Saturday, 18 July 2015
23 January 2021

«خبرهای بیست و هفتم نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 27

رسانه‌های آلمانی گزارش دادند:

«افسردگی، علت اقدام به خودکشی رفعتی، داور ایرانی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های آلمانی، روز جمعه، 25 نوامبر، پس از گذشت یک هفته از زمان انتشار خبر خودکشی بابک رفعتی داوری ایرانی مقیم آلمان و شایعه‌های پس از آن، دلیل این اقدام وی به‌طور رسمی اعلام شده است.

‌به گزارش خبرگزاری آلمان در برلین، اسون منکه، وکیل این داور ایرانی نوشت: «پزشکان معالج در روزهای اخیر نوعی افسردگی را در او تشخیص داده‌اند». منکه «فشار کاری به‌عنوان داور، فشار رسانه‌ها و در پی آن ترس از خطا در قضاوت» را از مهم‌ترین دلایل افزایش فشار روحی بر رفعتی دانسته است.

بابک رفعتی شنبه‌ی گذشته، 19 نوامبر، در هتلی در کلن اقدام به خودکشی کرد. او قرار بود عصر همان روز دیدار تیم‌های کلن و ماینتس را قضاوت کند. کمک‌داوران بازی یادشده پیکر نیمه‌جان رفعتی را در حمام اتاقش یافتند و انتقال به موقع او به بیمارستان از مرگ این داور ایرانی جلوگیری کرد.

………………………………………..

محمد البرادعی اعلام کرد:

«در صورت نخست‌وزیری، نامزد ریاست جمهوری نمی‌شوم»

خبر / رادیو کوچه

محمد البرادعی، رییس پیشین سازمان بین‌الملل انرژی اتمی و از سیاست‌مداران مصری که نامزد ریاست جمهوری این کشور بود، اعلام کرد در صورتی که او را به عنوان نخست وزیر دولت موقت انتخاب کنند، از این خواسته خود منصرف می‌شود.

روز شنبه، 26 نوامبر، آقای برادعی و دیگر کسانی که نامزد ریاست جمهوری مصر هستند، دیداری با رییس شورای نظامی حاکم بر مصر، ژنرال حسین طنطاوی داشتند و بعد از آن دیدار آقای برادعی اطلاعیه‌ای به این مضمون منتشر کرده است.

معترضان مصری که حامی آقای برادعی به شمار می‌روند، از انتخاب کمال جنزوری، به عنوان نخست وزیر ناخشنودند. آن‌ها آقای جنزوری را به دلیل این‌که در دولت‌های زیر دست حسنی مبارک کار می‌کرده، برای تصدی این پست نمی‌پذیرند.

………………………………………..

اتحادیه عرب:

«توافق بر اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه»

خبر / رادیو کوچه

وزیران امور مالی اتحادیه عرب شام‌گاه شنبه، 26 نوامبر اعلام کرد که اعضای این اتحادیه جهت ارایه یک پیش‌نویس برای اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه به توافق رسیده‌اند. این بسته پیشنهادی شامل تحریم معاملات بانکی و هم‌چنین تعلیق پروازهای تجاری به سوریه است.

به گزارش الجزیره، این تصمیم پس از نشست اعضای اتحادیه عرب در قاهره صورت گرفت.

این در حالی است که بسته‌های پیشنهادی از سوی اعضا در حال بررسی است و زمان اعلام آن تاکنون نامشخص مانده است

از سویی دیگر ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه روز شنبه،در نامه‌ای به اتحادیه عرب، این اتحادیه را متهم کرد که در صدد بین‌المللی کردن بحران داخلی سوریه است.

اتحادیه عرب به دولت سوریه تا شام‌گاه جمعه مهلت داده بود که موافقت خود را با ورود ناظران این اتحادیه اعلام کند، اما سوریه به این درخواست پاسخ مثبت نداد.

………………………………………..

حداد‌عادل، رییس پیشین مجلس:

«لجاجت و خرده‌گیری عامل عدم اتحاد اصول‌گرایان»

خبر / رادیو کوچه

غلامعلی حداد‌عادل، رییس پیشین مجلس و از چهره‌های اصلی جبهه متحد اصول‌گرایان ایران، از گروه‌هایی که به گفته او با «لجاجت و خرده‌گیری بی‌جهت» مانع از اتحاد اصول‌گرایان در انتخابات مجلس می‌شوند، به تندی انتقاد کرده است.

آقای حداد عادل روز شنبه، 26 نوامبر، در گردهمایی سراسری جبهه متحد اصول‌گرایان هشدار داد که چنین روی‌کردی می‌تواند به شکسته شدن رای اصول‌گرایان و از دست دادن اکثریت مجلس توسط آنان و تشکیل مجلسی شبیه مجلس ششم بینجامد که اکثریت آن با اصلاح‌طلبان بود.

