Saturday, 18 July 2015
23 January 2021

«خبرهای بیست و چهارم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 24

در فرودگاه امام خمینی صورت گرفت،

«بازداشت روژین محمدی، وبلاگ‌نویس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روژین محمدی دانش‌جوی رشته پزشکی دانش‌گاه مانیل در فیلیپین، روز چهارشنبه، 23 نوامبر، پس از بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، این وبلاگ‌نویس ۹ روز پیش در تاریخ ۲۳ آبان از فرودگاه استانبول به تهران پرواز کرده بود که پس از پیاده شدن در فرودگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی پس از ۲۴ ساعت به قید وثیقه آزاد شد اما ۵ روز بعد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در تاریخ ۲۸ آبان جهت بازداشت وی به خانه‌ی پدری‌اش در کرمانشاه مراجعه کردند که به علت عدم حضور وی در این شهر موفق به بازداشتش نشدند.

روژین محمدی بار دیگر به‌صورت تلفنی در تاریخ ۳۰ آبان به دادسرای مستقر در زندان اوین احضار شد که پس از دستور ضبط وسایل شخصی از جمله کامپیوتر دستی‌اش و سه روز بازجویی متوالی، نهایتن روز گذشته ۲ آذر مجدد‌ قرار بازداشتش صادر و او را به زندان اوین منتقل کردند.

تا این لحظه از اتهامات وارده به وی، محل دقیق بازداشت و مدت زمان آن اطلاع دقیقی در دست نیست.

……………………………………………..

با تجمع معترضان در میدان تحریر قاهره،

«ادامه درگیری ها در پایتخت مصر»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های مصری، درگیری بین پلیس این کشور و معترضان در میدان تحریر و نواحی اطراف آن از صبح روز پنج‌شنبه، 24 نوامبر، ‌بار دیگر آغاز شده است. این درگیری‌ها پس از یک وقفه کوتاه از سر گرفته شد.

ناوی پیلای، کمیسرحقوق بشر سازمان ملل متحد، عمل‌کرد نیروهای امنیتی مصر و برخورد خشونت‌آمیز آنان با معترضان در جریان تظاهرات اخیر در آن کشور را محکوم کرده است.

خانم پیلای خواستار انجام تحقیقاتی مستقل درباره کشته شدن دست‌کم ۳۰ تن درجریان نا آرامی‌های روزهای اخیر در مصر شده است.

معترضان که خواستار انتقال قدرت از شورای نظامی حاکم به دولتی غیر‌نظامی هستند، وعده‌های محمد‌حسین طنطاوی، رییس این شورا در مورد انتقال سریع قدرت را کافی و قانع‌کننده ندانسته و هم‌چنان به تجمع اعتراضی خود ادامه داده‌اند.

……………………………………………..

‌لیگ قهرمانان اروپا،

«صعود نخستین تیم قبرسی در لیگ اروپا»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 23 نوامبر، در آخرین شب از دور پنجم رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، تیم آپوئل قبرس تاریخ‌ساز شد و به عنوان اولین تیم این کشور جواز صعود به دور یک هشتم نهایی این پیکارها را کسب کرده است.

شب گذشته این پیکارها در گروه‌های پنجم تا هشتم دنبال شد. در بازی‌های انجام شده تکلیف صعود برخی از تیم‌ها هم‌چون آرسنال و بایرلورکوزن مشخص شد. اما مهم‌ترین شگفتی این شب صعود تیم قبرسی آپوئل بود. این تیم از گروه ۷ با کسب یک تساوی به چنین هدفی رسید.

 در دیدارهای انجام گرفته  از گروه ۵ والنسیا اسپانیا موفق به کسب پیروزی پرگل ۷ بر صفر مقابل گنک بلژیک شد. از همین گروه بایرلورکوزن آلمان موفق شد انتقام باخت ۲ بر صفر بازی رفت را بگیرد و ۲ بر یک بر چلسی انگلیس غلبه کند. با این نتایج لورکوزنی‌ها با ۹ امتیاز صدرنشین شدند. والنسیا و چلسی هردو با ۸ امتیاز در رده‌های دوم و سوم جدول جای گرفتند.

با این نتایج لورکوزن به دور بعد صعود کرد. اما سهمیه دوم در گرو نتیجه بازی این دو حریف باهم ماند.

در گروه شش آرسنال دو بر یک بر بورسیادورتموند آلمان غلبه کرد‌.

