Saturday, 18 July 2015
25 November 2020

«خبرهای بیست و پنجم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 25
با وجود کناره‌گیری رییس جمهوری یمن،

«پنج کشته در اعتراضات تازه در یمن»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با وجود اعلام کناره‌گیری علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن، از قدرت، تظاهرات اعتراضی در این کشور روز پنج‌شنبه، 24 نوامبر، نیز ادامه داشته و این در حالی است که رسانه‌ها از به جا ماندن تلفات‌ در این تظاهرات و درگیری‌ها خبر داده‌اند.

براساس گزارش‌ها از یمن، امروز گروهی از مخالفان علی عبداله صالح، در صنعا، پایتخت این کشور، در اعتراض به بخشی از توافق‌نامه کناره‌گیری رییس جمهوری از قدرت، دست به تظاهرات زدند و به دنبال تیراندازی افراد مسلح وفادار به آقای صالح، دست‌کم پنج تن کشته و شماری زخمی شدند.

در عین حال، آقای صالح این حمله به تظاهرکننده‌ها را محکوم کرده و دستور داده است که درباره این خشونت‌ها تحقیق شود.

تظاهرکنندگان به بخشی از توافق‌نامه کناره‌گیری آقای صالح که به او در برابر پیگرد قضایی مصونیت می‌دهد، معترض بودند.

بر اساس این توافق‌نامه که روز سه‌شنبه، 23 نوامبر، به امضای آقای صالح رسید، به وی در ازای انتقال قدرت به معاونش، مصونیت از پیگرد قضایی داده شده است.

بعد از نزدیک به ۹ ماه تظاهرات و تجمع های اعتراض در یمن، علی عبداله صالح در نهایت پذیرفت قدرت را به معاونش منتقل کند.

……………………………………………………

برای نخستین بار پس از آغاز درگیری‌ها در مصر،

«عذرخواهی ژنرال‌های مصری از مردم مصر»

خبر / رادیو کوچه

دو تن از ژنرال‌های ارشد مصر، روز پنج‌شنبه، 24 نوامبر، از مردم این کشور به خاطر کشته شدن معترضان در تظاهرات قاهره و دیگر شهرهای این کشور عذرخواهی کرده‌اند. این ژنرال‌ها با حضور در تلویزیون مصر به تمام مردم این کشور تسلیت گفتند.

از زمان آغاز دور جدید ناآرامی‌ها در مصر، این اولین بار است که اعضای شورای نظامی حاکم بر این کشور از مردم عذرخواهی می‌کنند.

این در حالی است که بر اساس اعلام مقام‌های مصری، انتخابات عمومی در این کشور از روز دوشنبه آغاز می‌شود.

تظاهرکنندگان مصری خواستار پایان یافتن حاکمیت نظامیان هستند. از زمان برکناری حسنی مبارک، رییس جمهوری سابق مصر، یک شورای نظامی زمام اداره امور این کشور را در دست دارد.

این ژنرال‌ها برای اولین بار از جانب کل نیروهای مسلح عذرخواهی کردند. آن‌ها هم‌چنین از مصری‌ها خواستند آن‌ها را با رژیم حسنی مبارک مقایسه نکنند. در حال حاضر مردم به شکل فزاینده‌ای مقام‌های شورای نظامی حاکم را با مقام‌های حکومت حسنی مبارک مقایسه می‌کنند.

یکی از ژنرال‌ها گفت: «ما کاملن با آن‌ها فرق داریم. ما تشنه قدرت نیستیم و نمی‌خواهیم در راس قدرت باقی بمانیم.»

درگیری‌های تازه روز شنبه آغاز شد و دست‌کم سی تن در آن کشته شدند.

……………………………………………………

در راستای افزایش تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران،

«فرانسه به خرید نفت از ایران پایان داد»

خبر / رادیو کوچه

دولت فرانسه خرید نفت ایران را تحریم‌ کرده است. این کشور تا ماه ژوئیه امسال ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت از جمهوری اسلامی خریده بود. سارکوزی پیش‌تر از آمریکا، کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا خواسته بود نفت ایران را تحریم ‌کنند.

 دولت فرانسه، پیشنهادی را که برای قطع خرید نفت جمهوری اسلامی به کشورهای دیگر داده بود، در سطح داخلی به مرحله اجرا در آورد. این خبر را برنارد والرو سخن‌گوی وزارت خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه 24 نوامبر، در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرد.