این در حالی است که بسیاری از چهره‌های اصلی جناح اصلاح‌طلب در زندان یا حصر خانگی به سر می‌برند و دو حزب اصلی این جناح توسط دولت و قوه قضاییه غیر‌قانونی اعلام شده‌اند.

از سویی دیگر برخی از اصلاح‌طلبان از عدم تمایل در انتخابات مجلس در صورت آزاد نشدن زندانیان سیاسی خبر داده‌اند.

آقای حداد عادل با یادآوری فشارهای بین‌المللی به ایران گفت که انتخابات مجلس آینده باید به شکلی برگزار شود که «نمایندگان ملتزم به خط امام و رهبری» در آن اکثریت داشته باشند.

او گفت که اصول‌گرایان باید از مسلط شدن آن‌چه وی «جریان فتنه و جریان انحرافی» در مجلس آینده جلوگیری کنند.

از سوی دیگر و با توجه به حمایت چهره‌های پرنفوذی چون محمدتقی مصباح یزدی از جبهه پایداری، منسوب به مسوولان پیشین دولت نهم، گفته می‌شود رای وفاداران به دولت جمهوری اسلامی بین نامزدهای این جبهه و نامزدهای جبهه متحد اصول‌گرایان تقسیم می‌شود.

احتمال می‌رود مخاطب انتقادات آقای حداد‌عادل اعضای جبهه پایداری هستند که تاکنون از پذیرفتن ساز و کار حاکم بر جبهه متحد اصول‌گرایان و پیوستن به آن‌ها خودداری کرده‌اند.

اعضای جبهه پایداری خواهان داشتن سهم بیش‌تر در کمیته‌های جبهه متحد اصول‌گرایان و حذف نمایندگان علی لاریجانی و محمدباقر قالیباف از آن بودند که مورد موافقت جبهه متحد قرار نگرفت.

………………………………………..

پس از حمله ناتو به ایست بازرسی پاکستان،

«تجدیدنظر پاکستان در هم‌کاری‌هایش با ناتو و آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

پس از کشته‌شدن ۲۴ نظامی و مجروح شدن 12 نفر دیگر در حمله نیروی هوایی ناتو به یک ایست بازرسی در پاکستان، دولت این کشور دستور تجدیدنظر در هم‌کاری‌های مشترک این کشور با ناتو و آمریکا را صادر کرده است.

دولت پاکستان تصمیم گرفته که مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان را ببندد. هم‌چنین به آمریکایی‌ها 15 روز فرصت داده است تا پای‌گاه هوایی شمسی در خاک این کشور را ترک کنند.

این تصمیم مشابه تصمیمی است که مقامات پاکستانی پس از کشته شدن اسامه بن‌لادن گرفته‌اند.

مهمات و نیازهای دیگر سربازان آمریکایی که در افغانستان مستقر هستند از طریق پاکستان به افغانستان می‌رود و این تهدید در صورتی که عملی شود می‌تواند برای ناتو مشکل‌ساز شود.

ناتو اعلام کرده که از این اتفاق متاسف است و فرماندهان ناتو دستور داده‌اند تا در این زمینه تحقیق انجام شود.

………………………………………..

پس از موافقت صالح برای کناره‌گیری،

«برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری یمن»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، انتخابات ریاست جمهوری یمن، یک سال زودتر از موعد و در فوریه سال ۲۰۱۲ میلادی، نزدیک به سه ماه دیگر، برگزار می‌شود.

علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن موافقت کرده که در ازای مصونیت از تعقیب قضایی از قدرت کنار برود.

آقای صالح که بیش از سی سال در یمن در قدرت بود، بعد از ماه‌ها اعتراض از سوی مخالفانش هفته گذشته بالاخره با کناره‌گیری از قدرت موافقت کرد.

………………………………………..

پس از تحریم بانک مرکزی ایران از سوی بریتانیا،

«تصویب کلیات طرح کاهش روابط با انگلیس در مجلس»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 27 نوامبر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 179 رای موافق، کلیات طرح کاهش روابط با انگلیس را به تصویب رسانده‌اند. این طرح پس از اعمال تحریم بانک مرکزی ایران از سوی بریتانیا مطرح و تصویب شده است.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز بررسی طرح دو فوریتی کاهش روابط با انگلیس را در دستور کار داشتند که پس از استماع سخنان موافق و مخالف با 179 رای موافق، 4 رای مخالف، 11رای ممتنع از 206 نماینده حاضر با کلیات این طرح دو فوریتی موافقت کردند. 12 نماینده نیز در این رای گیری شرکت نکردند.

