Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
پنجم آذر- بیست‌وششم نوامبر

«تقویم تاریخ پنجم آذر»

2011 November 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1922 میلادی- «چارلز مونرو شولتز» (Charles Monroe Schulz) در مینوسیوتای آمریکا به دنیا آمد. وی کارتنیست بود و کمیک استریپ «پیناتز» (Peanuts) یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین آثار او در تاریخ رسانه است و هنوز در بسیاری از روزنامه‌ها چاپ می‌شود. این کمیک استریپ که شخصیت‌های معروفی هم‌چون «چارلی براون» (Charlie Brown) و «اسنوپی» (Snoopy) را در خود دارد، تاکنون توسط «یونایتد فیچرز سیندیکیت» (United Feature Syndicate) در هزاران روزنامه در سراسر جهان منتشر می‌شده است.

1944 میلادی- در جنگ جهانی دوم ارتش آلمان، حمله موشکی خود را به وسیله موشک‌های دوربرد وی 1 و وی 1، به شهر «آنتورپ» (Antwerpen) بلژیک آغاز کرد. این شهر دومین بندر بزرگ در اروپا است و هم‌چنین مهم‌ترین مرکز در سطح جهان برای آماده‌سازی و خرید و فروش الماس به شما می‌رود.

 2008میلادی- حمله تروریستی در شهر بمبئی کشور هند، باعث کشته شدن ۱۶۴ نفر و مجروحیت ۲۵۰ نفر شد. گروهی مسلح شامل ده مرد جوان در شهر بندری مومبای هند (بمبئی) وارد ده مرکز از جمله هتل معروف «تاج محل» متعلق به «راتان تاتا» از پارسیان هند و هتل «اوبروی» (Oberoi)، کافه معروف «لئوپلد»، یک کانون یهودیان، یک پاس‌گاه پلیس و یک ایست‌گاه قطار شدند و شروع به تیراندازی و انفجار کردند و مرتکب گروگان‌گیری هم شدند. دو تن از این افراد در ایست‌گاه قطار دست به تیراندازی و انفجار نارنجک زدند.

تنها فرد دستگیر شده از بین انتحار کننده‌ها «محمد اجمل قاسم» بوده است. بنا به اعلام «مبارزان دکن» این افراد وابسته به لشکر طیبه (مستقر در پاکستان) بودند. سال‌ها پیش سازمان اطلاعات ارتش پاکستان «لشکر طیبه» را جهت مبارزه در کشمیر با هند، به وجودآورده بود که بعد کنترل آن از دستش خارج شد.

1369 خورشیدی- «سید حسن میرخانی» ملقب به «سراج الکتاب» از خوش‌نویسان و نستعلیق‌نویسان معاصر درگذشت. وی از بنیان‌گذاران انجمن خوش‌نویسان ایران بود و از اساتید صاحب سبک در نستعلیق معاصر ایران به شمار می‌رود. خوش‌نویسی را ابتدا نزد پدرش سید مرتضی حسینی برغانی آموخت که شیوه محمد‌رضا کلهر را پیروی می‌کرد.

سید حسن میرخانی به انواع مختلف خطوط چون نستعلیق، نسخ، ثلث، تعلیق، رقاع، ریحان، شکسته نستعلیق و تحریر تسلط داشت اما استادی او در نگارش خط نستعلیق بود. او در سرودن شعر نیز دست داشت و در اشعارش «بنده» تخلص می‌کرد که مجموعه اشعارش با نام «دیوان بنده» منتشر شده است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1863 میلادی- «روز شکرگزاری» در آمریکا. «جورج واشنگتن» نخستین رییس جمهوری این فدراسیون به کنگره پیش‌نهاد کرده بود که روز «شکرگزاری» را رسمیت دهد که کنگره این پیشنهاد را تصویب کرد و چهارمین پنج‌شنبه هر ماه نوامبر «روز شکرگزاری» تعیین شد و از سال 1941 به تصمیم روزولت رییس جمهوری وقت به صورت تعطیل رسمی درآمد. از هفده دهه پیش از تصمیم جورج واشنگتن، مهاجران اروپایی در نوامبر هرسال از این‌که مهاجرت آن‌ها موفقیت‌آمیز بوده و دارای کشوری وسیع و پرنعمت شده بودند مراسم شکرگزاری برپا می‌داشتند.

1321 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «محمدعلی فروغی» معروف به «ذکاءالملک»، سیاست‌مدار و ادیب ایرانی و چند دوره نخست‌وزیر ایران است. فروغی زاده سال ۱۲۵۴ بود و تحصیلات خود را در رشته پزشکی در دارالفنون شروع کرد ولی بعد به ادبیات رو آورد. در مدرسه سیاسی تدریس می‌کرد و سپس مدیر آن‌ مدرسه شد. معلم خصوصی «احمدشاه» بود. چند بار وزیر و یک بار رییس دیوان کشور شد. در ۱۳۰۴ پس از تصویب انقراض دودمان قاجار کفیل نخست‌وزیری شد و با شروع سلطنت پهلوی اولین نخست‌وزیر رضاشاه شد. او در انتقال سلطنت از رضاشاه به پسرش محمدرضا پهلوی نقش مهمی داشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,