Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
در استرالیا رخ داد؛

«زندانی شدن دو قاچاق‌چی اندونزیایی در استرالیا»

2011 November 26

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

مقامات استرالیایی دو قاچاق‌چی اندونزیایی را به جرم آوردن 47 پناه‌جو به آن کشور به 5 سال زندان محکوم نموده است.

ترو ور رایلی رییس دادگستری استرالیای شمالی گفته است ییرمی کارمانی (YermiKarmani) و سکری هینوک (SakriHenuk)  از ابتدای سفر از اندونزی گم‌راه و غلط رهبری شده بودند.

اما وی گفت این دو مرد ماهی‌گیر اندونزیایی گنه‌کار هستند زیرا آن‌ها سر‌انجام تذکر دادند که پناه‌جویان را به استرالیا انتقال می‌دهند.

گفته می شود آن‌ها کاپیتان قایق نبوده‌اند و سال گذشته زمانی که قایق آن‌ها در نزدیکی جزیره کرسمس از سوی مقامات استرالیایی بازداشت می‌گردد دو خدمه کشتی بوده که تنها وظیفه مراقبت و مواظبت داخل قایق را به عهده داشته‌اند.

در همین حال گفته می‌شود یکشنبه شب گذشته در نزدیکی جزیره کرسمس کشور استرالیا، کاپیتان یک قایق که 58 پناه‌جو را حمل می‌کرده است پس از این که خودش را به آب‌های خشن اقیانوس می‌اندازد، جان باخته است.

این قایق حامل پناه‌جویان از کشور‌های ایران، افغانستان، پاکستان وسودان بوده است.

جان ریچارد سن فرمانده تیم نجات جزیره کرسمس که قایق شناور پناه‌جویان را در نزدیکی صخره‌های خطرناک نجات داده است باور دارد کاپیتان این قایق کشته شده است.

وی گفته است کاپیتان این قایق اشتباهن با دیدن پریدن ماهی‌ها از آب فکر می‌کند آن‌جا می‌تواند یک پناه‌گاه خوب برای لنگرانداختن قایق باشد.

گفته می‌شود این قایق در حالت وخیم قرار داشته است و تعدادی از پناه‌جویان توسط یک تماس اضطراری خواهان کمک در ساعت 5 و 30 دقیقه ی عصر می‌گردند که تیم نجات برخلاف راه‌نمایی قایق را در یک و نیم مایلی شرق جزیره کرسمس پیدا می‌کند.

در رابطه به وضعیت اقیانوس در آن روز آقای ریچاردسن گفت‌: «اقیانوس بسیار خشن بود.»

پناه جویان به مامورین استرالیایی گفته است‌: «کاپیتان قایق پس از این‌که خودش را در آب انداخت شنا کنان به طرف ساحل رفت.»

گفته می‌شود خدمه اندونزیایی این قایق توسط مقامات استرالیایی به زنده فرستاده شده است و کاپیتان آن به‌خاطر فرار از پولیس استرالیا خودش را به آب انداخته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,