دو فوریت این طرح روز چهارشنبه 2 آذر به تصویب مجلس رسیده بود.

در صورت تصویب نهایی این طرح وزارت خارجه جمهوری اسلامی موظف می‌شود در چارچوب حفظ منافع ملی و دفع از حقوق ملت بزرگ ایران طی دو هفته روابط سیاسی را با دولت انگلیس به سطح کاردار تنزل دهد و روابط اقتصادی و بازرگانی را نیز به حداقل ممکن برساند.

مجلس هم اکنون جزییات این طرح دو فوریتی را بررسی می‌کند.

لازم به اشاره است پس از گزارش یوکیا آمانو، رییس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، چند کشور اروپایی از جمله بریتانیا با افزایش تحریم‌ها علیه ایران، برنامه‌های اتمی ایران را نگران‌کننده خواندند.

………………………………………..

به اتهام تبلیغ علیه نظام،

«محاکمه چهار روزنامه نگار در شعبه پانزده دادگاه انقلاب»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، بازداشت‌شدگان ۱۶ آذر سال گذشته روزنامه شرق، منسوب به اصلاح‌طلبان، روز یک‌شنبه، 27 نوامبر، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه می‌شوند.

به گزارش جرس، علی خدابخش مدیرعامل پیشین، احمد غلامی سردبیر پیشین، کیوان مهرگان دبیر پیشین گروه سیاسی و فرزانه روستایی دبیر پیشین گروه سرویس خارجی روزنامه شرق روز یک‌شنبه به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه می‌شوند.

این افراد سال گذشته توسط ماموران امنیتی در محل دفتر روزنامه شرق بازداشت شدند.

علی خدابخش و احمد غلامی بعد از ۲۲ روز و کیوان مهرگان و فرزانه روستایی بعد از ۴۷ روز بازداشت موقت با سپردن وثیقه از زندان آزاد شدند. علی خدابخش بعد از آزادی از زندان از مدیریت روزنامه شرق کنار گذاشته شد.

وی به هم‌راه گروهی از روزنامه‌نگاران روزنامه روزگار را منتشر کرد که بعد از چند ماه فعالیت به مدت دو ماه توقیف شد.

………………………………………..

کشتار در حمص ادامه دارد،

«بیش از 45 کشته در درگیری‌های سوریه»

خبر / رادیو کوچه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز یک‌شنبه، 26 نوامبر، اعلام کرد نیروهای امنیتی در تظاهرات روز شنبه 27 تن از مخالفان را در شهر حمص کشته و هم‌چنین 22 تن از افراد ارتش سوریه در درگیری با نظامیان جدا شده از نظام در منطقه درعا جان‌باختند.

به گزارش العربیه به نقل از کمیته هماهنگی انقلاب سوریه‌، ارتش روز یک‌شنبه برای ادامه سرکوب مخالفان در منطقه حمص تعدادی تانک و نفربر به این منطقه ارسال کرد.

شاهدان عینی می‌گویند شب گذشته در مناطق تل الحمص واقع در جاده شهر جاسم نمر درگیری شدیدی میان نظامیان جدا شده و ارتش سوریه به وقوع پیوست به طوری که هواپیماهای سوریه چندین بار برفراز منطقه به پرواز در آمدند.

براساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه 16 تن نیز در منطقه باباعمرو کشته شدند 14 تن از قربانیان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی و دوتن زیر شکنجه جان خود را از دست دادند.

هم‌چنین کمیته هماهنگی انقلاب سوریه از بازداشت 100 تن در شهر درعا بعد‌از ظهر روز شنبه خبر داد.

………………………………………..

جام جهانی والیبال ژاپن،

«شکست تیم والیبال ایران برابر آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

در ادامه مسابقات جام جهانی والیبال 2011 در ژاپن، صبح روز یک‌شنبه، 27 نوامبر، تیم ملی ایران به مصاف تیم ملی آمریکا رفت که در پایان این دیدار به سود تیم آمریکا به پایان رسیده است.

در حالی که تیم ملی ایران پیش از این تیم‌های مطرح دنیا از جمله صربستان، لهستان و آرژانتین را از پیش رو برداشته بود، امروز در یک دیدار ضعیف برابر تیم آمریکا 3 بر 0 شکست خورد.

این در حالی است که آمریکا در مسابقه پیشین خود 3 بر یک از ایتالیا شکست خورده بود.

ایران پیش از این دیدار در رتبه پنجم جهان قرار داشت.

هم‌اکنون آمریکا هم با 9 امتیاز با تیم ایران هم‌امتیاز است.

در آخرین رده‌بندی لهستان، روسیه و برزیل در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,