نیکلا سارکوزی رییس‌ جمهوری فرانسه به‌تازگی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، ژاپن و سایر کشورها پیشنهاد کرده بود که برای تشدید فشار بر تهران، از خرید نفت ایران خودداری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه، در سایت اینترنتی این وزارت‌خانه اظهار داشت: «قطع خرید نفت جمهوری اسلامی ایران، بخشی از اقداماتی است که فرانسه به شرکای خود پیشنهاد کرده است. ما در سطح ملی این کار را خواهیم کرد.»

هم‌زمان با اقدام دولت فرانسه، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل، در یک کنفرانس خبری مشترک با امیل بوک هم‌تای رومانیایی خود، خواستار تحریم نفت و سیستم بانکی جمهوری اسلامی شد. وی تحریم‌های فعلی را کافی ندانست و گفت که برای مجبور ساختن جمهوری اسلامی به تعطیل برنامه‌های اتمی، باید خرید نفت ایران و دادوستد با «بانک مرکزی» هرچه زودتر قطع شود.

……………………………………………………

جهت ورود ناظران جهت بررسی اوضاع سوریه،

«مهلت ۲۴ ساعته اتحادیه عرب به سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 24 نوامبر، اتحادیه عرب به دولت سوریه ۲۴ ساعت مهلت داده که به یک هیت از ناظران این اتحادیه برای بررسی اوضاع در این کشور اجازه ورود صادر کند، در غیر این صورت با تحریم‌هایی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش الجزیره، وزاری خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب طی دیداری در قاهره، پایتخت مصر اعلام کردند که اگر سوریه از دادن اجازه ورود به این هیات خودداری کند، بخش‌های اقتصادی این اتحادیه در نشست روز شنبه خود در مورد تحریم‌های دولت سوریه رای‌گیری خواهند کرد.

این تحریم‌ها احتمالا شامل توقف پروازها به سوریه و توقیف اموال و دارایی‌های این کشور خواهد بود.

اطلاعیه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب، همزمان با افزایش فشارهای بین المللی به سوریه برای توقف کشتار فعالان و معترضان مخالف حکومت بشار اسد، منتشر شده است.

……………………………………………………

تداوم صدرنشینی آبی‌ها؛

«همه برای استقلال بازی کردند، استقلال برای خودش»

خبر/ رادیو کوچه

هفته چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال با برتری استقلال و پرسپولیس و تداوم صدرنشینی آبی‌ها به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس، هفته چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال روز پنج‌شنبه 3 آذر با برگزاری دو دیدار و صدرنشینی استقلال به پایان رسید. استقلال در حالی این هفته برابر شاهین به برتری رسید که تیم‌های بالای جدولی نتوانسته بودند بازی‌های خود را با پیروزی پشت سر بگذارند و به نوعی به تداوم صدرنشینی آبی پوشان کمک کردند.

از اتفاقات قابل توجه مسابقات این هفته می‌توان به شکست خانگی نفت آبادان، تساوی صبا و نفت صدرنشین و فجر و مس سرچشمه قعرنشین اشاره کرد، ضمن اینکه اختلاف 10 امتیازی استقلال و پرسپولیس با توجه به بردهای این دو تیم مقابل شاهین و سایپا همچنان حفظ شد.

در یکی از دیدارهای حساس هفته نیز تراکتورسازی در خانه مقابل راه‌آهن در حالی متوقف شد که هدایت این دو تیم را امیر قلعه‌نویی و علی دایی، سرمربیان سابق تیم ملی برعهده دارند.

……………………………………………………

جام جهانی والیبال ژاپن،

«برداشته شدن سد آرژانتین از جلوی راه قهرمانی»

خبر/ رادیو کوچه

روز جمعه، 25 نوامبر، تیم ملی والی‌بال ایران، در سری بازی‌های جام جهانی توانست تیم ملی والی‌بال آرژانتین را از پیش رو بردارد.

در سری مسابقات جام جهانی 2011 والی‌بال که در ژاپت در حال برگزاری است، بازیکن‌‌های تیم ملی ایران که در دیدارهای گذشته برابر ژاپن، صربستان و لهستان به پیروزی رسیده بودند و نتیجه دیدار برابر کوبا را به حریف واگذار کرده بودند، بامداد امروز جمعه در گروه A رقابت‌های جام جهانی در  شهر اوساکای ژاپن به مصاف تیم ملی آرژانتین رفتند و درپایان با نتیجه 3 بر 2 حریف خود را شکست دادند.

