضور پیدا کرده، مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفته و وضعیت وی وخیم گزارش شده است.

هم‌چنین تمامی کارمندان مرد این روزنامه بازداشت شده و خانم‌ها را از محل خارج کردند.

همه کیس‌ها و مدارک روزنامه نیز توقیف شده است.

لازم به اشاره است در تماسی با دادستان کشور عنوان شده که وی  در راه روزنامه است.

……………………………………………..

با حضور ماموران دادستانی در دفتر روزنامه،

«اقدام برای بازداشت مدیرمسوول روزنامه ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، صبح روز دوشنبه، 21 نوامبر، تعدادی‌ از ماموران دادستانی تهران برای بازداشت علی‌اکبر جوانفکر‌، مدیر مسوول روزنامه ایران به دفتر محل کار وی مراجعه کرده‌اند.

به گزارش تابناک، برخی از پرسنل روزنامه ایران با تجمع در دفتر جوانفکر از بازداشت وی ممانعت کرده و خواستار این هستند که جوانفکر احضار و سپس بازداشت شود یا حداقل بدون دست‌بند بازداشت و از محل کار خارج شود.

علی‌اکبر جوانفر، مدیر مسول روزنامه ایران به دلیل انتشار ویژه‌نامه «خاتون» تحت محاکمه قرار گرفت و روز گذشته وی به 3 سال محرومیت از کار روزنامه‌نگاری و 1 سال حبس تعزیری محکوم شد. جوانفکر نیز به دنبال آن با روزنامه اعتماد مصاحبه‌ای انجام داد که به تعطیلی این روزنامه منجر شد.

اقدام برای بازداشت مدیر مسول روزنامه دولتی ایران در حالی است که وی 15 روز فرصت اعتراض به حکم صادره دادگاه را دارد. بنابراین احتمال  می‌رود این اقدام به دلیل مصاحبه روز گذشته وی باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,