Saturday, 18 July 2015
23 January 2021

«خبرهای بیست و سوم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 23

آمریکا:

«ایران تنها دو متحد سوریه و حزب‌اله لبنان را دارد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

تام دانیلون، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، شام‌گاه سه‌شنبه، 22 نوامبر، اعلام کرد که جمهوری اسلامی به شدت در داخل و خارج کشور منزوی شده و هم اکنون فقط دو متحد عمده در سوریه و لبنان دارد.

او هم‌چنین از امکان اعمال فشار بیش‌تر بر بانک مرکزی جمهوری اسلامی خبر داده است.

آقای دانیلون گفته است: “امروز در منطقه‌ای که به طور فزاینده علیه ایران جبهه‌گیری کرده، فقط دو متحد عمده برای تهران باقی مانده است: دار و دسته بشار اسد و حزب‌اله لبنان.»

او گفت تحریم‌ها سرعت پیش‌رفت برنامه اتمی ایران را کاهش داده و جمهوری اسلامی بیش از همیشه در داخل و خارج از کشور، منزوی شده است.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما هم‌چنین اشاره کرد که امروز در حکومت ایران، بیش از همیشه اختلاف به ویژه بین آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایجاد شده است.

تام دانیلون هم‌چنین از امکان فشار بیش‌تر آمریکا بر نظام بانکی ایران به خصوص بر بانک مرکزی این کشور خبر داد و گفت که کاخ سفید این گزینه را هم‌چنان در نظر دارد.

از سویی دیگر، در پی اعمال تحریم‌های تازه کشورهای غربی بر صنایع نفت، پتروشیمی و بانکی ایران، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته است.

بهای نفت خانم برنت عصر روز سه‌شنبه با بیش از ۲ دلار افزایش به ۱۰۸ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید.

این درحالی است که بهای نفت در چهار روز گذشته کاهش یافته بود.

احتمال افزایش بهای نفت یکی از پیامدهایی است که دولت آمریکا همواره در تحریم ایران مد نظر قرار داده است.

با این وجود، به نظر می رسد که گام برداشتن در جهت تحریم بانک مرکزی ایران نیز می‌تواند باعث افزایش بهای نفت شود.

………………………………………………

برای چندمین بار در ماه‌های اخیر،

«رییس جمهوری یمن برای استعفا وارد عربستان شد»

خبر / رادیو کوچه

تلویزیون دولتی یمن روز چهارشنبه، 23 نوامبر، اعلام کرده است که علی عبداله صالح، ربیس جمهوری این کشور، به عربستان سفر کرده تا توافق‌نامه‌ای را برای کناره‌گیری از قدرت امضا کند.

روز سه‌شنبه، 22 نوامبر، نماینده سازمان ملل در امور یمن گفت که آقای صالح موافقت کرده است تا قدرت را به معاون رییس جمهوری منتقل کند تا زمینه تشکیل یک دولت وحدت ملی فراهم شود.

تظاهرات اعتراضی در یمن از اوایل سال جاری آغاز شده و اخیرن با درگیری مسلحانه بین موافقان و مخالفان علی عبداله صالح هم‌راه بوده است در حالی‌که طی این مدت، بارها گزارش توافق آقای صالح با کناره‌گیری از قدرت انتشار یافته اما وی در آخرین لحظات، نظر خود را تغییر داده است.

………………………………………………

طنطاوی استعفای دولت را پذیرفت،

«مصری‌ها هم‌چنان خواستار برکناری شورای نظامی هستند»

خبر / رادیو کوچه

مصری‌های معترض به شورای نظامی حاکم بر مصر، وعده‌های مبنی بر جلو انداختن انتخابات ریاست جمهوری را کافی ندانستند و از شام‌گاه سه‌شنبه، 22 نوامبر، در میدان تحریر قاهره، پایتخت مصر تا صبح چهارشنبه، تجمع کردند.

معترضان خواهان این هستند که انتقال قدرت از شورای نظامی به غیرنظامیانی که با رای مردم بر سر قدرت می‌آیند زودتر انجام شود.

این در حالی است که ژنرال محمدحسین طنطاوی، رییس شورای نظامی حاکم مصر، روز سه‌شنبه تایید کرد که انتخابات ریاست جمهوری قبل از ماه ژوئیه سال آینده میلادی برگزار خواهد شد. اما معترضان می‌گویند که این وعده کافی نیست و خواهان کناره‌گیری ژنرال شدند.

