Saturday, 18 July 2015
17 January 2021

«خبرهای بیست و ششم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 26

در پی عدم پاسخ به ضرب‌الجل اتحادیه عرب،

«احتمال اعمال تحریم‌ علیه سوریه شدت گرفت»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

با پایان یافتن مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه عرب و نادیده گرفته شدن آن توسط حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، در روز جمعه، 25 نوامبر، انتظار می‌رود که سوریه با تحریم‌های جدید رو‌به‌رو شود.

اتحادیه عرب به دولت سوریه تا غروب جمعه فرصت داده بود تا به ۵۰۰ نفر به عنوان ناظران این اتحادیه اجازه دهد به آن کشور سفر کنند.

این در حالی است که دولت سوریه خواهان کاهش تعداد این ناظران به ۴۰ نفر شده است.

تحریم‌هایی که انتظار می‌رود در جلسه روز شنبه، 26 نوامبر، اتحادیه عرب به تصویب برسد، احتمالن شامل توقف پروازها به سوریه و توقیف اموال و دارایی‌های این کشور خواهد بود.

پیش‌تر اتحادیه عرب از جامعه بین‌المللی خواسته بود که برای حمایت از شهروندان سوریه در برابر ارتش آن کشور اقدام کنند.

هم‌زمان فعالان حقوق بشر در سوریه از کشته شدن دست‌کم 26 تن در تظاهرات و درگیری‌ با نیروهای امنیتی این کشور به خصوص در شهر حمص خبر داده‌اند.

……………………………………………………..

بر اثر حمله هوایی روی داد،

«بیش از سی کشته و زخمی در حمله ناتو به پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های کشور پاکستان‌، روز شنبه، 26 نوامبر از حمله هلیکوپترهای‌ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو به یک پای‌گاه مرزی این کشور در مرز مشترک با افغانستان خبر داده و اعلام کردند که این حمله شماری کشته برجای گذاشته است.

به گزارش الجزیره، بر اثر این حمله دست‌کم 15 سرباز پاکستانی کشته، اما از تعداد زخمی‌شده‌ها گزارشی منتشر نشده است.

این حمله در نواحی قبیله‌نشین مهمند در شمال غرب پاکستان رخ داده است.

این در حالی است که مقام‌های پاکستانی اعلام کردند که حملات ناتو در منطقه مرزی با افغانستان بدون اعلام و توجیه روی داده است.

……………………………………………………..

با روی کار آمدن نخست وزیر جدید مصر،

«گروه‌های مختلف خواهان سهم در دولت جدید مصر هستند»

خبر / رادیو کوچه

کمال جنزوری، نخست وزیر مصر، شام‌گاه جمعه، 25 نوامبر، از معترضان مصری که علیه شورای نظامی حاکم بر این کشور تظاهرات کرده، خواست‌که به دولت وی برای اداره کشور و گذار به سوی دموکراسی فرصت بدهند.

او که توسط شورای نظامیان حاکم بر مصر تعیین شده، گفته است که پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی روز دوشنبه، اعضای کابینه‌اش را معرفی نخواهد کرد.

از سوی دیگر، دولت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، خواهان آن شده است که به دولت مصر «به‌سرعت قدرت واقعی داده شود.»

کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که گذار مصر به سوی دموکراسی باید ادامه یابد، انتخابات این کشور هرچه سریع‌تر برگزار و تدابیر لازم برای تامین امنیت و ممانعت از ارعاب مردم فراهم شود.

در این بیانیه آمده است: «مهم‌تر از همه، ما معتقدیم که انتقال کامل قدرت به دولتی غیرنظامی باید به طور عادلانه و فراگیر انجام تا آرمان‌های مشروع مردم مصر هرچه سریع تر برآورده شود.»

پس از گذشت یک هفته از آغاز اعتراضات تازه در قاهره بیش از ۴۰ تن کشته شدند.

احمد محمد الطیب، شیخ الازهر، بالاترین مقام مذهبی اهل سنت جهان هم با ارسال پیامی از تظاهر کنندگان حمایت کرده است.

از سویی دیگر گروه‌های مختلف از جمله سلفی‌ها و اخوان‌المسلمین خواهان داشتن سهم در دولت جدید شده‌اند.

……………………………………………………..

جهت پاسخ‌گویی به سوالات نمایندگان،

«احضار وزیران خارجه و کشور به مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه و مصطفی محمدنجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه این هفته، 29 نوامبر، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر می‌شوند تا به سوال‌های دو تن از نمایندگان پاسخ دهند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، این دو وزیر به سوال‌های مصطفی کواکبیان، نماینده سمنان و حسن کامران، نماینده اصفهان پاسخ خواهند داد.

این در حالی است که در این گزارش اشاره‌ای به جزییات مربوط به سوال‌های این نمایندگان اشاره نشده است.

……………………………………………………..

رییس روابط ایران و اروپا در پارلمان اروپا:

«دیدار هیتی از پارلمان اروپا با نهادهای مدنی خارج از ایران»

خبر / رادیو کوچه

در پی عدم صدور روادید برای هیتی از نمایندگان پارلمان اروپا در تاریخ 27 اکتبر، جهت سفر به ایران و دیدار با برخی از فعالان سیاسی، و رهبران مخالفان دولت جمهوری اسلامی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، این هیت با برخی نهادهای مدنی دیدار خواهد کرد.

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، نمایندگان پارلمان اروپا پس از عدم صدور روادید برای سفر به ایران، جهت دیدار با موسوی، کروبی، زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنان، عباس امیرانتظام، فریبرز رییس‌دانا، ناصر زرافشان، سیمین بهبهانی، نمایندگان سندیکاها، روزنامه‌نگاران، دانش‌جویان، زنان و زیست‌گرها در این کشور، اعلام کردند با تلاش تاریا کرونبرگ، از اعضای احزاب سبز اروپا و رییس روابط ایران و اروپا در پارلمان اروپا، تصمیم گرفتند در روز ۲۹ نوامبر نمایندگان نهادهای مدنی و اپوزیسیون ایران در خارج از کشور را به پارلمان اروپا دعوت و با آنان دیدار کنند.

بر اساس این گزارش این نشست علنی است و از رسانه‌ها پخش خواهد شد.

این در حالی است که پیش‌تر تاریا کرونبرگ، رییس فلاندی این هیت با اظهار بی‌اطلاعی از علت لغو سفر به ایران اعلام کرده بود: «مسوولان ایرانی هنوز هیچ دلیل روشنی برای لغو این دیدار ارایه نکرده‌اند و ما اطلاع دقیقی در این زمینه نداریم.»

بنا به گفته خانم کرونبرگ، این سومین تلاش پارلمان اروپا برای سفر به ایران بود و مسلم است که لغو آن ناامید کننده بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,