از این گروه المپیک مارسی یک بر صفر در خانه از المپیایکوس یونان شکست خورد. به این ترتیب آرسنال به دور بعد رسید و خیال خود را برای صعود راحت کرد.

اکنون تیم‌های دوم و سوم جدول یعنی مارسی و المپیایکوس بر سر کسب سهمیه دوم با هم رقابت می‌کنند.

از گروه ۷ شاختاردونتسک اوکراین ۲ بر صفر از پورتو پرتغال‌ شکست خورد. هم‌چنین دیدار تیم‌های زنیت روسیه و آپوئل قبرس به تساوی بدون گل انجامید.

از این گروه آپوئل‌ با ۹ امتیاز ضمن حفظ صدرنشینی خود، به مرحله بعدی صعود را کرد‌. پس از آن‌ها زنیت و پورتو شانس صعود به عنوان تیم دوم دارند.

در گروه ۸ ‌میلان ایتالیا در خانه ۳ بر ۲ از بارسلونا اسپانیا شکست خورد.  باته بوریسف بلاروس نیز یک بر صفر مغلوب ویکتوریا پلژن جمهوری چک شد. با توجه به نتایج این گروه، بارسلونا به عنوان قهرمان فصل قبل، به عنوان تیم اول صعود کرده گروه جای‌گاهش را در دور بعدی لیگ قهرمانان حذف کرد تا میلان به عنوان سهمیه دوم این گروه محسوب شود..

……………………………………………..

در قبال مصونیت قضایی،

«رییس جمهوری یمن کناره‌گیری کرد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن، روز چهارشنبه، 23 نوامبر، توافق‌نامه کناره‌گیری از قدرت را در ریاض پایتخت عربستان امضا کرده است.

طبق این توافق‌نامه وی قدرت خود را به معاونش تحویل می‌دهد و مصونیت قضایی پیدا می‌کند.

روز سه‌شنبه، 22 نوامبر، نماینده سازمان ملل در امور یمن گفت که آقای صالح موافقت کرده است تا قدرت را به معاون رییس جمهوری منتقل کند تا زمینه تشکیل یک دولت وحدت ملی فراهم شود.

تظاهرات اعتراضی در یمن از اوایل سال جاری آغاز شده و اخیرن با درگیری مسلحانه بین موافقان و مخالفان علی عبداله صالح هم‌راه بوده است در حالی‌که طی این مدت، بارها گزارش توافق آقای صالح با کناره‌گیری از قدرت انتشار یافته اما وی در آخرین لحظات، نظر خود را تغییر داده است.

لازم به اشاره است باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، از اقدام علی عبداله صالح، در امضای توافق‌نامه برای انتقال قدرت استقبال کرده است.

……………………………………………..

مقام‌های کشور چین‌:

«با تشدید تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران مخالفیم»

خبر / رادیو کوچه

پس از تصمیم اخیر آمریکا، بریتانیا و کانادا در افزایش تحریم‌ها علیه بخش انرژی و بانک‌داری جمهوری اسلامی، وزارت خارجه چین گفته است تحریم‌های یک‌جانبه کمکی به حل بحران اتمی ایران نمی‌کند و تنها به رویارویی و پیچیدگی بیش‌تر این مسئله منجر می‌شود.

تحریم‌های جدید غرب علیه ایران پس از گزارش جدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اجرا گذاشته می‌شود که در آن احتمال نظامی بودن بخشی از برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی مطرح شده هر چند ایران همواره بر غیرنظامی بودن این برنامه‌ها تاکید داشته است.

به گفته  تحلیل‌گران، یکی از دلایل عدم موافقت چین در اعمال تحریم علیه ایران، شریک تجاری بودن، با این کشور است.

روسیه هم پیش‌تر مخالفت خود را با اعمال تحریم علیه ایران عنوان کرده بود.

……………………………………………..

در مراسم انتخابی بهترین‌های آسیا در سال 2011

«محمد کشاورز بهترین‌ فوتسالیست آسیا»

خبر / رادیو کوچه

کنفدارسیون فوتبال آسیا، بعدازظهر چهارشنبه، 23 نوامبر، پس از برگزاری مراسم انتخابی بهترین‌های آسیا در سال 2011، محمد کشاورز به عنوان بهترین بازیکن سال فوتسال آسیا انتخاب شده است.

