Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
علارغم اعمال تحریم‌های تازه در بخش انرژی و بانکی،

«بانک مرکزی ایران در لیست تحریمی آمریکا حضور ندارد»

2011 November 22

 خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 21 نوامبر، به وقت واشینگتن ایالات متحده در اقدامی هماهنگ با‌ متحدان غربی خود با وضع تحریم‌های جدید علیه نظام بانکی و صنایع پتروشیمی، نفت و گاز ایران، فشار را بر برنامه اتمی ایران افزایش داد‌.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی در روز دوشنبه، برای نخستین بار صنعت پتروشیمی ایران را هدف تحریم‌های اقتصادی آمریکا قرار داد.

گسترش تحریم‌های صنعت نفت، گاز و هسته‌ای ایران در کنار قرار دادن این کشور در فهرست بزرگ‌ترین متهمان به پول‌شویی بین‌المللی از دیگر تدابیری بود که آمریکا علیه ایران اعلام کرد.

پیش از اعلام این خبر به وسیله وزرای خارجه و دارایی آمریکا، بریتانیا از اعمال تحریم‌های جدید خود علیه نظام بانکی ایران خبر داده بود.

به گفته جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا این کشور در اقدامی بی‌سابقه کلیه مبادلات مالی با همه بانک‌های ایران از جمله بانک مرکزی این کشور را متوقف کرده است.

فرانسه نیز از وضع محدودیت‌های جدید علیه نظام بانکی و صنایع انرژی ایران خبر داد و از اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا، ژاپن و کانادا خواسته بود که ضمن مسدود کردن دارایی‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی، به معاملات نفتی با آن پایان دهند.

دولت کانادا نیز دوشنبه اعلام کرد که صادرات تجهیزات مربوط به پتروشیمی و صنایع نفت و گاز را به ایران ممنوع کرده است.

بر این اساس شرکت‌های کانادایی از این پس نمی‌توانند تجهیزاتی را که به کار صنایع انرژی ایرانی بیاید به این کشور صادر کنند.

هر چند دولت آمریکا بانک مرکزی ایران را تحریم نکرد، اما تحلیل‌گران با اشاره به فهرست کردن این کشور به عنوان یکی از متهمان مهم پول‌شویی بین‌المللی، این اقدام را زمینه‌ساز تحریم این بانک دانسته‌اند.

بیشتر بخوانید:

«توقف هم‌کاری بریتانیا با بانک مرکزی ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,