پیش از این، ایران توانسته بود تیم های ملی کشور صربستان، ژاپن و لهستان را شکست دهد.

تیم ملی والی‌بال ایران شنبه را استراحت خواهند کرد و روز یک‌شنبه به مصاف تیم ملی آمریکا خواهند رفت.

……………………………………………………

روز گذشته؛

«غفار فرزدی، از مسوولان نهضت آزادی بازداشت شد»

خبر/ رادیو کوچه

غفار فرزدى، مسوول شاخه آذربایجان نهضت آزادى عصر پنج‌شنبه سوم آذر بازداشت و به محل نامعلومى منتقل شد.

به گزارش جرس، خانواده دکتر غفار فرزدى در زمان بازداشت در منزل حضور نداشتند و هنوز هیچ اطلاعى درباره علت بازداشت و محل نگهدارى وی وجود ندارد.

فرزدى چند هفته پیش و به دنبال انتشار نامه ۱۴۳ فعال سیاسى اصلاح طلب خطاب به خاتمى توسط اداره اطلاعات تبریز احظار و تحت بازجویى قرار گرفت.

وى که از امضاکنندگان نامه مذکور است، از سوى بازجویان تحت فشار براى تکذیب امضاى خود قرار داشت اما حاضر به این‌ کار نشد.

گفتنى است صد و چهل و سه فعال سیاسى اصلاح طلب در نامه به خاتمى اعلام کرده بودند که شرایط براى برگزارى یک انتخابات سالم، آزاد و منصفانه مهیا نیست. انتشار این نامه با خشم جناح حاکم مواجه شد و برخى از امضاکنندگان آن مورد تهدید و فشار قرار گرفتند تا امضایشان را پس بگیرند.

……………………………………………………

تحول در روابط ترکیه و اسراییل:

«تحویل ۵ فروند هواپیمای بدون خلبان به نیروی هوایی ترکیه»

خبر/ رادیو کوچه

بنا بر گزارش روزنامه «زمان» چاپ ترکیه، اسراییل هفته گذشته پنج فروند هواپیمای بدون خلبان ارتش ترکیه که مورد تجهیز و بهینه سازی قرار داده را به نیروی هوایی این کشور تحویل داده است.

نخست وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان دو ماه پیش ضمن انتقاد از اسراییل گفته بود:  «چرا اسراییل به قراردادهایی که میان دو طرف به امضا رسیده وفادار نمانده و این هواپیماهای بدون سرنشین را که از سوی ترکیه برای بهینه سازی به آن کشور فرستاده شده، باز نمی گرداند؟»

در این گزارش آمده که اسراییل افزون بر این پنج فروند هواپیما، چند تکنیسین خبره در امور مربوط به آن‌ها را نیز به ترکیه فرستاده است.

گزارش‌های رسانه‌های اسراییل روز گذشته حاکی از این بود که بنیامین نتانیاهو، «الی میدان»، میانجی‌گر معامله برای آزادی گیلعاد شلیط سرباز ربوده شده اسراییلی را مامور ساخته که برای بازگردانیدن روابط اسراییل و ترکیه به مسیر پیشین تلاش کند.

باوجود این تحول‌های مثبت در روابط اسراییل و ترکیه، وزیر انرژی ترکیه «تانر ییلدیز» روز گذشته ادعا کرد استخراج گاز در دریای مدیترانه توسط اسراییل و قبرس غیرقانونی است و این دو کشور می‌بایست پیش از اقدام با همه کشورهای این قسمت از حوزه دریای مدیترانه به توافق می‌رسیدند.

……………………………………………………

به دستور شورای عالی نظامی مصر؛

«کمال جنزوری مامور تشکیل دولت شد»

خبر/ رادیو کوچه

ژنرال حسین طنطاوی، رییس شورای عالی نیروهای مسلح مصر که قدرت را در این کشور در اختیار دارد روز جمعه 25 نوامبر، دکتر کمال جنزوری نخست وزیر پیشین مصر را مامور تشکیل دولت کرد.

به گزارش العربیه شورای عالی نظامی امروز حکم تعیین جنزوری به عنوان نخست وزیر جدید مصر را به‌طور رسمی اعلام می‌کند.

 کمال جنزوری که دارای دکترای اقتصاد و برنامه‌ریزی است از سال‌های 1996 تا سال 1999 نخست وزیر مصر بود. همچنین وی پیش از سال 1996 پست وزیر بودجه و برنامه‌ریزی در مصر را نیز بر عهده داشته است.