به غیر از محمد کشاورز، علی اصغر حسن‌زاده و برونو هاتاکایما از ژاپن دیگر نامزدهای کسب این عنوان بودند. محمد کشاورز توانسته بود به هم‌راه شهید منصوری قرچک در جام باشگاه‌های آسیا خوش بدرخشد.

هم‌چنین در بخش بهترین‌های فوتبال نیز که هادی عقیلی مدافع ملی‌پوش سپاهان در آن به عنوان کاندیدا حضور داشت، نتوانست مقامی را کسب کند.  در این بخش سرور جباروف از ازبکستان مقام بهترین بازیکن فوتبال آسیا در سال 2011 را به دست آورد.

ناریو ساساکی، مربی تیم زنان ژاپن در سال 2011 نیز جایزه بهترین مربی سال آسیا را دریافت کرد.

……………………………………………..

لیگ برتر فوتبال ایران،

«پیروزی سپاهان و مس کرمان در لیگ برتر»

خبر / رادیو کوچه

روز دوم از هفته چهاردهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران روز چهارشنبه، 23 نوامبر، با برگزاری پنج دیدار پی‌گیری شد که طی آن تیم‌های شهرداری تبریز، مس کرمان و سپاهان اصفهان مقابل حریفان خود به برتری رسیدند و دو بازی نیز با نتیجه تساوی به اتمام رسید.

در دیدارهای امروز بهترین نتیجه را تیم سپاهان اصفهان کسب کرد که موفق شد در ورزش‌گاه فولادشهر شکست 2 بر صفر را به تیم فولاد خوزستان تحمیل کند.

حاصل این پیروزی صعود تیم سپاهان به رده چهارهم جدول البته تا پیش از برگزاری دیدار تراکتورسازی تبریز – راه آهن شهرری است که فردا برگزار می‌شود.

تیم مس کرمان نیز توانست در ورزش‌گاه شهید باهنر کرمان شکست یک بر صفر را به ملوان تحمیل کند. با این نتیجه مس کرمان با سه پله صعود به رده سیزدهم جدول صعود کرد و ملوان نیز با یک پله سقوط به رده پانزدهم جدول تنزل یافت.

شهرداری تبریز نیز با پیروزی ورزش‌گاه تختی آبادان را ترک کند. این پیروزی که با 2 گل حاصل شد تیم شهرداری را 19 امتیازی کرد و با سه پله صعود تا رده نهم جدول بالا آورد. صعود شهرداری تبریز، سقوط یک پله‌ای صنعت نفت را به دنبال داشت.

با نتایجی که در دیدارهای امروز برگزار شد، خدشه‌ای به جایگاه استقلال در صدر جدول وارد نیامد. این تیم در صورت پیروزی در بازی فردا مقابل شاهین بوشهر می تواند فاصله خود با نفت تهران و صبای قم را به سه امتیاز برساند.

فجر شهیدسپاسی شیراز هم برابر مس سرچشمه به تساوی پرگل سه بر سه دست یافت.

نفت تهران هم دو بر دو مقابل صبای قم متوقف شد.

……………………………………………..

با هم‌راهی نیروی امنیتی ‌صورت گرفت‌،

«دیدار موسوی و رهنورد با خانواده»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت و همسرش زهرا رهنورد که از اواخر بهمن ماه سال گذشته در بازداشت خانگی به سر می‌برند، روز سه‌شنبه هفته پیش، با برادران و خواهران آقای موسوی ملاقات کردند.

به گزارش کلمه، برای این دیدار، میرحسین موسوی و همسرش اجازه یافتند از خانه محل بازداشت خود خارج شوند و هم‌راه با ماموران امنیتی، به خانه برادر بزرگ‌تر آقای موسوی بروند.

نزدیکان آقای موسوی گفته‌اند که او و خانم رهنورد از سلامتی کامل و «روحیه خوب و عالی» برخوردار بودند.

بر اساس این گزارش، آخرین باری که آقای موسوی اجازه یافت با براداران و خواهرانش دیدن کند هنگام درگذشت پدر آقای موسوی در اوایل فروردین ماه سال جاری بود.

……………………………………………..