معترضان و نیروهای امنیتی در میدان تحریر در ساعاتی از شب با هم درگیر شدند. این اعتراض‌ها که از روز شنبه آغاز شده بود، تا به امروز چندین کشته به جا گذاشته که تعداد آن‌ها را وزارت بهداشت مصر 30 تن اعلام کرده است. تعداد مجروحان صدها نفر عنوان شده است.

اعتراض‌های اخیر منحصر به قاهره نبوده و گزارش شده که در شهرهای دیگر از جمله اسکندریه و سوئز هم اعتراض‌های مشابهی برگزار شده است.

این اعتراض‌ها سبب شد که دولت موقت مصر استعفا دهد و شام‌گاه سه‌شنبه، ژنرال طنطاوی اعلام کرد که استعفای آن‌ها را پذیرفته است.

هم‌چنین نمایندگانی که در نشست اضطراری میان گروه‌های سیاسی و نظامی مصر شرکت کرده بودند، گفتند که انتخابات پارلمانی نیز مطابق جدول زمان‌بندی شده در هفته آینده برگزار خواهد شد.

با این همه بسیاری از مردم مصر از بابت دخالت نظامیان در نتایج انتخابات به منظور حفظ قدرت در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

انتخابات پارلمانی که از هفته آینده آغاز می شود، طی سه ماه به طور متناوب برگزار خواهد شد.

مطابق آن چه پیش‌تر شورای نظامی حاکم اعلام کرده بود قرار است صد نفر در این انتخابات برگزیده شوند تا قانون اساسی جدید این کشور را در مدت شش ماه تهیه و تدوین کنند.

پس از آن همه‌پرسی تصویب قانون اساسی به اجرا گذاشته خواهد و متعاقب آن نیز انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

ژنرال طنطاوی گفته است که حضور نظامیان در قدرت به دلیل حفاظت از مردم صورت می گیرد و شورای نظامی حاکم قصد ندارد به طور دایم قدرت را در مصر حفظ کند.

………………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«برد تیم فوتبال پرسپولیس و فرار موقتی از بحران»

خبر / رادیو کوچه

چهاردهمین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های ایران، روز سه‌شنبه، 22 نوامبر، با برتری پرسپولیس مقابل سایپای البرز و توقف ذوب آهن اصفهان در خانه داماش گیلان آغاز شده است.

به گزارش مهر، هفته چهاردهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران از ساعت 15:15 امروز با برگزاری دو بازی در شهرهای تهران و رشت آغاز شد که طی آن پرسپولیس با یک گل از سد سایپای البرز گذشت و جدال تیم‌های داماش گیلان و ذوب آهن با نتیجه تساوی یک بریک به اتمام رسید.

با شکست یک بر صفر سایپا، پرسپولیس به‌طور موقت با 20 امتیاز به رده ششم جدول صعود کرد.

در دیگر دیدار امروز تیم‌های داماش گیلان و ذوب آهن اصفهان در ورزش‌گاه عضدی رشت به مصاف هم رفتند که این بازی نتیجه تساوی یک بریک به اتمام رسید.

هفته چهاردهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران طی دو روز آینده با برگزاری هفت بازی پیگیری خواهد شد.

روز چهارشنبه مس کرمان – ملوان بندرانزلی، صنعت نفت آبادان – شهرداری تبریز، سپاهان اصفهان – فولاد خوزستان‌، فجر شهیدسپاسی شیراز – مس سرچشمه و نفت تهران – صبای قم دیدار می‌کند.

هم‌چنین روز پنج‌شنبه تراکتورسازی تبریز – راه آهن شهرری و استقلال تهران – شاهین بوشهر دیدار می‌کند.

………………………………………………

در پی حمله به اتوبوس مسافران ایرانی در ترکیه،

«احضار سفیر ترکیه به وزارت امور خارجه ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، در پی حمله هفته گذشته به اتوبوس مسافران ایرانی در ترکیه، روز سه‌شنبه، 22 نوامبر، سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شده است.

به گزارش فارس، مدیرکل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با یادآوری تعهدات کنسولی ترکیه در خصوص حفظ جان ایرانیان در خاک این کشور خواستار دستگیری و مجازات عاملان این حادثه شده است.

در ادامه این دیدار سفیر ترکیه نیز قول داده که مواردی را که وزارت امور خارجه مطرح کرده به دولت کشورش منعکس کند.