 بر اساس همین گزارش ژنرال حسین طنطاوی بامداد امروز با جنزوری دیدار کرده و درباره تشکیل کابینه جدید با یک‌دیگر به توافق رسیدند.

با وجود اعلام این خبر، برخی از جوانان حاضر در میدان التحریر در نخستین واکنش خود، علیه جنزوری و عمرو موسی و بقیه کسانی که به گفته آن‌ها با حسنی مبارک هم‌کاری می‌کرده‌اند شعار دادند.

 جوانان میدان تحریر بر این باورند که شورای عالی نظامی هنوز تلاش می‌کند از وزرای سابق حسنی مبارک در اداره کشور مصر استفاده کند و این با خواسته‌های آن‌ها سازگاری ندارد.

 در جریان یک هفته اعتراض و درگیری‌ها در میدان تحریر قاهره دست کم 40 تن کشته شده‌اند.

……………………………………………………

آیت اله جنتی:

«برای یک لحظه هم فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف نمی‌کنیم»

خبر/ رادیو کوچه

امروز جمعه چهارم آذر ماه آیت‌اله جنتی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به قطع‌نامه‌ای که علیه جمهوری اسلامی در خصوص فعالیت‌های هسته ای صادر شده است، گفت: «این قطع‌نامه‌ها ما را وادار به عقب‌نشینی نمی‌کند و حتا برای یک لحظه هم فعالیت‌های هسته ای خود را متوقف نمی‌کنیم.»

وی با سردرگم خواندن آمریکا و هم پیمانانش گفت: «به خاطر همین سردرگمی مدام قطع‌نامه صادر می‌کنند و خیال می‌کنند این قطع‌نامه‌ها ما را وادار به عقب‌نشینی می‌کند.»

 دبیر شورای نگهبان با تاکید بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت: «ما سلاح هسته‌ای نداشته ایم و نمی‌خواهیم داشته باشیم. این اتهامات شما ناشی از عادتتان برای دروغ گفتن است و این عادت برای مردم خودتان نیز روشن شده است.»

جنتی ضمن اشاره به رزمایش 50 هزار نفری امروز بسیجیان گفت: «بسیج به واقع پشت آمریکا را لرزانده و کاری کرده که آن‌ها از سر ضلالت و خفت از سردار سلیمانی نام برده و می‌خواهند برخی از نیروهای مخلص سپاهی را ترور کنند.»

……………………………………………………

با به پایان رسیدن ضرب الاجل اتحادیه عرب؛

«تظاهرات جمعه در حمایت از ارتش آزاد سوریه»

خبر/ رادیو کوچه

هزاران نفر از مردم سوریه روز جمعه بیست‌و‌پنجم نوامبر در شهرهای مختلف این کشور با شعار «جمعه حمایت از ارتش آزاد سوریه» به تظاهرات ضد دولتی خود به منظور ساقط کردن رژیم بشار اسد ادامه دادند.

 شورای هماهنگی تظاهرات گزارش داد که مردم معترض در شهرهای دیرالزور، حمص، درعا، ادلب، حما، حلب و حومه‌های اطراف دمشق به خیابان‌ها آمدند و بر ضد بشار اسد شعار داده‌اند. در این اعتراض‌ها تاکنون 7 نفر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.

 این در حالی است که ضرب الاجل 24 ساعته اتحادیه عرب به رژیم بشار اسد جهت پذیرش حضور هیات ناظران در شهرهای سوریه به پایان رسید.

این اتحادیه پیش‌تر تاکید کرده بود که در صورت مخالفت دمشق با ورود هیات ناظران تا پایان روز جمعه، تحریم‌های اقتصادی و سیاسی گسترده ای از سوی کشورهای عربی بر ضد دمشق اعمال خواهد کرد.

از سوی دیگر با ادامه اعتراضات سیاسی در سوریه و برخورد خشونت آمیز نیروهای دولتی با معترضان، شمار نظامیانی که با سرپیچی از دستور حمله به غیرنظامیان، ترک خدمت می‌کنند و به مخالفان می‌پیوندند رو به افزایش گزارده است.

به گزارش بی بی سی، امروز هم یک گروه 6 نفره از نظامیان ارتش به سرپیچی از فرمان تیراندازی به مردم پرداخته و به صف مبارزان علیه حکومت بشار اسد پیوسته‌اند. در این گزارش گفته شده که این جریان کوچک همچنان ادامه دار به پیش می‌رود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,