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی:

«هر دو طرف درگیر در دفتر روزنامه ایران اشتباه کردند»

خبر / رادیو کوچه

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، با اشاره به درگیری در جریان اجرای حکم جلب مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و خودداری او از پذیرش این حکم، گفته است که همه دستگیر‌شدگان در محل روزنامه ایران با اخذ تعهد آزاد شدند و تعهدها به دادسرا ارسال شد.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، آقای احمدی‌مقدم بدون ذکر نام شخص خاصی، گفته است که «برخی افراد در روزنامه ایران در برابر دستور مقام قضایی مقاومت کرده بودند که قاضی پرونده از واحد انتظامی مستقر در منطقه درخواست اعزام نیرو کرد و با مقاومتی که صورت گرفت، تنشی به وجود آمد و تعدادی دستگیر شدند.»

فرمانده پلیس جمهوری اسلامی به‌طور تلویحی از هر دو طرف ماجرا انتقاد کرده و گفته است: «مقاومت در برابر قانون و ایجاد درگیری جالب نبود و البته هم‌کاران ما نیز می‌توانستند با تدبیر بهتری عمل کنند.»

این در حالی است که تاکنون در خصوص وضعیت جسمانی عبدالرضا سلطانی، خبرنگار سیاسی ایرنا که جهت پوشش خبری در دفتر روزنامه ایران حضور پیدا کرده و مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفته بود، گزارشی منتشر نشده است.

……………………………………………..

نخست وزیر ترکیه:

«به دلیل کشتار هشتاد سال پیش کردها پوزش می‌خواهم»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 23 نوامبر، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در اقدامی بی‌سابقه، از حمله نیروهای نظامی که به کشته شدن ده‌ها هزارتن از کردها در هشتاد سال پیش منجر شد پوزش خواسته است.

نبرد نظامی ترکیه و حمله به شهرکردنشین دَرسیم در جنوب شرقی ترکیه بین سال‌های 1936 تا 1939 میلادی نزدیک به 14 هزار کشته بر جای گذاشت.

نخست وزیر ترکیه که روز چهارشنبه برای اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه سخن‌رانی می‌کرد اظهار داشت: «اگر لازم به عذرخواهی از سوی دولت است، پوزش می‌خواهم».

وی افزود آرشیو دولتی برای بررسی ‌مدارک این روی‌داد در دفتر نخست وزیری به روی عموم باز است.

……………………………………………..

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی:

«جریان‌های مخالف نظام برای انتخابات برنامه دارند»

خبر / رادیو کوچه

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 23 نوامبر، هشدار داد که انتخابات مجلس آینده حساس‌ترین انتخابات پس از انقلاب ایران است و گروه‌های مختلف سیاسی قصد دارند در آن علیه آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اقدام کنند.

آقای مصلحی در جمع مبلغان مذهبی در قم گفت: «جریانات و ائتلاف‌های متعددی برای ورود به انتخابات تشکیل شده‌اند و از جمله نکات بارز و قابل توجه این است که جریانات فتنه، انحرافیون و اصلاح‌طلبان آمریکایی که با رهبری و نظام غیر‌هم‌سو هستند، با وجود این‌که خاست‌گاه‌های غیر‌مشترک دارند، اهداف مشترکی را برای مقابله با نظام و رهبری دنبال می‌کنند.»

آقای مصلحی گفت که وزارت اطلاعات دریافته است که در پی اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸، حکومت جمهوری اسلامی با «تعداد قابل توجهی از گروه‌های انحرافی» روبه‌رو است که با رهبر جمهوری ‌اسلامی هم‌سو نیستند.

او افزود: «این گروه‌ها البته ظاهرن در فکر و گفتار با اندیشه‌های امام راحل و ره‌نمودهای رهبر انقلاب اسلامی هم‌سو هستند، ولی در حوزه عمل متوقف شده‌اند یا مسیر دیگری را که خود صحیح می‌دانند برای خود برگزیده و اجرا می‌کنند.»

وزیر اطلاعات ایران در مورد ماهیت این گروه‌ها توضیح روشنی نداد، اما با استناد به سخنان رهبر جمهوری اسلامی گفت که تعدادی از «خواص» جامعه، بی‌بصیرت، مطرود، غافل، فرصت‌طلب، مصلحت‌اندیش، غرب‌گرا، دنیا‌زده، ترسو یا از نظر اخلاقی منحط هستند.

آقای مصلحی هشدار داد که مقامات آمریکایی برای زنده کردن اعتراضات ضد حکومتی در ایران برنامه دارند و «بهترین بستر برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران را انتخابات می‌دانند.»