………………………………………………

دیده‌بان حقوق بشر و گزارش‌گران بدون مرز:

«حکومت ایران با دگراندیشه مسئله دارد»

خبر / رادیو کوچه

دو سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر و آزادی بیان از حکم تعطیل موقت روزنامه اعتماد و بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران منسوب به حامیان رییس جمهوری اسلامی، که در روزهای اخیر روی داده، به شدت انتقاد کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، و گزارش‌گران بدون مرز، از تشکل‌های مدافع آزادی بیان و استقلال رسانه‌ها در جهان، با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای، اقدام قوه قضاییه در بستن روزنامه اعتماد و بازداشت گروهی از کارکنان روزنامه ایران، متعلق به خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی را به شدت تقبیح کرده و آن را نشانه دیگری از فقدان آزادی‌های اساسی در جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

روز شنبه این هفته، هیت نظارت بر مطبوعات و قوه قضاییه، روزنامه اعتماد، از روزنامه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان را به دلیل انتشار مصاحبه‌ای با علی‌اکبر جوانفکر، مدیر عامل خبرگزاری دولتی ایران‌- ایرنا‌- و مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، توقیف موقت کردند.

هم‌چنین روز دوشنبه و در پی برگزاری کنفرانس خبری علی‌اکبر جوانفکر در محل روزنامه دولتی ایران، ماموران دادستانی برای جلب او به این محل مراجعه کردند که به گفته آقای جوانفکر، با ضرب و شتم کارمندان این روزنامه و بازداشت حدود سی تن از آنان هم‌راه بود هر چند روز گذشته، دادستان تهران ضمن رد اظهارات آقای جوانفکر‌، توسل به خشونت در این ماجرا را تکذیب کرد.

دیده‌‎بان حقوق بشر در اطلاعیه خود گفته است: «هجوم نیروهای امنیتی ایران به دفتر روزنامه دولتی ایران در روز دوشنبه این هفته و اقدام به بازداشت مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری، نشانه واکنش شدید حکومت ایران نسبت به هرگونه دگراندیشی در این کشور است.»

این اطلاعیه می افزاید که در تلاش برای بازداشت علی‌اکبر جوانفکر، مدیرعامل خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی که در یک نشست خبری شرکت کرده بود، مقامات حکومتی چهل تن از کارکنان روزنامه ایران را بازداشت کردند هر چند تا شام‌گاه همان روز، سی تن از این افراد آزاد شدند.

دیده‌بان حقوق بشر یادآور می شود که «روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد هم به دستور قوه قضاییه به مدت دو ماه تعطیل شده است تنها به این دلیل که مصاحبه آقای جوانفکر شامل انتقاداتی از قوه قضاییه و مخالفان احمدی‌نژاد را منتشر کرده بود.»

براساس این اطلاعیه، الیاس حضرتی، مدیر مسوول روزنامه اعتماد، تایید کرده است که این روزنامه به خاطر انتشار مطلبی در مورد میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت که از ماه فوریه در حبس خانگی هستند، و مصاحبه با آقای جوانفکر بسته شده است.

گزارش‌گران بدون مرز نیز در اطلاعیه‌ای با عنوان «روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها قربانی جنگ قدرت در ایران می‌شوند» با اشاره به ماجرای بازداشت کارکنان روزنامه ایران، «حمله فیزیکی به روزنامه‌نگاران شاغل در خبرگزاری دولتی ایرنا و روزنامه دولتی ایران، بازداشت تعدادی از این روزنامه‌نگاران و تعطیلی روزنامه خصوصی اعتماد را که همگی طی سه روز گذشته روی داد» به شدت محکوم کرده است.

گزارش‌گران بدون مرز در این اطلاعیه به اعزام ماموران پلیس برای بازداشت علی‌اکبر جوانفکر و ماجرای محاکمه و محکومیت او اشاره می‌کند و می‌نویسد که «جوانفکر مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری است و آقای احمدی‌نژاد در حال حاضر در یک جنگ قدرت با آیت‌اله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در‌گیر است.»

لازم به اشاره است مصیب نعیمی، مدیر الوفاق (از زیر‌مجموعه‌های روزنامه ایران)، بازداشت شده بود ساعاتی بعد آزاد شد، اما از وضعیت سایر روزنامه‌نگاران بازداشتی گزارشی منتشر نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,