آقای مصلحی در اظهارات روز گذشته خود هشدار داده است که اصلاح‌طلبان یا نزدیکان رییس جمهوری اسلامی قصد دارند در انتخابات آینده مجلس، «افراد را با تابلوهای دیگران» به صحنه بفرستند.

……………………………………………..

به دلیل صدور قطع‌نامه در خصوص ترور سفیر عربستان،

«احضار سفیر سوییس به وزارت خارجه ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه، 24 نوامبر، سفیر سوییس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، به این وزارت‌خانه احضار کرده است.

احضار لیویا لئو آگوستی، سفیر سوییس در تهران، در اعتراض به قطع‌نامه هفته گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه ایران در خصوص اتهام ارتباط جمهوری اسلامی با توطئه ترور سفیر سعودی در آمریکا صورت گرفت.

این قطع‌نامه با حمایت ایالات متحده در مجمع عمومی مطرح شد و معاون مدیر کل امور سیاسی بین‌المللی وزارت امور خارجه، اعتراض ایران را نسبت به صدور این قطع‌نامه ابراز و «بر ضرورت پای‌بندی واشنگتن به اصول مسلم حقوق بین‌الملل تاکید کرد.»

در قطع‌نامه مصوب هفته گذشته مجمع عمومی، جمهوری اسلامی به طور مستقیم به دست داشتن در این کار متهم نشد، اما از این کشور خواسته شد به تعهدات بین‌المللی در زمینه حفاظت از جان دیپلمات‌ها احترام بگذارد.

مقام‌های آمریکایی حدود یک ماه و نیم پیش نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را به ارتباط با توطئه ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، متهم کردند.

مقام‌های سفارت سوییس در تهران پیش‌تر نیز در ارتباط با همین موضوع به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت خارجه احضار شده‌اند.

……………………………………………..

بر اثر ضربات وارد شده توسط چاقو،

«درگذشت روزنامه‌نگار آذربایجانی منتقد اسلام»

خبر / رادیو کوچه

رفیق تقی ،روزنامه‌نگار و نویسنده آذربایجانی که شنبه گذشته براثر حمله چند فرد ناشناس به‌شدت مجروح شده بود، شام‌گاه چهارشنبه، 23 نوامبر، در بیمارستانی در باکو، پایتخت آذربایجان درگذشته است.

رفیق تقی یکی از منتقدین دولت جمهوری آذربایجان‌، اسلام سیاسی و جمهوری اسلامی ایران بود.

در سال ۲۰۰۷ دادگاهی در باکو این روزنامه‌نگار آذربایجانی را به اتهام چاپ مقاله‌ای انتقادی درباره اسلام و محمد‌، پیامبر مسلمانان به سه سال زندان محکوم کرد. این مقاله هم‌چنین سبب شد آیت‌اله لنکرانی، از مراجع شیعه «فتوای قتل» او را صادر کند.

روز سه‌شنبه سفارت جمهوری اسلامی در باکو با صدور بیانیه‌ای هرگونه دخالت در حمله به رفیق تقی را رد کرد.

……………………………………………..

جام جهانی والیبال ژاپن،

«تداوم شگفتی‌های والیبال ایران در جام‌جهانی»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی والیبال ایران که در سه دیدار گذشته خود در رقابت‌های جام جهانی صاحب دو پیروزی و یک شکست شده بود ظهر روز پنج‌شنبه، 24 نوامبر، به مصاف تیم ملی لهستان رفت و پس از شکست صربستان که شگفتی اول بود، این بار لهستان را نیز شکست داد.

به گزارش مهر، تیم والیبال ایران امروز در گروه A رقابت‌های جام جهانی ژاپن و در چهارمین دیدار خود به مصاف تیم ملی لهستان رفت و در پایان با نتیجه 3 بر 2 (23 بر 25 – 28 بر 26 – 8 بر 25 – 26 بر 24  و 15 بر11 ) حریف نام‌دار خود را شکست داد تا دومین شگفتی این دوره از رقابت‌های را رقم بزند.

تیم ملی والیبال ایران که در دیدار نخست خود برابر ژاپن به پیروزی رسیده بود، در دومین دیدار برابر کوبا تن به شکست داد اما در سومین بازی برابر صربستان که عنوان قهرمانی اروپا را در اختیار دارد به یک پیروزی دست پیدا کرد تا قبل از دیدار با لهستان در رده هفتم قرار داشته باشد.

در این دیدار مهدی بازارگرد به عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,